2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> A..., B..., C...

2l.pl / A... B... C... - streszczenie

Autor: Redakcja 2l.pl     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

W mieście znajdującym się pod zaborem niemieckim, w skromnie umeblowanym domu, wspólnie z bratem Mieczysławem, mieszkała Joanna Lipska. Była to dziewczyna młoda, ładna, niestety smutna. Po śmierci ojca pedagoga, rodzeństwo żyło bardzo ubogo. Brat Joanny, co prawda pracował, jako urzędnik powiatowy, jednak nie zarabiał na tyle dużo, aby wystarczało na utrzymanie dwóch osób. Ponadto był to człowiek słaby, mający kłopoty ze zdrowiem. Panna Lipska często zastanawiała się nad tym jak pomóc bratu oraz jak być potrzebną. Bardzo zależało jej na tym, aby mogła się „komukolwiek czy czemukolwiek na świecie” przydać.


Joanna pewnego dnia niepodziewanie otrzymała propozycję pracy. Otóż zamożna kobieta – maglarka zaproponowała Lipskiej, aby zajęła się uczeniem jej wnuczek – dwóch małych dziewczynek w celu przygotowania ich do rozpoczęcia nauki w szkole. Oprócz wnuczek pani Rożnowskiej, na lekcje miał przychodzić też kolega dziewczynek. Joanna pomyślała także, by uczyć Kostusia – dwunastoletniego chłopca – syna praczki i ślusarza, który nie potrafił czytać oraz córkę stróża – były to dzieci, które Joanna dobrze znała. Lipska powiedziała bratu o swoim nowym zajęciu – wiadomość ta wywarła na nim dobre wrażenie.

Rozpoczęły się lekcje u Joanny – odtąd w mieszkanku Lipskich bywało codziennie gwarno. Mimo pracy z dziećmi dziewczyna nie przestała zajmować się prowadzeniem domu. Młodsze dzieci poznawały alfabet, zaś starsze zgłębiały wiedzę przyrodniczą oraz ćwiczyły kaligrafię. Szczególnym pasjonatem ćwiczeń kaligraficznych okazał się Kostuś.

strona:    1    2    3    Dowiedz się więcej
Eliza Orzeszkowa, A..., B..., C... - cytaty
A... B... C... - streszczenie
Eliza Orzeszkowa A... B... C... - streszczenie w pigułce
A... B... C... - plan wydarzeń
A... B... C... Elizy Orzeszkowej - ramowy plan wydarzeń
A... B... C... - opracowanie
Charakterystyka Joanny Lipskiej
A... B... C... - inni bohaterowie
Rola historii w utworze