2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ania z Zielonego Wzgórza

2l.pl / Mateusz Cuthbert - charakterystyka

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Mateusz Cuthbert był bratem Maryli i mieszkańcem Zielonego Wzgórza oraz „bratnią duszą” Anny Shirley. Mateusz urodził się w 1816 roku w Avonlea, na Wyspie Księcia Edwarda. Kilka lat później, na świat przyszła jego młodsza siostra Maryla. Ich rodzice wybudowali dom na Zielonym Wzgórzu. Miał niezdarną figurę i długie siwe włosy, które opadały na jego przygarbione ramiona. Miał miękką brązową brodę, którą nosił odkąd skończył dwadzieścia lat. W rzeczywistości, gdyby nie siwizna, bardziej przypominałby dwudziestolatka niż siedemdziesięciolatka.

Mateusz nie był wykształcony (dowiadujemy się o tym, gdy Ania zwraca się do niego o pomoc w nauce z geometrii). Nie uczęszczał do szkoły, ze względu na pracę na farmie. Był raczej nieśmiały, bał się kobiet. Gdy zobaczył Anię czekającą na stacji kolejowej był w szoku. Pewien był, że ujrzy tam chłopca, który miał mu pomóc w pracy na gospodarstwie. Jednak „paplanina” Ani powoduje, że od razu pokochał ją. Przekonał Marylę, by sierota z Nowej Szkocji pozostała na Zielonym Wzgórzu.


Mateusz był miłym, kochającym człowiekiem. Jego uczucie do Ani poświadczył fakt kupienia jej na Boże Narodzenie sukni z bufami, kiedy zauważył, że wszystkie inne dziewczynki noszą taki strój. Przekonał do tego Marylę, która początkowo stanowczo się temu sprzeciwiała. Mateusz był jedną z „bratnich dusz” Anny. Był bardzo dobroduszny i kochał Anię z całego serca. Często Mateusz był głosem rozsądku zarówno dla Ani, jak i Maryli.

Bohater zmarł na atak serca, gdy Ania miała szesnaście lat. Powodem zawału była wiadomość o bankructwie banku, w którym ulokował wszystkie oszczędności. Zarówno Ania jak i Maryla głęboko opłakiwały jego śmierć, choć Ania w pierwszym momencie nie potrafiła uronić łzy. Maryla przestała płakać, gdy zdała sobie sprawę, że śmierć o rzeczywistość i trzeba ją zaakceptować.  Dowiedz się więcej
„Ania z Zielonego Wzgórza” – najważniejsze cytaty
Rola ubioru w życiu Ani Shirley
Ekranizacja „Ani z Zielonego Wzgórza”
Recenzja „Ani z Zielonego Wzgórza”
Losy Ani Shirley
Motyw przyjaźni w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Motyw szkoły w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Motyw natury w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Sentymentalizm kontra prawdziwe emocje w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Konflikt między wyobraźnią a oczekiwaniami społecznymi w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Rola wyobraźni i marzeń w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Lucy Maud Montgomery – notatka szkolna
Maryla Cuthbert – charakterystyka
Mateusz Cuthbert - charakterystyka
Charakterystyka Diany Barry
Charakterystyka Gilberta Blythe
Charakterystyka Ani Shirley
„Ania z Zielonego Wzgórza” – bohaterowie
Główne wątki w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Problematyka „Ani z Zielonego Wzgórza”
Geneza „Ani z Zielonego Wzgórza”
Czas i miejsce akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”
Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” – streszczenie