2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ten obcy

2l.pl / Sąd nad Zenkiem Wójcikiem

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Zenek Wójcik to tytułowy bohater powieści Ireny Jurgielewiczowej. Jego losy nie są skomplikowane. Jego rodzina się rozpadła – matka zmarła, a ojciec, który go wychowywał nie podołał swoim obowiązkom, popadł w alkoholizm i znęcał się nad swoim synem. Zenek chciał mimo wszystko mieć dom rodzinny, dlatego uciekł od ojca i zaczął szukać swojego wujka. Nie było to łatwe, ponieważ nie wiedział, gdzie jego wujek się znajduje i czy tak naprawdę przyjmie go pod swój dach.

Zenek miał skomplikowaną osobowość. Z jednej strony był skryty i nieufny, drugiej strony dał się poznać również jako młodzieniec bardzo wrażliwy i ciepły. Ta osobowość oraz sytuacja w jakiej się znalazł sprawiła, że Zenek posunął się do złamania prawa – skradł pieniądze przekupce, czy też dokonał kradzieży jabłek w sadzie w Olszynie. Te wydarzenia sprawiają, że Zenka można ocenić negatywnie.


Jednak Zenek ma dwie osobowości. Druga osobowość sprawia, że Zenek jest zdolny do robienia dobrych rzeczy, a nawet do czynów bohaterskich. Widać to szczególnie w chwili, kiedy bez wahania rzuca się na pomoc małemu dziecku, pozostawionemu przez matkę na wozie, kiedy koń się spłoszył. Nie patrzał na to, że naraża się na niebezpieczeństwo, chciał tylko uratować brzdąca.

W pozytywnym świetle Zenka stawia również sprawa Dunaja. Dunaj to bezdomny pies, który kręcił się po wsi. Ekipa tolerowała psa, czasem dokarmiała go. Jednak nie wszyscy mieszkańcy wsi tak samo podchodzili do psa. Pewnego dnia dwóch wyrostków ze wsi zaczęło się znęcać nad psem rzucając w niego kamieniami, wówczas Zenek bez wahania rzucił się na nich w obronie psa. Nie zwracał uwagi na to, że przeciwnik był w przewadze, tylko chciał obronić bezbronną istotę.
Biorąc wszystko pod uwagę, można Zenka ocenić pozytywnie. Nie był chłopakiem o kryształowej osobowości. Popełniał wiele błędów, jednak błędy te były wynikiem sytuacji w jakiej się znalazł. Nie kradnie, bo jest zły, Zenek kradnie, bo jest głodny, a nie potrafi prosić o pomoc. Zenek jest dobrym człowiekiem, chętnym do pomocy i zdolnym do poświęceń. Doświadczenie jakie Zenek otrzymał od życia, sprawiło że nauczył się dawać sobie radę nawet w trudnych sytuacjach życiowych. Można powiedzieć nawet, że stał się przedwcześnie dorosłym, jednak pomogło mu to w wielu sytuacjach. Nie okazuje zbyt wiele emocji i nie jest wylewny, ale byłby na pewno bardzo dobrym przyjacielem dla wielu młodych ludzi.  Dowiedz się więcej
„Ten obcy” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Ten obcy” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Czym zaimponował Zenek załodze wyspy?
Uratowanie dziecka przez Zenka – plan wydarzeń
Uratowanie dziecka przez Zenka – opis
„Ten obcy” – opis wyspy
Sąd nad Zenkiem Wójcikiem
„Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu
Rola domu rodzinnego w życiu człowieka na podstawie powieści „Ten obcy”
Co bohaterowie „Tego obcego” zyskali dzięki przyjaźni?
Pestka Ubyszówna – charakterystyka
Marian Pietrzyk – charakterystyka
Julek Miler – charakterystyka
Ula Zalewska – charakterystyka
Zenek Wójcik – charakterystyka
„Ten obcy” – charakterystyka bohaterów
„Ten obcy” – recenzja powieści
„Ten obcy” – gatunek powieści
„Ten obcy” - główne wątki
Rola przyjaźni na przykładzie powieści „Ten obcy”
Losy Zenka Wójcika
„Ten obcy” – problematyka
„Ten obcy” - wartości etyczne
Plan wydarzeń lektury „Ten obcy”
Irena Jurgielewiczowa – notatka szkolna
„Ten obcy” - geneza
„Ten obcy” - czas i miejsce wydarzeń
Streszczenie lektury „Ten obcy”