Jesteś w: Bracia Lwie Serce

„Bracia Lwie Serce” – gatunek

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Czytając powieść Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” trudno się nie dopatrzeć w niej elementów baśni. Jest to powieść łącząca w sobie elementy eposu rycerskiego z czasów średniowiecznych z typową powieścią przygodową.

Akcja książki rozpoczyna się w jednym z małych miasteczek szwedzkich, gdzie poznajemy głównych bohaterów utworu. Jednak szybko się czytelnik jest przeniesiony w baśniową krainę do Nangijali. Chwilą przejścia pomiędzy światem rzeczywistym, a baśniowym jest śmierć głównych bohaterów.

Nangijala to kraina, której nie można konkretnie wskazać na mapach. Trudno jest nawet nazwać to miejsce. Można mieć wrażenie, że jest to coś rodzaju czyśćca, jednak bardziej Nangijala przypomina czas, czas oczekiwania na przejście do kolejnej lepszej krainy Nangilimy. Ta nieokreśloność umiejscowienia tej krainy jest jednym z elementów baśniowych powieści. W Nangijali życie jest proste i przyjemne. Nie ma żadnych chorób, ciało jest zdrowe, a ograniczenia jakie były w świecie rzeczywistym znikają. Ten brak ograniczeń również wskazuje na elementy baśniowe. Kolejnym motywem baniowym jest czas, czas, który w Nangijali biegnie inaczej niż na ziemi. Tu nie można nawet mówić o czasie, jest on nieokreślony.

Kolejnym elementem baśniowym w powieści są fantastyczne stwory – smok Katla oraz wielki wąż Karm – wieczni wrogowie. Również baśniowe elementy zawarte są w przedstawionej tu odwiecznej walce dobra ze złem. Zło pod postacią tyrana Tengila, jest potężne i ma do pomocy równie potężnego smoka Katlę. Naprzeciwko stają zwykli ludzie, którzy chcą jedynie wolności i godności. Nie posiadają nic oprócz determinacji, ale właśnie dzięki tej determinacji i poświęceniu pokonują wroga, przywracając dobro. To szczęśliwe zakończenie, jest charakterystyczne dla baśni.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej