2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Dobra pani

2l.pl / Eliza Orzeszkowa, Dobra pani – streszczenie w pigułce

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Bogata Ewelina Krzycka postanowiła przygarnąć do siebie dziecko – pięcioletnią dziewczynkę. Helenka – bo tak miała na imię dziewczynka bardzo spodobała się bogatej kobiecie. Kazała umyć i wystroić dziewczynkę. Odtąd mieszkała Helka w bardzo dobrych warunkach, zaś Krzycka poświęcała jej całą swoją uwagę. Bogata kobieta rozpieszczała dziewczynkę i uczyła ją dobrych manier.

Gdy okazało się, że Hela przejawia zdolności muzyczne, opiekunka postanowiła zabrać małą na kilka miesięcy do Włoch. Po powrocie do Ongrodu, Krzycka zauważyła, że Hela nie jest już rozkosznym, malutkim dzieckiem. Opowiedziała swojej pokojówce, Czernickiej o zmianie zachowania dziewczynki.


Pani Ewelina przestała lubić Helę, która zapewne znudziła jej się, podobnie jak piesek, którego wcześniej wyrzuciła do garderoby. Biedna Helenka, nie rozumiała, dlaczego pani ją odrzuca. Niedługo potem w domu Eweliny zaczął gościć muzyk z Włoch. Hela zaś okazała się przeszkodą, ponieważ nie opuszczała salonu i rozumiała język włoski. Krzycka umieściła Helę w garderobie z Czernicką. Tu właśnie Helka poznała historię Czernickiej, która bardzo przypominała dzieje dziewczynki.

Krzycka ponownie wyjechała z kraju, a przed podróżą oddała Helenkę do domu murarza. Dzieci Jana wyśmiewały wielkopańskie nawyki dziewczynki, która przesadnie dbała o czystość. Pewnego dnia wymknęła się z ich domu i poszła pod willę pani Eweliny. Pod ławką spostrzegła brudnego psa – Elfa. Przytuliła psa i patrząc przez okno wspominała dawne czasy. Potem zasnęła, koło północy nieprzytomną z powodu gorączki dziewczynkę, odnalazł Jan i zabrał ją do swojej chaty.  Dowiedz się więcej
Dobra Pani Eliza Orzeszkowa – cytaty
Dobra pani - streszczenie
Eliza Orzeszkowa, Dobra pani – streszczenie w pigułce
Dobra pani - plan wydarzeń
Dobra Pani Elizy Orzeszkowej - ramowy plan wydarzeń
Dobra pani - opracowanie
Ewelina Krzycka - charakterystyka
Panna Czernicka - charakterystyka
Helka - charakterystyka
Dobra pani - inni bohaterowie
Problem fałszywej filantropii w Dobrej pani
Nieszczęście Helki
Dobra Pani jako nowela