2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ten obcy

2l.pl / „Ten obcy” - główne wątki

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” to powieść wielowątkowa. Wiodącym wątkiem są losy Zenka Wójcika, który niespodziewanie pojawia się w życiu czwórki przyjaciół Uli Zalewskiej, Pestki Ubyszówny, Julka Milera oraz jego starszego brata ciotecznego Mariana Pietrzyka. Dzieci te spędzają wakacje w niewielkiej wsi Olszyny. Zenek jest tajemniczym chłopcem, który wobec przyjaciół jest nieufny. Chłopak uciekł z domu, gdyż jego ojciec, był alkoholikiem i znęcał się nad nim. Podczas podróży, Zenek zranił się w nogę. Zaczął gorączkować i musiał się zatrzymać w szałasie na wyspie na rzece Młynówka.

Było to miejsce zabaw Uli, Julka, Pestki i Mariana. Dzieci, widząc że przybysz jest chory, zaoferowały mu pomoc, którą ten niechętnie przyjął. Zenek był nieufny. Nie wierzył w bezinteresowność dzieci, więc uciekł z domu Uli, zaraz potem kiedy ojciec Uli opatrzył jego ranę i chciał odwieźć go do szpitala. Pojawia się jednak następnego dnia. Prosi Julka o pomoc w zakupie chleba. Julek i Marian oferują mu również pomoc w znalezieniu jego wujka – mieli się wybrać rowerami do pobliskiego Strykowa, gdzie wujek Zenka miał pracować. Niestety wyprawa okazała się fiaskiem. Nikt nie słyszał o wujku od ich nowego przyjaciela. Zenek się zmartwił tą wiadomością.


Następnego dnia Zenek stanął w obronie bezdomnego psa Dunaja, którego dwóch chłopców z pobliskiej wioski obrzucało kamieniami. Napastnicy oddalili się, grożąc Zenkowi. Ten został jeszcze kilka dni na wyspie, jednak jak się okazało skończyły mu się pieniądze. Z głodu zaczął więc kraść jabłka, na czym go przyłapali przyjaciele. Kiedy po tym wydarzeniu poszli do sklepu, Zenek uratował małe dziecko, które spało pozostawione na wozie. Koń ciągnący wóz spłoszył się i poniósł bryczkę.

Po tym zdarzeniu Zenek urósł w oczach swoich nowych przyjaciół. wkrótce jednak okazało się, ze Zenek kradł nie tylko jabłka. Marian, będąc na targu w Strykowie dowiedział się, że Zenek jednej z przekupek skradł pięćdziesiąt złotych. Kiedy zapytał się Zenka czy to prawda, wówczas ten nic nie odpowiedział i oddalił się. Wieczorem przyszedł do Uli i wyjaśnił, że uciekł z domu i ukradł, bo był głodny.
Na drugi dzień Ula wyjaśniła wszystko pozostałym. Sama postanowiła oddać pieniądze skradzione przez Zenka. Marian natomiast zawstydzony, że tak pochopnie oskarżył Zenka wyruszył prosił by wrócił na wyspę, jednak ten stanowczo odmówił. Kilka dni później na targu w Strzemienicach Julek spotkał Zenka, który grał w karty z dwoma wyrostkami. Prosił go o powrót do Olszyn i powiedział, że Ula pracowała by zdobyć pieniądze, które zwróciła przekupce. Zenek wrócił i zatrudnił się przy żniwach, by oddać pieniądze Uli. W tym czasie jeden z chłopców, którzy obrzucali Dunaja kamieniami doniósł na milicję, ze Zenek się ukrywa na wyspie.

