Jesteś w: Szatan z siódmej klasy

„Szatan z siódmej klasy” – ekranizacje

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Wartka akcja książki Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” doskonale się również sprawdziła na szerokim ekranie. Dwukrotnie bowiem została przeniesiona do kin. Pierwszy raz w roku 1960, a w roku 2006 ponownie podjęto się jej ekranizacji.

Premiera pierwszego filmu nakręconego na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego odbyła się 25 listopada 1960 roku. Film wyreżyserowała Maria Kaniewska, a w tytułowej roli Adama Cisowskiego można było podziwiać Józefa Skwarka. U jego boku w postać Wandy Gąsowskiej wcieliła się młoda debiutująca wówczas Pola Raksa. Rolę profesora Gąsowskiego powierzono znakomitemu aktorowi Stanisławowi Milskiemu.

Film zdobył wielką popularność i wielokrotnie był w późniejszym czasie również emitowany w telewizji. Reżyserka i autorka również scenariusza dokonała dość istotnych zmian, przenosząc akcję filmu z czasów przedwojennych z roku 1937, w czasy jej współczesne. Maria Kaniewska już wcześniej ekranizowała powieść Makuszyńskiego – pierwszym jej filmem była „Panna z mokrą głową” która została przyjęta bardzo ciepło. Film „Szatan z siódmej klasy”, również przyjęto bardzo ciepło. Jako drugi film w historii polskiej kinematografii został zgłoszony jako kandydat do „Oscara”. Za nakręcony film reżyserka została uhonorowana Nagrodą Prezesa Rady Ministrów.

13 września 2006 roku odbyła się premiera kolejnej ekranizacji tej wspaniałej powieści Kornela Makuszyńskiego. Za reżyserię zabrał się tym razem Kazimierz Tarnas, który główną rolę powierzył Bartoszowi Fajge, Wandę Gąsowską zagrała Katarzyna Bator, a profesora Gąsowskiego Wojciech Malajkat. Kazimierz Tarnas był również autorem scenariusza do filmu. Akcja filmu toczy się w roku 1937, a film kręcono w Warszawie, Bielsku Białej, Suchej Beskidzkiej, Suchej pod Siedlcami oraz Rabce. Muzykę do filmu skomponował znakomity kompozytor Krzesimir Dębski. W filmie również wystąpiła reżyserka pierwszej ekranizacji powieści Maria Kaniewska, która wcieliła się w rolę gospodyni księdza. Film dostał nominację do Złotych Lwów. Na potrzeby telewizji, na podstawie filmu nakręcono mini-serial telewizyjny liczący siedem odcinków.



  Dowiedz się więcej