Jesteś w: Nie-Boska komedia

Zygmunt Krasiński – notatka szkolna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Zygmunt Krasiński hrabia herbu Ślepowron urodził się w 1812 roku w Paryżu. Był potomkiem magnackiej rodziny Krasińskich, II ordynatem opinogórskim, synem generała Wincentego i księżnej Marii Radziwiłłówny.

Kształcił się w domu w Warszawie i Opinogórze pod kierunkiem pisarza Józefa Korzeniowskiego i Piotra Chlebowskiego, później w Liceum Warszawskim i na wydziale prawa Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego do roku 1829. Ponieważ doszło do zajścia między Zygmuntem a jego kolegą, Zenonem Łubieńskim / chodziło o wyłamanie się Krasińskiego z solidarności koleżeńskiej w czasie patriotycznej demonstracji /, ojciec wysłał go do Szwajcarii.

Zygmunt wtedy już od dawna nie miał matki / zmarła w 1822 roku /. Ojciec posiadał duży wpływ na jego poglądy i całe życie. Ingerował w jego przekonania polityczne i sprawy osobiste. Był on generałem napoleońskim, zwolennikiem „obozu klasyków” a później wiernym poddanym cara. Nie pozwolił synowi wziąć udziału w powstaniu listopadowym.

W Szwajcarii Krasiński zetknął się z literaturą i myślą romantyzmu. W 1829 roku zaprzyjaźnił się z Anglikiem Henrykiem Reeve, z którym korespondował. W 1830 roku spotkał się z Adamem Mickiewiczem. Wyjechał z nim na wycieczkę w Alpy. W następnym roku zaczęły nękać go różne choroby, a zwłaszcza choroba oczu. Wyjeżdżał z ojcem do Petersburga, później do Krakowa i Wiednia, gdzie leczył się, a następnie do Włoch. W 1936 roku poznał w Rzymie Słowackiego i zaprzyjaźnił się z nim. Drugą jego trwałą przyjaźnią stała się znajomość z Augustem Cieszkowskim.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej