2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Dobra pani

2l.pl / Dobra pani - streszczenie

Autor: Redakcja 2l.pl     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Pani Ewelina Krzycka – bogata wdowa, zajmowała się w Ongrodzie działalnością charytatywną, mieszkała w okazałym domu przy ulicy Zamiejskiej. Pewnego dnia żona murarza przyprowadziła do jej willi małą, zaniedbaną, pięcioletnią dziewczynkę. Dziecko było sierotą, którą Ewelina Krzycka postanowiła przyjąć do siebie.

Dziecko było bardzo ładne i spodobało się bogatej damie. Pani Krzycka poleciła wykąpać dziewczynkę i ubrać ją. W międzyczasie filantropce znudził się maleńki piesek, którego kazała zabrać od siebie. Zabroniła wpuszczać go do swoich pokojów. Od tego czasu Hela żyła w luksusowych warunkach: była rozpieszczana przez panią, nosiła drogie i eleganckie sukienki, uczyła się mówić po francusku, kulturalnie jeść i zgrabnie chodzić.


Krzycka pozostawała pod wrażeniem wdzięku dziewczynki. Po trzyletnim pobycie w domu wdowy, okazało się, że Helenka przejawia talent do śpiewu. Niebawem wraz z opiekunką, pokojówką Czernicką i pieskiem, Czernicka wyjechała na kilka miesięcy do Włoch. Po powrocie do kraju Hela wyszczuplała, urosła, a swym wyglądem przestała przypominać aniołka. Stawała się niezgrabną panienką. Gdy dziewczynkę odwiedziła Janowa – jej krewna i wcześniejsza opiekunka, nie mogła uwierzyć, że Helenka ma tyle ładnych sukienek, kapeluszy i zabawek. Dzieciom, z którymi kiedyś wychowywała się w domu Janowej, podarowała zabawki i chusteczki na głowę dla dziewczynek.

Wdowa rozmawiała wieczorem tego samego dnia z Czernicką i opowiadała jej o kłopotach z Helą: panienka kaprysi, irytuje się o byle co, a poza tym nie jest już takim milutkim, rozkosznym dzieckiem, jak wcześniej. Należało też pomyśleć o kształceniu dziewczynki. Pani Ewelina przestała lubić dziewczynkę, która najwyraźniej się jej znudziła. Helka stała się smutna, nie rozumiała, dlaczego pani ją odtrąca.

strona:    1    2    Dowiedz się więcej
Dobra Pani Eliza Orzeszkowa – cytaty
Dobra pani - streszczenie
Eliza Orzeszkowa, Dobra pani – streszczenie w pigułce
Dobra pani - plan wydarzeń
Dobra Pani Elizy Orzeszkowej - ramowy plan wydarzeń
Dobra pani - opracowanie
Ewelina Krzycka - charakterystyka
Panna Czernicka - charakterystyka
Helka - charakterystyka
Dobra pani - inni bohaterowie
Problem fałszywej filantropii w Dobrej pani
Nieszczęście Helki
Dobra Pani jako nowela