Jesteś w: Potop

Okoliczności powstania "Potopu"

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Sienkiewicz rozpoczął pisanie „Potopu” w październiku 1884 roku, pracę tę przerwała mu ciężka choroba żony. Pisarz musiał wyjechać z nią do uzdrowiska – Metanu. Wówczas to przeżył bardzo trudny okres życia, z jednej strony musiał się opiekować żoną, z drugiej zaś pracował twórczo nad nowym dziełem, do którego pisania zachęciło go powodzenie wcześniej napisanej powieści pod tytułem „Ogniem i mieczem”. Sienkiewicz czytał nowo powstałe fragmenty swej żonie, prawdopodobnie jej opinia wpłynęła na ostateczny kształt dzieła. Po jej śmierci 19 października 1885 roku, pisarz wyjechał do austriackiego uzdrowiska Kaltenleutgeben. Chciał oderwać się od przeżytej tragedii i owocnie pracować nad powieścią. „Potop” pisany był więc w różnych miastach europejskich: w San Remo we Włoszech, w Mentonie we Francji, w Reichenhallu i Falkensteinie w Niemczech, oraz w stolicy Austrii –Wiedniu.

Kolejnymi czynnikami, które miały niewątpliwy wpływ na ostateczny kształt powieści była po pierwsze - podróż po Stanach Zjednoczonych, gdzie Sienkiewicz spotkał się z mitem dzikiego Zachodu i konwencją westernu, którą zastosował w „Potopie”, po drugie – zainteresowanie pisarza epoką XVII wieku, której badaniem się zajmował.

Sienkiewicz pisał powieść od października 1884 roku do sierpnia roku 1886. W okolicach Bożego Narodzenia roku 1884 „Potop” zaczyna ukazywać się w odcinkach w krakowskim „Czasie”, w warszawskim „Słowie”, oraz w wielkopolskim „Dzienniku Poznańskim”. Dzięki temu ludność trzech zaborów mogła równocześnie poznawać losy nowych bohaterów. Sienkiewicz co kilka dni przesyła do redakcji bieżące efekty swej pracy. Wydanie książkowe ukazało się w Warszawie w 1886 roku w sześciu tomach.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej