2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ten obcy

2l.pl / Losy Zenka Wójcika

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Zenek Wójcik to młody człowiek, który zjawia się niespodziewanie w życiu czwórki przyjaciół Uli, Pestki, Mariana i Julka, którzy się beztrosko bawią podczas letnich wakacji we wsi Olszyny. Pojawia się i burzy ich dotychczasowy świat. Jego życie nie należy do najłatwiejszych. Żyje z ojcem alkoholikiem, który znęca się nad nim. Nie mogąc wytrzymać w domu, ucieka do swojego wujka – Antoniego Janicy. Największym problemem jest to, że Zenek nie wie, gdzie jego wujek mieszka. Wie tylko, że jest budowlańcem, a jego przedsiębiorstwo buduje często mosty. Ostatnim miejscem, w którym budował jest wieś Stryków położona niedaleko Olszyn.

Podczas podróży Zenek rani się w nogę. Rana jest zanieczyszczona i Zenek gorączkując znajduje schronienie na wyspie położonej na rzece Młynówce, gdzie był wybudowany przez załogę szałas. Tam też został odkryty przez Julka i Mariana. Dzieci zaoferowały mu pomoc. Zenek był nieufny, ale przestraszony wizją zakażenia, jakie mogłoby się wdać w ranę przyjął ją. Jednak Zenek nie ufał swoim nowym znajomym i po wizycie u doktora Zalewskiego uciekł.


Następnego dnia pojawił się pod domem chłopców i z ich pomocą chciał się dostać do Strykowa, jednak stan jego zdrowia nie pozwolił na to. Chłopcy zaoferowali, że udadzą się rowerami do Strykowa i sami poszukają wuja swojego nowego kolegi. Wyprawa jednak nie przyniosła pożądanych efektów. Zenka wyraźnie załamała wiadomość, że jego wujka nie ma w Strykowie. Przez kilka dni pozostaje na wyspie, jednak jest mrukliwy. Zenek staje w obronie bezdomnego psa Dunaja, którego dwóch wyrostków obrzuca kamieniami. Po kilku dniach, kiedy zaczyna mu brakować pieniędzy, dzieci przyłapują Zenka na kradzieży jabłek. Zenek nie chce się tłumaczyć, uważa to za coś normalnego, kpi ze swoich przyjaciół. Niesmak jaki jest po kradzieży szybko mija, kiedy Zenek ratuje z niebezpieczeństwa małe dziecko pozostawione na wozie, w którym się spłoszył koń.
Dzieci pod wpływem Zenka udają się do sadu i kradną jabłka. Na następny dzień, Marian przywozi ze Strykowa wiadomość, że widziano chłopca podobnego do Zenka, który skradł pieniądze przekupce. Zarzucił kradzież Zenkowi, który nie zaprzecza i odchodzi z wyspy. Wieczorem jednak spotyka się z Ulą i wyznaje jej, że kradzieży dokonał z głodu, wyjaśnił również, że uciekł z domu, bo był bity przez ojca. Na drugi dzień Ula wyjaśnia powód kradzieży pieniędzy przez Zenka i postanawia zebrać pieniądze, by oddać je przekupce. Początkowo chce pożyczyć od ojca, ale ten odmawia, więc zatrudnia się przy zbiorze jabłek. Marian jest przekonany, że źle ocenił swojego przyjaciela i jedzie go szukać, by prosić go o powrót na wyspę. Zenek nie chce już wracać do Olszyn.

Po kilku dniach Julek na targu w Strzemienicach spotyka Zenka, który gra w karty z nieznajomymi wyrostkami. Początkowo Zenek nie chce słyszeć o powrocie na wyspę, jednak kiedy słyszy o tym, że Ula oddała pieniądze przekupce sprawia, że wkrótce się zjawia w Olszynie. Podejmuje pracę przy żniwach, by oddać Uli pieniądze. Jednak jeden z chłopców, których Zenek pobił ratując Dunaja doniósł na milicję, że Zenek jest na wyspie.
Przyjaciele postanawiają prosić dorosłych o pomoc. Początkowo Pestka prosi swoją matkę, jednak ta odmawia. Wówczas Ula zwraca się o pomoc do ojca i ten przekonuje Zenka, by zamieszkał u nich w domu. Jednocześnie przedstawia sytuację Zenka milicjantowi, który obiecuje odnaleźć jego wujka. Ojciec Uli znalazł Antoniego Janicę w Tczewie. Po rozmowie z ojcem Uli, wujek Zenka postanowił zaopiekować się swoim młodym krewnym. Przed wyjazdem do Tczewa Zenek daje Uli list, gdzie opisuje swoją historię oraz wyznaje jej miłość.  Dowiedz się więcej
„Ten obcy” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Ten obcy” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Czym zaimponował Zenek załodze wyspy?
Uratowanie dziecka przez Zenka – plan wydarzeń
Uratowanie dziecka przez Zenka – opis
„Ten obcy” – opis wyspy
Sąd nad Zenkiem Wójcikiem
„Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu
Rola domu rodzinnego w życiu człowieka na podstawie powieści „Ten obcy”
Co bohaterowie „Tego obcego” zyskali dzięki przyjaźni?
Pestka Ubyszówna – charakterystyka
Marian Pietrzyk – charakterystyka
Julek Miler – charakterystyka
Ula Zalewska – charakterystyka
Zenek Wójcik – charakterystyka
„Ten obcy” – charakterystyka bohaterów
„Ten obcy” – recenzja powieści
„Ten obcy” – gatunek powieści
„Ten obcy” - główne wątki
Rola przyjaźni na przykładzie powieści „Ten obcy”
Losy Zenka Wójcika
„Ten obcy” – problematyka
„Ten obcy” - wartości etyczne
Plan wydarzeń lektury „Ten obcy”
Irena Jurgielewiczowa – notatka szkolna
„Ten obcy” - geneza
„Ten obcy” - czas i miejsce wydarzeń
Streszczenie lektury „Ten obcy”