Jesteś w: Syzyfowe prace

Ekranizacja powieści Syzyfowe prace

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Stefana Żeromskiego „Syzyfowe prace” doczekała się swojej ekranizacji. Film powstał w dwóch wersjach. Pierwsza to serial telewizyjny, druga – wersja kinowa. Wersja kinowa nie obejmuje całości dzieła. Twórcy filmu pominęli dzieciństwo Marcina Borowicza. Przedstawili tylko drugą część powieści, czyli ostatnie cztery lata pobytu w kieleckim (w filmie, to Kielce są miejscem akcji) gimnazjum głównego bohatera utworu.

Reżyserem filmu jest Paweł Komorowski. W rolę Marcina Borowicza wcielił się Łukasz Garlicki, Andrzeja Radka zagrał Bartosz Kasprzykowski, Zygiera – Tomasz Piątkowski. Annę Stogowską, czyli „Birutę” zagrała znana, młoda aktorka – Alicja Bachleda – Curuś.
Akcja filmu toczy się w XIX wieku. Tak, jak w powieści, przedstawione są tu zmagania polskiej młodzieży z rosyjską okupacją. Możemy więc śledzić skomplikowane losy uczniów gimnazjum. Widzimy dorastającego przede wszystkim emocjonalnie Marcina Borowicza, jego miłość do „Biruty”, śledzimy historię Andrzeja Radka i innych uczniów borykających się z otaczającą ich rzeczywistością. Reżyser najbardziej uwidocznił jednak w swoim filmie wszelkie metody rusyfikacji młodego pokolenia.

Liczni recenzenci nie wypowiadają się pozytywnie na temat tejże ekranizacji. Krytykują niedoskonałą grę młodych aktorów oraz to, że twórcy filmu skupili się niemal wyłącznie na głównym wątku fabularnym. Zarzucano też, że film nie przedstawia należycie kształtowania się osobowości bohaterów utworu.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej