Jesteś w: Tango

„Tango” jako parabola polityczna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W sztuce Mrożka „Tango” odbiorca spotyka się z interpretacją zjawisk społecznych na przykładzie
wzajemnych relacji oraz zmian układu sił w mikrospołeczności jaką jest rodzina. Są to rozważania na temat wolności i totalitaryzmu. Autor posługuje się metodą myślenia dialektycznego.


Dialektyka – jest metodą naukową, która polega na dochodzeniu do stanu faktycznego za pomocą zestawiania ze sobą różnych faktów. W czasach nowożytnych dialektyką pojmowaną jako teoria bytu, ukazującą procesy ścierania się i jednoczenia przeciwieństw / teza, antyteza, synteza / posługiwali się Giordano Bruno oraz klasycy filozofii niemieckiej – Schelling i Hegel. Dialektykę heglowską przejął i rozwiną Karol Marks.

Mrożek nie był wyłącznie teoretykiem, jak wielu intelektualistów na zachodzie Europy, którzy miewali dość idealistyczne wyobrażenia na temat komunizmu. Był świadkiem kształtowania się władzy w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Miał za sobą rok 1956, gdy rządy objął Gomułka. Liczono wówczas na demokratyczne przemiany w kraju. Dalsze lata przyniosły jednak duże rozczarowanie. Gdy pisarz opuszczał Polskę musiało być już widoczne, że lada moment nastąpi jakiś poważny kryzys.

Autor w swojej sztuce ukazuje rozbicie społeczeństwa, słabość inteligencji, upadek systemu wartości, moralną degradację i uleganie presji zewnętrznej. Najdobitniej świadczy o tym scena finałowa sztuki – niedawny sojusznik Artura, Eugeniusz nad jego trupem daje się prowadzić w tańcu Edkowi. Rządy Edka i jego totalitarne inklinacje są znakiem tamtych czasów. Zwycięża bezwzględna i prymitywna siła. Inteligencja znajdująca oparcie jedynie w sobie samej musi ulec tej sile. Sztuka Mrożka jest parabolą polityczną, w której można dostrzec ocenę sytuacji kraju poddanego obcym rządom. Przewidywania Mrożka okazały się słuszne – niebawem nadszedł rok 1968, kryzys władzy gomułkowskiej w Polsce, wydarzenia marcowe i dalsze ich konsekwencje.



  Dowiedz się więcej