2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Proces

2l.pl / Proces - streszczenie

Autor: Redakcja 2l.pl     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Rozdział pierwszy
Aresztowanie - Rozmowa z panią Grubach - Potem panna Brstner

Pewnego ranka do pokoju Józefa K. w pensjonacie pani Grubach, wkracza dwóch wysokich, ubranych na czarno mężczyzn, oznajmiając K., że jest on aresztowany, a w jego sprawie toczy się proces. Funkcjonariusze o imieniu Franciszek i Willem nawet nie próbują wyjaśnić aresztowanemu jego winy, nie podają powodów zatrzymania, ani tego, kto go oskarża i kto w jego sprawie toczy proces.

Józef K.- kawaler i bankowiec na wysokim stanowisku, uznał całe zajście za żart kolegów z pracy, którego dopuścili się w jego trzydzieste urodziny. Funkcjonariusze jedzą śniadanie prokurenta, a następnie wydają rozkaz, ażeby K. przywdział czarny strój, gdyż wzywa go Nadzorca. Józef K. odświętnie ubrany, przechodzi dwa pomieszczenia dalej do pokoju panny Brstner, która zwykła była bardzo wcześnie wychodzić do pracy, późno wracała do domu i z którą K. zamienił zaledwie parę razy pozdrowienia. Teraz wysunięto na środek pokoju stolik nocny sprzed jej łóżka, niby stół na rozprawie sądowej, i za nim zasiadł nadzorca.


Rozmowa urzędnika i prokurenta nie przynosi żadnych odpowiedzi, nie wyjaśnia zaistniałej sytuacji. Wychodząc, Nadzorca jedynie oznajmił oskarżonemu, że aresztowanie nie powinno przeszkadzać w wykonywaniu zawodu i nie powinno to również wpłynąć na codzienny tryb życia.
Józef K. niczym przed aresztowaniem, idzie do pracy w banku. Towarzyszy mu trzech młodych urzędników, którzy uczestniczyli również w spotkaniu K. i Nadzorcy. Był to sztywny, wywijający rękami Rabensteiner, blondyn Kullich z głęboko osadzonymi oczyma oraz Kaminer z uśmiechem wywoływanym przez chroniczny skurcz mięśnia.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    Dowiedz się więcej
Proces - streszczenie
Franz Kafka - nota biograficzna, wiadomości wstępne o Procesie
Proces Kafki - czas i miejsce akcji
Charakterystyka Józefa K.
Budowa Procesu Franza Kafki
Proces Franza Kafki - problematyka, interpretacja
Proces - ważne wiadomości
Uniwersalny wymiar Procesu