Jesteś w: Medaliony

„Medaliony” – czas i miejsce akcji

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W „Medalionach” Nałkowska przedstawia nieodległe czasy z okresu II wojny światowej. Relacje przez nią zbierane pochodzą z lat 1945-1946 i dotyczą czasu wojny. Oprócz narratorki w utworach głos zabierają ludzie – świadkowie bądź uczestnicy poszczególnych zdarzeń. Relacjonują oni wydarzenia z przeszłości.

Opowiadanie „Profesor Spanner” umiejscowione jest we Wrzeszczu pod Gdańskiem na terenie Instytutu Anatomicznego kierowanego do początku 1945 roku przez Spannera. Relacjonowane przez Gdańszczanina wydarzenia miały miejsce w latach 1943-1945 do momentu wyjazdu w styczniu profesora do Halle. Z kolei „Dno” dotyczy trzech miejsc, w których przebywała opowiadająca o swoich losach kobieta – więzienie na Pawiaku, gdzie Niemcy stosowali tortury, obóz w Ravensbr�k ( i kilkudniową podróż do obozu) oraz fabrykę amunicji i lagier w Bunzig, gdzie głodzono więźniarki do tego stopnia, że zdarzały się przypadki kanibalizmu.

Tekst „Kobieta cmentarna” mówi o okresie okupacji, jednak szczególnie skupia się na okresie likwidacji warszawskiego getta, podczas której Żydzi skakali z okien płonących kamienic. Kobieta cmentarna była świadkiem tych wydarzeń. Po wojnie wciąż nie może otrząsnąć się z tamtych wydarzeń. Miejscem akcji jest cmentarz położony tu z przy getcie. Opowiadanie „Przy torze kolejowym” rozgrywa się wiosną przy torach, nieopodal wsi i cegielni, zaś „Dwojra Zielona” WSP[oma przedwojenne czasy, gdy tytułowa bohaterka mieszkała w jednaj z warszawskich kamienic. Po jej zbombardowaniu trafiła do Janowa Podlaskiego, a następnie do getta w Międzyrzecu. Jej mąż zginął w Małaszewiczach, zaś ona przebywała w obozie na Majdanku oraz pracowała w fabryce amunicji w Skarżysku-Kamiennej.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej