2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ten obcy

2l.pl / Rola przyjaźni na przykładzie powieści „Ten obcy”

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Irena Jurgielewiczowa w powieści „Ten obcy” okazuje jak ważna jest przyjaźń w życiu człowieka. Jest to powieść skierowana do młodego czytelnika. Jest to nie tylko opowiadanie o przygodach grupki przyjaciół Uli, Pestki, Julka, Mariana oraz Zenka. Jest przede wszystkim opowieść o przyjaźni, pierwszej miłości i konieczności niesienia pomocy potrzebującym.

Do czasu przybycia Zenka na wyspę, grupa przyjaciół żyła bardzo beztrosko. Ich zabawa na wyspie umilała cały czas wakacji. Pojawienie się Zenka wszystko zmienia. Początkowo traktują go wyłącznie na zasadzie ciekawości. Przybysz imponuje załodze swoją odwagą, dzieci chcą się z nim zaprzyjaźnić mimo, że obcy im tego nie ułatwia, jest dla nich oschły, nieufny wobec grupy przyjaciół. Tajemnica jaka wiąże grupę z Zenkiem sprawia, że ich wzajemne stosunki są wystawione na próbę. Pestk,a starając się za wszelką cenę zachować tajemnicę wchodzi w konflikt ze swoją matką. Z drugiej strony staje się nieufna wobec swojej przyjaciółki, widząc że nowy jest bardziej zainteresowany Ulą niż nią.


Najmłodszy z grupy Julek jest zafascynowany Zenkiem. Jest wobec niego lojalny. Uważa że nie można Zenka oceniać, jest oburzony postępowaniem swojego ciotecznego brata, który stara się być najbardziej rozsądnym i jest wobec przybysza nieufny. Ula stara się stać z boku i jest doskonałym obserwatorem. Dostrzega, że postępowanie Zenka to tylko gra, która ma ukryć jego prawdziwą twarz i problemy. Wie, że Zenek nie ma pieniędzy i jest głodny, dlatego kradł jabłka. Wie również, że nie jest w stanie poprosić o pomoc kogokolwiek. Pomiędzy Zenkiem i Ulą rodzi się coś więcej niż tylko przyjaźń.

Relacje grupy przyjaciół wystawione są na próbę, kiedy dowiadują się, że Zenek skradł pieniądze. Sąd nad Zenkiem i potępienie jego czynu wydaje się zakończyć ich rodzącą się przyjaźń. Jednak staje się inaczej. Załoga poznaje powody kradzieży pieniędzy i starają się ze wszystkich sił, by ich przyjaciel wrócił do nich. Chcą mu pomóc.
Te kilka tygodni jakie ze sobą przebywają dzieci, pozwalają im poznać prawdę, jak wielką siłę ma przyjaźń. Pozwala im odkryć również, że przyjaźń musi być bezwarunkowa i bezinteresowna. Dzięki przyjaźni można rozwiązać wszelkie trudne sprawy, którym nie można się przeciwstawić będąc samemu.  Dowiedz się więcej
„Ten obcy” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Ten obcy” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Czym zaimponował Zenek załodze wyspy?
Uratowanie dziecka przez Zenka – plan wydarzeń
Uratowanie dziecka przez Zenka – opis
„Ten obcy” – opis wyspy
Sąd nad Zenkiem Wójcikiem
„Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu
Rola domu rodzinnego w życiu człowieka na podstawie powieści „Ten obcy”
Co bohaterowie „Tego obcego” zyskali dzięki przyjaźni?
Pestka Ubyszówna – charakterystyka
Marian Pietrzyk – charakterystyka
Julek Miler – charakterystyka
Ula Zalewska – charakterystyka
Zenek Wójcik – charakterystyka
„Ten obcy” – charakterystyka bohaterów
„Ten obcy” – recenzja powieści
„Ten obcy” – gatunek powieści
„Ten obcy” - główne wątki
Rola przyjaźni na przykładzie powieści „Ten obcy”
Losy Zenka Wójcika
„Ten obcy” – problematyka
„Ten obcy” - wartości etyczne
Plan wydarzeń lektury „Ten obcy”
Irena Jurgielewiczowa – notatka szkolna
„Ten obcy” - geneza
„Ten obcy” - czas i miejsce wydarzeń
Streszczenie lektury „Ten obcy”