Jesteś w: Akademia pana Kleksa

Ekranizacja „Akademii pana Kleksa”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Film Akademia pana Kleksa” został wyreżyserowany przez Krzysztofa Gradowskiego w 1984 roku. Reżyser i scenarzysta wiernie oparł się na utworze Jana Brzechwy przenosząc go na szklany ekran. Obok kadrów filmowych w dziele pojawiają się animacje dotyczące np. snu Adasia Niezgódki o siedmiu szklankach. Film podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich nosi tytuł „Przygoda księcia Mateusza” i opowiada o tym, jak Adaś trafił do Akademii pana Kleksa. Pan Kleks jest nauczycielem i czarodziejem w jednej osobie, więc na jego lekcjach nie sposób się nudzić. Zwłaszcza, gdy są to lekcje kleksografii. Adaś poznaje nie tylko uroki zaczarowanej krainy, ale także jej mroczne tajemnice. Zaznajamiamy się w tej części z opowieścią dawnego księcia Mateusza.

Druga część „Tajemnica Golarza Filipa” opowiada o misji odnalezienia guzika potrzebnego, by szpak Mateusz odzyskał swą ludzką postać. Dzięki podziałowi utworu Brzechwy na dwie części film nie nuży. Pierwsza część ma bardziej baśniowy charakter, zaś druga jest znacznie mroczniejsza.

Szkoła prowadzona przez pana Kleksa w niczym nie przypomina innych ośrodków wychowawczych. Budynek i osoba głównego pedagoga na myśl przywodzą tak bardzo znaną szkołę Harrego Pottera i dyrektora Dumbledore'a. Szczególnie, że w filmie także ścierają się siły dobra i zła. Baśniowość i mrok były możliwe dzięki klimatowi odwołującemu się do znanych baśni Andersena, ale też braci Grimm czy też stylu radzieckich baśni. Udało się to za sprawą barwnych kostiumów i scenografii zasługującej na uznanie.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej