2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ania z Zielonego Wzgórza

2l.pl / Lucy Maud Montgomery – notatka szkolna

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Lucy Maud Montgomery urodziła się 30 listopada 1876 roku w Clifton (obecnie Nowy Londyn) na Wyspie Księcia Edwarda w rodzinie Clary Woolner MacNeill i Hugha Johna Montgomery. Jej matka zmarła na gruźlicę, gdy Lucy miała 21 miesięcy.

Kiedy Maud miała siedem lat, jej ojciec przeniósł się do Saskatchewan, a dziewczynka zamieszkała u dziadków – Aleksandra i Lucy MacNeill, w pobliżu Cavendish. Byli konserwatystami, a ciepło rodzinne odnalazła jedynie u ciotki Annie Macneill Campbell. W młodości była bardzo samotna. W 1890 roku przeniosła się na rok do ojca do Prince Albert (ukazał się tam drukiem jej wiersz), jednak konflikt z macochą sprawił, że po roku wróciła do dziadków. Wczesną edukację ukończyła w Cavendish.


Od września 1893 uczęszczała do Prince of Wales College w Charlottetown na Wyspie Księcia Edwarda i chciał uzyskać licencję nauczyciela. Po ukończeniu dwuletniego programu w ciągu jednego roku, uzyskała certyfikat nauczycielski. W latach 1894-1898 pracowała w trzech szkołach. W roku 1895 i 1896, studiowała literaturę na Dalhousie University w Halifax w Nowej Szkocji. Te lata dały jej inspirację do stworzenia Redmond College w Kingsport.

W marcu 1898 roku zmarł dziadek Maud i pisarka powróciła do rodzinnego domu, by zamieszkać razem z babką przez następne 13 lat. Wciąż pisała, a jej opowiadania ukazywały się w kanadyjskich pismach, zarabiając na swoje utrzymanie. Swą pierwszą powieść pod tytułem „Ania z Zielonego Wzgórza” Maud zaczęła pisać w 1905 roku. Po śmierci swej babki w 1911 roku wzięła ślub z pastorem Ewanem Macdonaldem, a następnie przeniosła się do Leaskdale w Ontario, gdzie jako żona pastora zajmowała się prowadzeniem szkółki niedzielnej. Wychowywała też swych dwóch synów (trzeci zmarł tuż po porodzie). Cały czas wiele czasu poświęcała na twórczość literacką.
W 1926 roku przeniosła się do Norval w Ontario, a w 1935 do Toronto. Pisarka zmarła 24 kwietnia roku 1942 roku i została pochowana na cmentarzu w Cavendish, niedaleko jej rodzinnego domu.  Dowiedz się więcej
„Ania z Zielonego Wzgórza” – najważniejsze cytaty
Rola ubioru w życiu Ani Shirley
Ekranizacja „Ani z Zielonego Wzgórza”
Recenzja „Ani z Zielonego Wzgórza”
Losy Ani Shirley
Motyw przyjaźni w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Motyw szkoły w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Motyw natury w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Sentymentalizm kontra prawdziwe emocje w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Konflikt między wyobraźnią a oczekiwaniami społecznymi w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Rola wyobraźni i marzeń w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Lucy Maud Montgomery – notatka szkolna
Maryla Cuthbert – charakterystyka
Mateusz Cuthbert - charakterystyka
Charakterystyka Diany Barry
Charakterystyka Gilberta Blythe
Charakterystyka Ani Shirley
„Ania z Zielonego Wzgórza” – bohaterowie
Główne wątki w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Problematyka „Ani z Zielonego Wzgórza”
Geneza „Ani z Zielonego Wzgórza”
Czas i miejsce akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”
Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” – streszczenie