2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Akademia pana Kleksa

2l.pl / „Akademia pana Kleksa” - streszczenie

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Ta oraz inne bajki
Dwunastoletni Adaś Niezgódka jest uczniem Akademii pana kleksa mieszczącej się przy ulicy Czekoladowej. Rodzice oddali go, gdyż sprawiał wychowawcze problemy. Akademia miała trzy pietra – na parterze były sale szkolne, na piętrze jadalnia i sypialnie, a ostatnie Pietro zarezerwowane było wyłącznie dla pana Kleksa. Do szkoły przyjmowano chłopców, których imię zaczynało się na literę „A”. Oprócz Ambrożego Kleksa w szkole był szpak – Mateusz, który mówił wypowiadając końcówki wyrazów.

Szkoła i otaczający ją ogród otoczona była murem, w którym znajdowały się furtki do bajek. Chłopcy, których uczyło się dwudziestu czterech, udawali się do baśniowych krain na zakupy. Pewnego dnia Adaś wybrał się do bajki o dziewczynce z zapałkami do zapałki. Spotkał tam pana Andersena, który wyjaśnił mu, że w bajkach wszystko jest nieprawdziwe. Koledzy zazdrościli mu spotkania z mistrzem. Innym razem na prośbę tajemniczego mężczyzny Adaś udał się wraz z Andrzejem do bajki o śpiącej królewnie i siedmiu braciach by pomóc zakończyć opowieść (dwóch braci zaginęło). Po szczęśliwym finale królewna zaprosiła ich na podwieczorek. Dowiedzieli się, że pan Kleks ma również swoje bajki.


O tajemnice pana Kleksa wypytywali szpaka Mateusza, którego najlepiej było przekupić piegami Ambrożego. Kleks przechowywał je w złotej tabakierce. Za szczególne wyróżnienia chłopcy otrzymywali w nagrodę po piegu. Pewnego dnia pan Kleks zasnął w parku i pogryzły go komary. Drapiąc się pogubił piegi. Adaś pozbierał je i zaniósł szpakowi, dzięki czemu zdobył jego zaufanie.

Niezwykła opowieść Mateusza
Mateusz opowiedział Adasiowi historię swego życia. Był księciem na dworze wielkiego króla. Jego pasją była konna jazda i polowania. Gdy król zabronił mu konnej jady Mateusz przestał jeść, uczyć się i odzywać. Pewnego dnia złamał zakaz i na koniu Ali-Babie wybrał się do lasu. Spotkał tam wielkiego wilka mówiącego ludzkim głosem, którego zastrzelił. Resztką sił ugryzł młodzieńca w udo. Mateusz wrócił do pałacu i zasnął. Na drugi dzień okazało się, że rana cały czas krwawi. żaden z mędrców i lekarzy nie miał na to recepty.
Nikt nie mógł mu pomóc. Dopiero chiński uczony doktor Paj-Chi-Wo uratował chłopca. Wyjaśnił mu, że zabił króla wilków i grozi mu niebezpieczeństwo. Podarował mu także cudowną czapkę bogdychanów, która miała zdolność przemieniania. Młodzieniec przez kolejne lata wciąż pamiętał o przestrodze. Kraj zaczęły nękać napady wilków. Dostały się do królewskiego pałacu i wymordowały cały dwór.

Książę nałożył czapkę i zmienił się w szpaka, jednak nie mógł powrócić do swej ludzkiej postaci, gdyż przy czapce brakowało guzika. Opłakiwał nieszczęście swego kraju. Po wielu perypetiach na targu w Salamance kupił go Ambroży Kleks.
Osobliwości pana Kleksa
Adaś postanowił pomóc Mateuszowi i zaczął zbierać guziki. Pan Kleks wyjaśnił mu, że sam tego nie zrobił bo nie jest czarownikiem i nie wtrąca się do cudzych spraw. Pewnego dnia Kleks powiedział Adasiowi, ze jest młodszy od niego. Mateusz wyjaśnił, że nocą Kleks zamienia się w małe dziecko, by rankiem powrócić do swej zwykłej postaci. Udawało się to za sprawą magicznej pompki. Na śniadanie Kleks popijał zielonym płynem kilka szklanych kulek. Płyn przywracał mu pamięć. Gdy zabrakło go pewnego dnia Adaś udał się po miksturę do trzech krasnoludków.

