Jesteś w: Dziady

Represje wobec młodych Polaków w III cz. „Dziadów”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Adam Mickiewicz w III części „Dziadów” ukazał wiele przykładów represji, skierowanych w stronę młodych Polaków walczących o poprawę losu Ojczyzny.

Wieszcz opisał szczegółowo proces wywożenia niewinnych ludzi przepełnionymi kibitkami na Sybir. W takich grupach byli nawet dziesięcioletni chłopcy, już w tak młodym wieku skazani na powolną śmierć.

Poza tym poeta wyliczył metody torturowania przetrzymywanych miesiącami w celach więźniów, których nie postawiono konkretnych zarzutów, nie dano szansy na obronę. Smutnym przykładem może być historia Cichowskiego. Wkrótce po ślubie tego młodego chłopaka nagle aresztowano. Przetrzymywany w ciasnej celi, pozbawiony snu przez wiele nocy, karmiony śledziami bez dostępu do wody, odurzany opium – bohater już nigdy nie wrócił do zdrowia. Po wypuszczeniu na wolność przytył, jego cera stała się żółta i pomarszczona. Lata spędzone w więzieniu zmieniły go na zawsze.

Dramat jest tekstem ważnym właśnie z tego powodu – w szczery i gorzki sposób nakreśla ogrom zła, jakie stało się udziałem polskich obywateli po objęciu władzy w kraju przez Rosjan.



  Dowiedz się więcej