2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ten obcy

2l.pl / Streszczenie lektury „Ten obcy”

Autor: Redakcja 2l.pl     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Pośród ugorów i piasków płynie rzeczka Młynówka, na której, niedaleko osady Olszyna jest niewielka wyspa. Na tej wyspie często bawiły się miejscowe dzieci. Na wyspę przechodzili po żerdkach, które przynieśli Marian Pietrzyk i jego brat cioteczny Julek Miler, a układać kładkę pomagały również dziewczyny Pestka Ubyszówna i Jula Zalewska. Od tej pory uznawali tą wyspę za swoją własność.

Wszystko zaczęło się we wtorek 11 lipca. W deszczowy dzień, Julek i Marian przyszli do domu Pestki i poinformowali ją, że ktoś był na ich wyspie. Julek wyjaśnił, że kiedy poprzedniego dnia wrócili po scyzoryk, który został na wyspie odkryli, że ktoś rozpalił ognisko, ale na ich wyspie nie było już nikogo. Dzieci postanowiły przegnać intruza. Postanowiły również, że wszyscy spotkają się na polanie, kiedy tylko przestanie padać. Chłopcy o spotkaniu powiadomili również Ulę, że wkrótce do jej domu przyjdzie Pestka, a sami poszli do spółdzielni po zakupy. Dziewczyna, czekając na przyjaciółkę, przygotowała kawę dla ojca, z którym nie miała dobrych stosunków. Sama z resztą narzuciła dystans w ich relacjach.


Kiedy po chwili przyszła Pestka, usiadła z boku i zaczęła się przysłuchiwać się z zazdrością rozmowie przyjaciółki z ojcem. Kiedy wreszcie doktor Zalewski udał się do szpitala, dziewczyny zaczęły swobodną rozmowę. Ula bardzo lubiła słuchać Pestki, jak mówi o rodzinie. Ula tęskniła za pełną rodziną, z mamą i tatą. Sama poznała ojca, kiedy już była starsza. Ula postanowiła się zwierzyć Pestce, jednak ta siedziała już na oknie ciesząc się, że przestało padać i mogą iść na wyspę. Idąc na miejsce, dziewczyny spotkały bezdomnego psa, którego nazwały Dunaj i dokarmiały czasem. Ula z Pestką przedostały się na wyspę, a pies przepłynął za nimi. Nagle warknął i przyjaciółki zrozumiały, że ktoś na wyspie jest oprócz nich. Pestka była odważniejsza, podeszła do krzewu i znalazła tam śpiącego obcego chłopaka. Szybko wycofała się i pobiegła po Julka i Mariana.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    Dowiedz się więcej
„Ten obcy” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Ten obcy” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Czym zaimponował Zenek załodze wyspy?
Uratowanie dziecka przez Zenka – plan wydarzeń
Uratowanie dziecka przez Zenka – opis
„Ten obcy” – opis wyspy
Sąd nad Zenkiem Wójcikiem
„Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu
Rola domu rodzinnego w życiu człowieka na podstawie powieści „Ten obcy”
Co bohaterowie „Tego obcego” zyskali dzięki przyjaźni?
Pestka Ubyszówna – charakterystyka
Marian Pietrzyk – charakterystyka
Julek Miler – charakterystyka
Ula Zalewska – charakterystyka
Zenek Wójcik – charakterystyka
„Ten obcy” – charakterystyka bohaterów
„Ten obcy” – recenzja powieści
„Ten obcy” – gatunek powieści
„Ten obcy” - główne wątki
Rola przyjaźni na przykładzie powieści „Ten obcy”
Losy Zenka Wójcika
„Ten obcy” – problematyka
„Ten obcy” - wartości etyczne
Plan wydarzeń lektury „Ten obcy”
Irena Jurgielewiczowa – notatka szkolna
„Ten obcy” - geneza
„Ten obcy” - czas i miejsce wydarzeń
Streszczenie lektury „Ten obcy”