2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ten obcy

2l.pl / Zenek Wójcik – charakterystyka

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Zenek Wójcik to chłopiec szesnastoletni. Jest wysoki i szczupły, bardzo sprawny fizycznie. Mieszkał we Wrocławiu ze swoim ojcem. Jego matka zmarła wcześniej. Jego ociec był alkoholikiem i często bił chłopaka. Nie potrafiąc dłużej wytrzymać z ojcem, postanawia uciec, by odszukać swojego wujka Antoniego Janicę. Niestety nie wiedział, gdzie on przebywa, jak i niewiele wiedział o nim samym. Podróżował w miejsca gdzie jego wujek kiedyś pracował. Podczas podróżowania skaleczył się w nogę i zachorował. Ukrył się na wyspie na rzece Młynówce, w pobliżu wsi Olszyny. Nie spodziewał się, że na wyspie bawiła się czwórka przyjaciół spędzających w tej wsi wakacje.


Wobec nowych znajomych zachowywał się nieufnie. Otworzył się jedynie przed Ulą Zalewską. Niechętnie przyjmował oferowaną mu pomoc, a kiedy został opatrzony przez doktora Zalewskiego oddalił się, chcąc uniknąć umieszczenia go w szpitalu i powiadomienia ojca, gdzie się znajduje. Był chłopcem bardzo zaradnym, co imponowało Julkowi Milerowi. Zenek potrafił sobie dać radę, ale czasami posuwał się do kradzieży – na targowice w Strykowie skradł pięćdziesiąt złotych przekupce, a kiedy nie miał już pieniędzy na chleb kradł jabłka z sadu.

Jednocześnie Zenek był zdolny do czynów wielkich, bohaterskich. Uratował dziecko, które matka pozostawiła w bryczce. Kiedy koń się spłoszył i poniósł, Zenek rzuci się bez wahania w pogoń i zatrzymał wóz. Równie bohaterskim czynem była obrona bezdomnego psa Dunaja, którego dzieci chciały oswoić, a którego dwóch miejscowych wyrostków obrzuciło kamieniami. Trzeba przyznać, ze był człowiekiem honorowym. Kiedy dowiedział się, że Ula Zalewska podjęła pracę, by oddać przekupce skradzione przez Zenka pieniądze, wrócił do Olszyn, podjął pracę jako pomocnik przy żniwach, by zwrócić dług.
Zenek jest pozytywnym bohaterem w powieści Ireny Jurgielewiczowej. Był dobrym, potrzebującym młodzieńcem, jednak skrytym pod maską nieufności i opryskliwości. Pewnym usprawiedliwieniem dla postępowania Zenka jest jego ciężki los z ojcem. Jak wielu popełnia błędy, ale potrafi je zrozumieć i poprawić swoje zachowanie. Dzięki temu potrafi sobie zjednać przyjaciół. jest osobą, która potrafi sobie wyznaczyć cele w życiu i która te cele potrafi realizować.  Dowiedz się więcej
„Ten obcy” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Ten obcy” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Czym zaimponował Zenek załodze wyspy?
Uratowanie dziecka przez Zenka – plan wydarzeń
Uratowanie dziecka przez Zenka – opis
„Ten obcy” – opis wyspy
Sąd nad Zenkiem Wójcikiem
„Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu
Rola domu rodzinnego w życiu człowieka na podstawie powieści „Ten obcy”
Co bohaterowie „Tego obcego” zyskali dzięki przyjaźni?
Pestka Ubyszówna – charakterystyka
Marian Pietrzyk – charakterystyka
Julek Miler – charakterystyka
Ula Zalewska – charakterystyka
Zenek Wójcik – charakterystyka
„Ten obcy” – charakterystyka bohaterów
„Ten obcy” – recenzja powieści
„Ten obcy” – gatunek powieści
„Ten obcy” - główne wątki
Rola przyjaźni na przykładzie powieści „Ten obcy”
Losy Zenka Wójcika
„Ten obcy” – problematyka
„Ten obcy” - wartości etyczne
Plan wydarzeń lektury „Ten obcy”
Irena Jurgielewiczowa – notatka szkolna
„Ten obcy” - geneza
„Ten obcy” - czas i miejsce wydarzeń
Streszczenie lektury „Ten obcy”