Jesteś w: Konrad Wallenrod

Konrad Wallenrod – bohater czy zdrajca – rozprawka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Gdy przyjrzymy się opisanej pokrótce przez Mickiewicza historii stosunków Litwy z państwem Zakonu Krzyżackiego okaże się wówczas, że obie strony miały zwyczaj najeżdżać ziemie sąsiada, grabić je i uprowadzać ludzi. Wojny okresu średniowiecza były dyktowane ekonomią / poszerzanie własnego terytorium, zdobywanie łupów /. Wszystko zależało od tego, kto w danym momencie posiadał przewagę nad przeciwnikiem. W XIV wieku sytuacja zmieniła się na niekorzyść Litwy. Państwo krzyżackie stało się potęgą militarną i stanowiło poważne zagrożenie dla Litwinów.

Gdy współczesny czytelnik próbuje ocenić sposób działania głównego bohatera powieści poetyckiej „Konrad Wallenrod”, napotyka na pewne trudności. Etos rycerski jest już zamierzchłą przeszłością, jednak pojęcie honoru nadal funkcjonuje i może stanowić trudną do przełamania barierę. Wydarzenia historyczne, które dzielą nas od okresu średniowiecza, również świadczą o tym, że walka nawet w słusznej sprawie nie zawsze mogła być prowadzona według zasady „fair play”.

Na dodatek, w warunkach wojennych działają szczególne prawa. Paradoksalnie, to, co nazywane jest moralnością Kalego i wykpiwane, doskonale oddaje zasadę walki z przeciwnikiem: „Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy (…) to jest zły uczynek (…) Dobry, to jak Kali zabrać komu krowy”. Pojęcie to wymyślił pisarz kolejnego pokolenia – Henryk Sienkiewicz. Oznacza ono podwójny system oceny uczynków, w zależności od tego kto ich dokonuje.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej