Jesteś w: Medaliony

Dorośli i dzieci w Oświęcimiu – streszczenie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Narratorka podsumowuje swe przemyślenia. Przeraża ją ogrom śmierci i miliony ofiar obozów zarówno tych najbardziej znanych, jak i niewielkich (w Tuszynku i Wiączynie, w Chełmnie), gdzie także ginęli ludzie na niespotykaną skalę. Wspomina o całym systemie związanym z działalnością obozów śmierci (oszukiwaniem Żydów, ograbianiem ich, mordowaniem w komorach gazowych, korzystaniem z ich pracy). Mówi o Himmlerze, u którego odnaleziono wielkie bogactwa.

Nałkowska uważa, że względy ekonomiczne miały usprawiedliwiać trwające wiele lat prowadzenie przedsiębiorstwa państwowego opartego na wyzysku, upodleniu ludzi i ich cierpieniu. System obozowy oprócz ekonomii służył celom politycznym – uwalniał pewne tereny, atrakcyjne dla Niemców od ich wcześniejszych mieszkańców. Ludzie byli zarówno katami, jak i ofiarami, „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Wśród byłych więźniów przesłuchiwanych przez Komisję Badania Zbrodni Niemieckich znaleźli się naukowcy i ludzie kultury. Nie liczyli na ocalenie. Część z nich, jak np. lekarze byli potrzebni Niemcom i wykorzystywali swą pozycję, by ratować innych np. doktor Grabczyński. Z wypowiedzi posła Mayera wyłania się obraz sadystycznych oprawców hitlerowskich. August Glass zabijał uderzając w nerki, inny miażdżył krtań, inny topił swe ofiary, najgorsi zabijali własnoręcznie kilkanaście osób dziennie. Narratorka zastanawia się nad źródłem zła. Wie, że początkowo do Hitlera przyłączali się ludzie z nizin (przestępcy, mordercy), a wychowanie ich podsycało złe instynkty.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej