2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ania z Zielonego Wzgórza

2l.pl / Ekranizacja „Ani z Zielonego Wzgórza”

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Najbardziej znana ekranizacja „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery pochodzi z 1985 roku. Jej reżyserem jest znany przede wszystkim z udanych ekranizacji prozy Montgomery Kevin Sullivan. Scenariusz filmu niewiele odbiega od powieściowego pierwowzoru – w filmie także przeżywamy wraz z rudowłosą dziewczynką jej perypetie i przygody, a cała akcja dzieje się na wesołej, kolorowej i pełnej unikalnej flory i fauny farmie „Zielone Wzgórze”.

Film ukazuje niemal wszystkie powieściowe wydarzenia – dlatego trwa aż 199 minut. W telewizji pokazywany jest najczęściej w dwóch częściach. Opowiada o losach sieroty – Ani Shirley, która przybyła przez przypadek na Zielone Wzgórze. Rodzeństwo Cuthbertów pragnęło adoptować chłopca, jednak przez pomyłkę przysłano im rudowłosą Anię. Mimo to dziewczynka szybko zdobyła miłość Maryli i Mateusza i pozostała w Avonlea. Jej życie było barwne nie tylko ze względu na bogatą wyobraźnię. Wciąż doświadczała niezwykłych przygód, często wpadała w perypetie, które jednak zawsze kończyły się dobrze. Ania z jedenastoletniej „Marchewki” zmieniła się w dojrzałą i piękną uczennicę seminarium nauczycielskiego. O jej dalszych przygodach dowiedzieć się można z ekranizacji kolejnych powieści Montgomery nakręconych przez Sullivana.


Film, podobnie jak pierwowzór, ma pogodny i ciepły nastrój. Dostarcza zarówno wzruszeń, jak i pobudza do śmiechu. Dzięki przepięknym zdjęciom Wyspa Edwarda odsłania przed nami swoje atuty – małe, malowniczo usytuowane miasteczko Avonlea i otaczające je bogactwo przyrody. Ponadto mamy tu barwny pochód rozmaitych ludzkich charakterów. Niektóre z nich mogą w pierwszej chwili nie wzbudzić w nas zbyt wielkiej sympatii, ale jak się okazuje później – każdy ma prawo do drugiej szansy i zmiany na lepsze.

Na uwagę w filmie zasługują przede wszystkim kreacje głównych bohaterów. Niezapomniana jest Megan Follows, jako odtwórczyni głównej roli. Chociaż występowała w później w wielu innych produkcjach jej wizerunek na zawsze został związany z Anią Shirley. Na uwagę zasługują również role Maryli (Colleen Dewhurst) oraz Mateusza (Richard Farnsworth, znany głównie z głównej roli w nakręconej w 1999 roku „Prostej historii”). Byli oni wielokrotnie nagradzani, a swą klasę pokazali także w ekranizacji przygód o niesfornej Ani.




Dzięki wszystkim tym cechom film Sullivana za każdym razem oglada się z przyjemnością. To ponadczasowe kino familijne, które nie zawiera elementów przemocy czy płytkiego humoru. Przekazuje za to bardzo ważną prawdę – każdy człowiek w głębi jest dobry i wzmacnia wiarę w człowieka.



  Dowiedz się więcej
„Ania z Zielonego Wzgórza” – najważniejsze cytaty
Rola ubioru w życiu Ani Shirley
Ekranizacja „Ani z Zielonego Wzgórza”
Recenzja „Ani z Zielonego Wzgórza”
Losy Ani Shirley
Motyw przyjaźni w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Motyw szkoły w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Motyw natury w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Sentymentalizm kontra prawdziwe emocje w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Konflikt między wyobraźnią a oczekiwaniami społecznymi w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Rola wyobraźni i marzeń w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Lucy Maud Montgomery – notatka szkolna
Maryla Cuthbert – charakterystyka
Mateusz Cuthbert - charakterystyka
Charakterystyka Diany Barry
Charakterystyka Gilberta Blythe
Charakterystyka Ani Shirley
„Ania z Zielonego Wzgórza” – bohaterowie
Główne wątki w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Problematyka „Ani z Zielonego Wzgórza”
Geneza „Ani z Zielonego Wzgórza”
Czas i miejsce akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”
Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” – streszczenie