2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ania z Zielonego Wzgórza

2l.pl / Recenzja „Ani z Zielonego Wzgórza”

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Jedną z ciekawszych lektur szkolnych jest „Ania z Zielonego Wzgórza”. Jej autorką jest jedna z najbardziej znanych kanadyjskich pisarek Lucy Maud Montgomery. Mimo że od wydania powieści minęło wiele dziesięcioleci problemy w niej poruszane nie zestarzały się, ponieważ są uniwersalne. Liczne przygody panny z Zielonego Wzgórza nikomu nie pozwalają się nudzić.

Utwór opowiada o losach Ani Shirley, która przypadkowo została adoptowana przez rodzeństwo Cuthbertów i przyjechała do malowniczej miejscowości Avonlea z Domu Sierot. Początkowo Maryla chciała odesłać dziewczynkę, jednak ostatecznie zdecydowała się pozostawić ją na Zielonym Wzgórzu. Temperament Ani i bujna wyobraźnia sprawiały, że często popadała ona w tarapaty. Nikt, kto czytał powieść, nie zapomni sceny przypadkowego upicia przyjaciółki Ani Diany czy też przefarbowania rudych włosów na zielono.


Chociaż Ania często ściągała na siebie nieszczęścia szybko wkradła się do serc Mateusza i Maryli. Codzienne obowiązki wykonywała sumiennie, starała się być posłuszna. Szczególne sukcesy osiągnęła w szkole, w której wraz z Gilbertem należała do najlepszych uczniów. Dzięki temu dostała się do seminarium nauczycielskiego, z czego jej opiekunowie byli bardzo dumni.

Postać Ani i jej przygody nakreślone są bardzo barwnie. Czytelnika wzrusza wrażliwość dziewczynki, czasem śmieszy jej egzaltacja i zachwyt nad prostymi rzeczami. Postawa panny z Zielonego wzgórza udowadnia jak bardzo ważna jest wyobraźnia w życiu każdego – pozwala kroczyć śmiało przez życie, nie zrażać się porażkami, dzielnie znosić klęski i wierzyć lepszą przyszłość. Inną wartością podkreśloną w utworze jest przyjaźń – to bardzo ważna więź, która czyni człowieka lepszym i nie pozwala na samotność.
Utwór Montgomery napisany jest przystępnym, prostym językiem. Ukazane zostaje całe środowisko Avonea wraz ze specyficznymi mieszkańcami. Piękne są opisy natury, którą tak szanowała Ania. Jednak najważniejsze według mnie jest przesłanie utworu. Los Ani pokazuje, że życie może odmienić się nawet w najgorszym momencie, a dzięki wewnętrznej pogodzie ducha można zajść naprawdę daleko, stać się szczęśliwym i dawać szczęście innym.  Dowiedz się więcej
„Ania z Zielonego Wzgórza” – najważniejsze cytaty
Rola ubioru w życiu Ani Shirley
Ekranizacja „Ani z Zielonego Wzgórza”
Recenzja „Ani z Zielonego Wzgórza”
Losy Ani Shirley
Motyw przyjaźni w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Motyw szkoły w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Motyw natury w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Sentymentalizm kontra prawdziwe emocje w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Konflikt między wyobraźnią a oczekiwaniami społecznymi w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Rola wyobraźni i marzeń w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Lucy Maud Montgomery – notatka szkolna
Maryla Cuthbert – charakterystyka
Mateusz Cuthbert - charakterystyka
Charakterystyka Diany Barry
Charakterystyka Gilberta Blythe
Charakterystyka Ani Shirley
„Ania z Zielonego Wzgórza” – bohaterowie
Główne wątki w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Problematyka „Ani z Zielonego Wzgórza”
Geneza „Ani z Zielonego Wzgórza”
Czas i miejsce akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”
Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” – streszczenie