Po śniadaniu Kleks rozpoczynał zajęcia często lewitując w powietrzu. Miał przepastne kieszenie, w których mogło się zmieścić wszystko. W piwnicy przechowywane były baloniki z koszyczkami. Kleks korzystał z nich wysyłając swe oko do miejsc gdzie działo się coś intrygującego. Tak stało się, gdy dowiedział się jak naprawić tramwaj. Na ulicę Śmieszną pojechał powiększając swoje binokle do rozmiarów roweru.

Szklane oko pomogło także odnaleźć pompkę powiększającą, która wpadła do stawu. Innym razem Kleks wysłał swe oko na księżyc, by napisać bajkę o zamieszkujących go istotach. Pan Kleks co dzień zjeżdżał do uczniów po poręczy. Potrafił także się unosić. Uczniowie bezskutecznie próbowali tej sztuki. Udało się to dopiero Adasiowi.
Nauka w Akademii
Każdy dzień w Akademii wyglądał podobnie. Chłopcy wstawali o piątej, następnie szli na śniadanie, a po nim przekazywali lusterka ze snami Kleksowi. Z najpiękniejszych snów nauczyciel wytwarzał pastylki. Lekcje rozpoczynały się o siódmej. Wśród nich odbywały się m. in. lekcje fleksografii, przędzenia liter. Chłopcy przypatrywali się zabiegom Kleksa w szpitalu chorych sprzętów. Po południu, gdy Kleks jadł drugie śniadanie, odbywała się lekcja na świeżym powietrzu. Podczas lekcji geografii wielki globus wypadł za ogrodzenie. Odniosła go Królewna Śnieżka wraz z dwunastoma krasnoludkami.

Kuchnia pana Kleksa
Posiłki przygotowywał w tajemnicy pan Kleks. Używał do tego magicznych składników (szkiełek, białego proszku, pompki powiększającej, a także jadalnych farb). Niezgódka mógł poznać tajniki kuchni, gdy Kleks poprosił go o pomoc. Zdradził chłopcu, że poznał przed laty doktora Paj-Chi-Wo, który nauczył go wszystkiego, co umiał.

Po obiedzie Kleks wymyślał dla chłopców zabawy. Jedną z nich była zabawa w poszukiwaczy skarbów. Adaś z Arturem udali się do wschodniej części parku, gdzie weszli w głąb wielkiego dębu. Na dole stały trzy żelazne skrzynie. W pierwszej znajdowała się żaba w złotej koronie, w drugiej złoty gwizdek (przenoszący w dowolne miejsce), a w trzeciej złoty kluczyk (otwierający wszystkie drzwi). W nagrodę dostali od Kleksa duże piegi.

Moja wielka przygoda
Adasiowi udało się nabrać powietrza i wznieść w górę. Okazało się, że nie umie pokierować swym lotem, był unoszony prze wiatr. Pod wieczór zmęczony i zapłakany zasnął. Obudziło go uderzenie w plecy. Stał obok muru na przezroczystym i błękitnym podłożu. W bramie warknął na niego buldog, a następnie biały pudel. Gdy zagwizdał przywitał go Reks – ulubiony mops.

Wewnątrz zobaczył ustawione rzędami psie budy – dowiedział się, że jest w psim raju. Rozumiał psią mowę. Reks zginął pod kołami samochodów. Zwierzę oprowadziło go po raju i przedstawiło swoich przyjaciół. Adaś kosztował czekolady z pomnika dr Dolittle oraz mleka o smaku lodów śmietankowych. Na ulicy Dręczycieli zobaczył kary, jakie spotykają chłopców dręczących psy. Adaś pozostał w raju przez kolejne dni, jednak nudził się tęskniąc za akademią. Mateusz przyniósł mu list od pana Kleksa z instrukcjami lotu. Chłopak powrócił do szkoły.

