Jesteś w: Akademia pana Kleksa

Jan Brzechwa – notatka szkolna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Jan Brzechwa, a właściwie Jan Wiktor Lesman, przyszedł na świat 15 sierpnia 1898 w Żmerynce na Podolu. Był wnukiem warszawskiego księgarza żydowskiego pochodzenia – Bernarda Lesmana, synem inżyniera kolejowego Aleksandra Lesmana oraz stryjecznym bratem starszego o dwadzieścia lat Bolesława Leśmiana i krewnym intelektualisty Antoniego Langego.

Dzieciństwo spędził na Kresach Wschodnich. W Warszawie ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jako prawnik pracował pod prawdziwym nazwiskiem. Pseudonim poety wymyślił z kolei Leśmian. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, W dwudziestoleciu międzywojennym pracował jako adwokat, był też współzałożycielem ZAiKS-u. Do zawodu powrócił po II wojnie światowej.

Brzechwa debiutował w 1915 roku w „Sztandarze”, następnie publikował wiersze w „Kłosach Ukraińskich”. Uważał, że miał „zgubną skłonność do rymowania”. Po I wojnie światowej nawiązał jako satyryk współpracę z kabaretem. W 1926 roku ożenił się po raz pierwszy, dwa lata później spotykał się już ze swą drugą żoną. W 1926 wydał swój pierwszy tomik „Oblicza zmyślone”, za który podobnie jak kolejny („Talizmany”) został posądzony o wtórność. Sławę przyniosły mu tomiki dla dzieci – „Tańcowała igła z nitką” z 1937 roku i kolejny, „Kaczka dziwaczka”.

Podczas wojny powstała „Akademia pana Kleksa” oraz „Pan Drops i jego trupa”. W 1940 roku zakochał się ponownie w Janinie Serockiej. Kobietę zdobył dopiero po wojnie. Po 1945 roku nadal tworzył teksty satyryczne. Po śmierci Stalina przestał pisać na zamówienie władzy. Prezesował ZAiKS-owi w latach 1957-1962. Pracował jako tłumacz z języka rosyjskiego (Puszkin, Czechow, Jesienin, Majakowski). Kontynuacja „Akademii pana Kleksa” powstała w 1961 roku („Podróże pana Kleksa”) i 1965 („Tryumf pana Kleksa”). Nadal udzielał się jako adwokat. Brzechwa zmarł w lipcu 1966 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.



  Dowiedz się więcej