Przyjaciele Zenka poprosili swoich rodziców o pomoc. Matka Pestki odmówiła, jednak pomoc przyszła ze strony doktora Zalewskiego. Przekonał Zenka by zamieszkał z nimi, porozmawiał w jego sprawie z milicjantami, a także zaoferował pomoc w odnalezieniu Antoniego Janicy. Wkrótce potem doktor Zalewski odnalazł wujka Zenka i pojechał do Tczewa, gdzie mieszkał i przeprowadził z nim rozmowę. Wujek Zenka zgodził się nim zaopiekować. Po zakończonych żniwach Zenek pojechał do swojego wujka.
Kolejnym ważnym wątkiem jest miłość jaka się zrodziła pomiędzy Zenkiem, a Ulą. To właśnie dziewczyna pierwsza rozmawiała z Zenkiem, który się pojawił na wyspie, jej osoba sprawiła, że na chwilę się otworzył, by znowu się zamknąć, kiedy wrócili pozostali z załogi Uli. Początkowo można by było sądzić, że oboje się unikają, ale kiedy Zenek odchodzi po oskarżeniach Mariana, zjawia u tej dziewczyny się i wyjawia jej swoją tajemnicę, a także mówi, że jest dla niego najważniejsza na świecie. Ula była dumna, że dla tego chłopca znaczyła wiele. Poszła do pracy, byleby tylko mogła zwrócić skradzione przez Zenka pieniądze i by chłopak wrócił do niej. Zenek, kiedy dowiaduje się o tym fakcie wraca na wyspę, i podejmuje pracę, by zwrócić Uli pieniądze. Ojciec Uli pomaga odnaleźć wujka Zenka i kiedy nadchodzi czas jego wyjazdu do Tczewa Zenek wyznaje Uli miłość.

Nie mniej ważnym wątkiem w powieści „Ten obcy” jest wątek przyjaźni. Grupa dzieci, która spędzała letnie wakacje w niewielkiej wsi Olszyny, bawiła się na powstałej na rzece Młynówce wyspie. Czuli się ze sobą dobrze. Uważali się za przyjaciół, za zgraną paczkę. Idylla została zburzona, kiedy na wyspie pojawił się obcy –Zenek Wójcik. Początkowo traktowali go nieufnie, jednak kiedy go poznawali, „obcy” zaczynał ich fascynować. Postanowili mu pomóc. Było to trudne, gdyż Zenek był w stosunku do nich nieufny. Długo musieli przełamywać tą nieufność. Bezinteresowność z jaką dzieci obdarzyły Zenka przyjaźnią przekonała go do nich. Mimo że jeszcze nie jest wobec nich całkiem szczery, to czuje się członkiem grupy.

Przyjaźń została poddana próbie, kiedy wyszła na jaw kradzież, jakiej się dopuścił Zenek na targu w Stryszewie. Przyjaciele odbyli nad nim sąd, potępiając jego czyn, jednak kiedy się dowiedzieli o powodach jakimi się kierował Zenek, potrafili go zrozumieć. Zenek pod wpływem oddanego mu Julka oraz Uli, która podjęła pracę, by oddać skradzione przez niego pieniądze, zaczyna rozumieć, że ma wiernych przyjaciół i wraca na wyspę.  Dowiedz się więcej
„Ten obcy” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Ten obcy” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Czym zaimponował Zenek załodze wyspy?
Uratowanie dziecka przez Zenka – plan wydarzeń
Uratowanie dziecka przez Zenka – opis
„Ten obcy” – opis wyspy
Sąd nad Zenkiem Wójcikiem
„Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu
Rola domu rodzinnego w życiu człowieka na podstawie powieści „Ten obcy”
Co bohaterowie „Tego obcego” zyskali dzięki przyjaźni?
Pestka Ubyszówna – charakterystyka
Marian Pietrzyk – charakterystyka
Julek Miler – charakterystyka
Ula Zalewska – charakterystyka
Zenek Wójcik – charakterystyka
„Ten obcy” – charakterystyka bohaterów
„Ten obcy” – recenzja powieści
„Ten obcy” – gatunek powieści
„Ten obcy” - główne wątki
Rola przyjaźni na przykładzie powieści „Ten obcy”
Losy Zenka Wójcika
„Ten obcy” – problematyka
„Ten obcy” - wartości etyczne
Plan wydarzeń lektury „Ten obcy”
Irena Jurgielewiczowa – notatka szkolna
„Ten obcy” - geneza
„Ten obcy” - czas i miejsce wydarzeń
Streszczenie lektury „Ten obcy”