Fabryka dziur i dziurek
Pewnego dnia pan Kleks zabrał chłopców do mieszczącej się za ostatnim przystankiem tramwajowym fabryki dziur i dziurek. Przywitał ich inżynier Kopeć i zaprosił chłopców do dwunastu przeszklonych gmachów zakładu. W pierwszym wyrabiano mniejsze dziurki (do kluczyków, do uszu i nosa), w kolejnych większe (dziury w łokciach, w moście, w niebie). W przedostatnim mieściła się sortownia, a w ostatnim pakownia. Chłopcy otrzymali dziury do obwarzanków.

Po powrocie do Akademii okazało się, że została opanowana przez muchy. W ich tępieniu nie pomógł nawet powiększony pająk krzyżak. Pan Kleks wymyślił specjalne muchołapki – bańki mydlane z klejem i usunął owady. Okazało się, że w gabinecie Kleksa śpi fryzjer Filip. Oznajmił, że nie będzie dostarczał już piegów, a w przyszłym tygodniu kogoś przyprowadzi. W Akademii mieli się pojawić nowi uczniowie.

Sen o siedmiu szklankach
Niedziela pierwszego września była dniem wolnym. Pan kleks od czasu wizyty fryzjera stał się roztargniony i nerwowy. Większość lekcji prowadził Mateusz. Pan Kleks zdradził Adasiowi, że do szkoły ma przybyć dwóch synów Filipa, bo inaczej fryzjer odbierze mu piegi. W parku panowało dziwne poruszenie, a staw wysechł. Poprosił chłopców o pomoc w ratowaniu ryb. Pan Kleks skurczył się do rozmiaru Tomcia Palucha, wspomniał, że Filip pragnie go zniszczyć i z trudem utrzymuje swój normalny rozmiar. Otrzymany złoty kluczyk przekazał żabce ze złotą koroną, by wyprowadziła inne żaby w bezpieczne miejsce. Otrzymał pomocną Żabkę Podajłapkę.

Wszystkie ryby zostały wypuszczone w bajce o rybaku i złotej rybce. Po kąpieli i powrocie powróciło z księżyca szklane oko pana Kleksa. Pedagog oznajmił, że widzi na księżycu życie. Po obiedzie pan Kleks odczytał sen Adasia o siedmiu szklankach. Śniło mu się, że sprzęty zostały zamienione w chłopców. Pan Kleks zarządził wycieczkę kolejką do Chin.

Gdy zerwała się burza Adaś w siedmiu szklankach umieścił deszcz, śnieg, grad, grzmot, błyskawice i wiatr. Chłopcy zamienili się w widelce. Pan Kleks oznajmił, że bez deszczu ludzie zginą i nagle jego czupryna zapłonęła. Adaś próbował ratować nauczyciela wylewając szklankę wody, a potem śniegu. Wypuścił wiatr i rozpętała się wichura. Na zamienionego w bałwana Kleksa Adaś wylał wrzątek i mężczyzna zaczął wówczas kwitnąć. Miejsca po użądleniach pszczół Niezgódka natarł gradem. Pan Kleks zdjął głowę i rzucił jako piłkę. Zapanowała ciemność. Przy pomocy błyskawicy zaczął szukać w zaroślach głowy, a gdy ją oddał właścicielowi ten połknął grzmot i rozpadł się na tysiąc małych panów Kleksów. Jednego z nich Adaś schował do szklanki, a widelce starały się do niego dostać. Wówczas chłopiec obudził się.

Anatol i Alojzy
We wrześniu padał deszcz a chłopcy nudzili się w Akademii. Dostrzegli, że dzieje się coś niedobrego. Pewnej nocy Filip przyprowadził nowych uczniów: Anatola i Alojzego. Pan Kleks śpiący w kuchni w szklance oznajmił chłopcom, że do rana sami muszą zająć się gośćmi. Po ułożeniu nowoprzybyłych do łóżka wszyscy zasnęli.

