2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ania z Zielonego Wzgórza

2l.pl / Główne wątki w „Ani z Zielonego Wzgórza”

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Głównym wątkiem powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” jest dorastanie jedenastoletniej Ani Shirley w Avonlea, na Zielonym Wzgórzu u rodzeństwa Cuthbertów. Ania w wieku trzech miesięcy została sierotą. Przez pierwsze lata wychowywała się w rodzinach zastępczych, gdzie pomagała przy opiece nad dziećmi. Z sierocińca przez pomyłkę trafiła do rodziny farmerów - Maryli i Mateusza. Chociaż rodzeństwo pragnęło adoptować chłopca, po namyśle zdecydowało się na pozostanie żywiołowej, rudowłosej dziewczynki na Zielonym Wzgórzu.


Ania dzięki żywiołowemu usposobieniu, szczerości i pracowitości szybko zdobyła sobie miłość dwojga starszych opiekunów. Choć Maryla starała się tego nie okazywać kochała Anię z każdym dniem coraz bardziej. Ania świetnie radziła sobie w szkole, dzięki bujnej wyobraźni, a także skłonności do wpadania w tarapaty często popełniała błędy, jednak jej przygody zawsze kończyły się pomyślnie. Dzięki pilności ukończyła seminarium nauczycielskie, a ze względu na stan zdrowia Maryli po śmierci Mateusza zdecydowała się pozostać w Avonlea i pracować w tamtejszej szkole.

Oprócz głównego wątku można wyróżnić kilka pobocznych. Jest nim na pewno historia przyjaźni między Dianą i Anią Shirley. Dla obu dziewczynek była ona czymś bardzo ważnym, dlatego tragedią był zakaz pani Barry (matki Diany) spotykania się dziewczynek, po pechowym podwieczorku u Ani. Dzięki znajomości Ani na chorobach i uratowaniu siostry Diany ich przyjaźń mogła rozwijać się dalej. Inne relacje łączą Anię z Gilbertem. Gdy chłopak na samym początku ich znajomości nazywa Anię „marchewką” dziewczyna obraża się na niego śmiertelnie. Nie pomagają przeprosiny i zaloty chłopaka. Nawet gdy ratuje Anię ze stawu nie może liczyć na wybaczenie. Gilbert pokazuje dojrzałość, gdy po otrzymaniu posady nauczyciela w Avonlea, rezygnuje z niej na rzecz Ani, która pragnie pozostać na Zielonym Wzgórzu. Ten gest powoduje, że między dwojgiem młodych ludzi nawiązuje się przyjaźń.
Wątkiem, o którym warto wspomnieć jest związek Ani z naturą. Bohaterka nie traktuje jej przedmiotowo, a podmiotowo. Nazywa poszczególne miejsca i rośliny, rozmawia z przyrodą. Stanowi ona dla niej nie tylko powód zachwytu, ale skłania do refleksji. Ponadto w utworze Montgomery odnajdziemy obraz małomiasteczkowego społeczeństwa kanadyjskiej miejscowości. Poznamy dzięki lekturze stosunki mieszkańców, wizerunek szkoły i nauki, rolę kościoła, a także dowiemy się, jak wyglądały doroczne festyny, pikniki, koncerty.  Dowiedz się więcej
„Ania z Zielonego Wzgórza” – najważniejsze cytaty
Rola ubioru w życiu Ani Shirley
Ekranizacja „Ani z Zielonego Wzgórza”
Recenzja „Ani z Zielonego Wzgórza”
Losy Ani Shirley
Motyw przyjaźni w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Motyw szkoły w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Motyw natury w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Sentymentalizm kontra prawdziwe emocje w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Konflikt między wyobraźnią a oczekiwaniami społecznymi w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Rola wyobraźni i marzeń w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Lucy Maud Montgomery – notatka szkolna
Maryla Cuthbert – charakterystyka
Mateusz Cuthbert - charakterystyka
Charakterystyka Diany Barry
Charakterystyka Gilberta Blythe
Charakterystyka Ani Shirley
„Ania z Zielonego Wzgórza” – bohaterowie
Główne wątki w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Problematyka „Ani z Zielonego Wzgórza”
Geneza „Ani z Zielonego Wzgórza”
Czas i miejsce akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”
Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” – streszczenie