Jesteś w: Medaliony

„Czy człowiek jest mocny?” – rozprawka na przykładzie „Medalionów”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Michał P. to bohater opowiadania „Człowiek jest mocny”, który prostym językiem opowiada swoją tragiczną historię. Był on młodym, silnym Żydem z okolic Koła, którego Niemcy przydzielili do pracy w lesie Żuchowskim przy likwidacji ciał Żydów zabitych w obozie koncentracyjnym. Widział on, jak Niemcy przeszukiwali ciała zmarłych w poszukiwaniu biżuterii, pieniędzy a nawet złotych zębów.

Tym, którzy jeszcze żyli, strzelali w tył głowy i wyrzucali z samochodów. Zadaniem Michała było pogrzebanie tych ciał w głębokim rowie. Codziennie około 1170 ciał. Praca wymagała niezwykle silnej psychiki, jednak bohater nie wytrzymał napięcia, gdy zobaczył ciała swoich bliskich: „Jednego dnia – to był wtorek – z trzeciego samochodu, który przyjechał tego dnia z Chełmna, wyrzucili na ziemię zwłoki mojej żony i moich dzieci, chłopiec miał siedem lat, dziewczynka cztery. Wtedy położyłem się na zwłokach mojej żony i powiedziałem, żeby mnie zastrzelili. Nie chcieli mnie zastrzelić. Niemiec powiedział: „Człowiek jest mocny, może jeszcze dobrze popracować”. I bił mnie drągiem, dopóki nie wstałem.”.

To wydarzenie pozostanie w pamięci Michała już na zawsze. Michał jest kimś, kto wprawdzie przypadkiem ocalał, ale tylko fizycznie. Duchowo został straszliwie okaleczony i całkowicie spustoszony. Opowiadanie to świadczy, że człowiek jest w stanie znieść wiele, szczególnie urazy fizyczne, jednak psychika ludzka w pewnym momencie pęka i pomimo przetrwania trudnych czasów na zawsze człowiek pozostaje okaleczony.



  Dowiedz się więcej