Na drugi dzień po przebudzeniu Kleks oznajmił, że Alojzy jest lalką podstępnie umieszczoną w Akademii. Kazał zanieść ją do szpitala chorych sprzętów. Na miejscu kazał Adasiowi nacierać lalkę specjalną maścią. W trakcie obiadu Kleks sprowadził odmienionego chłopca do jadalni. Po tygodniu Alojzy niczym nie przypominał lalki.

Historia o księżycowych ludziach
Kleks zapowiedział, że na specjalnej uroczystości opowie o księżycowych ludziach. Chłopcy wysprzątali Akademię i jej okolice. Podczas prac Alojzy niszczył sprzęty i nie dało się go powstrzymać. Zagroził, że podpali szkołę. Od dłuższego czasu był niemiły dla kolegów. Adaś wyprowadził go do parku, gdzie lalka zasnęła. Następnego dnia zaczęły przybywać postaci z różnych bajek. O jedenastej Kleks zaczął wystąpienie o Lunnach – księżycowych ludziach, którym przewodził król Niesfor. Podczas przemowy do Sali wkroczył Alojzy i zaczął przepędzać gości. Nikt nie mógł go powstrzymać. Zachowywał się brzydko. Na obiedzie zostali jedynie chłopcy i Kleks.

Sekrety pana Kleksa
Z każdym dniem pan Kleks kurczył się, a Alojzy zachowywał się tak, jak się mu podobało. Skurczyła się także Akademia. W wigilię Bożego Narodzenia wszyscy zebrali się przy stole. Pan Kleks oznajmił, że bajka o Akademii dobiegła końca. Nakazał Anastazemu otworzyć o północy bramę a klucz wrzucić do stawu. W jednym z pokoi na drugim piętrze Ambroży zorganizował uroczystą kolację. W międzyczasie Alojzy buszował w sekretach pana Kleksa. Odnalazł szkatułkę z chińskimi tabliczkami, które na widok nauczyciela zaczął niszczyć. Pan Kleks powrócił do normalnych rozmiarów, zdemontował lalkę i włożył do walizki. Na tabliczkach była cała wiedza dr Paj-Chi-Wo. Do Sali wbiegł Filip i brzytwą poobcinał knoty świec. O północy Anastazy otworzył bramę i chłopcy zaczęli opuszczać Akademię.

Pożegnanie z bajką
Adaś obserwował, jak gmach szkoły kurczy się, zamieniając w klatkę z Mateuszem. Maleńki pan Kleks pożegnał się z nim po czym zamienił się w guzik. Mateusz pochwycił go i zamienił się w starszego pana. Wyjaśnił, że nie jest księciem, tylko autorem opowieści o panu Kleksie, którą opowiedział chłopcu. Odstawił książkę na półkę, na której widniał tytuł: „Akademia pana Kleksa”.  Dowiedz się więcej
Sen o siedmiu szklankach - opis
Przygoda Adasia Niezgódki w psim raju - opis
Zabawa w poszukiwaczy skarbów - opis
Opowieść Mateusza
Odwiedziny w bajce o Śpiącej Królewnie i siedmiu braciach
Odwiedziny w bajce o dziewczynce z zapałkami
Akademia – opis
Życie chłopców w Akademii pana Kleksa
Mateusz - charakterystyka
Ambroży Kleks - charakterystyka
Adaś Niezgódka - charakterystyka
Ekranizacja „Akademii pana Kleksa”
Recenzja „Akademii pana Kleksa”
Jan Brzechwa – notatka szkolna
Gatunek „Akademii pana Kleksa”
Problematyka „Akademii pana Kleksa”
Narracja „Akademii pana Kleksa”
Bohaterowie „Akademii pana Kleksa” – charakterystyka
Główne wątki „Akademii pana Kleksa”
Czas i miejsce akcji „Akademii pana Kleksa”
Plan wydarzeń snu Adasia o siedmiu szklankach
Wielka przygoda Adasia – plan wydarzeń
Plan wydarzeń opowieści Mateusza
Plan wydarzeń „Akademii pana Kleksa”
„Akademia pana Kleksa” - streszczenie