2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Antygona

2l.pl / Antygona - streszczenie

Autor: Redakcja 2l.pl     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Akcja dzieje się w Tebach, którymi włada Kreon. Po zwycięskiej bitwie wydał on zakaz grzebania ciał wodzów wrogiej armii. Wśród nich był brat Antygony i Ismeny – Polinejkes. Drugi brat – Eteokles miał godziwy pogrzeb, ponieważ walczył w obronie Teb.

PROLOGOS
Utwór zaczyna się w momencie, w którym Antygona powiadamia siostre o zarządzeniu Kreona i nakłania ja do złamania go, tzn. do pochowania brata. Ismena nie zgadza się, Antygona postanawia dokonać tego sama.

PARODOS
Opowiada o bitwie

EPEJSODION I
Kreon oznajmia swą decyzję. Dowiadujemy się też, że władza i państwo są dla niego ważniejsze od rodziny. Prosi radę starszych o pomoc w egzekwowaniu jego postanowienia. Wtem przybiega strażnik, który oznajmia, że ktoś pochował ciało zdrajcy.


STASIMON I
Pieśń znana jako pochwała ludzkiego rozumu. W istocie chór popiera rządzenie w duchu demokracji ateńskiej. Bo kto przestrzega praw przyczynia się do umocnienia potęgi państwa. Kto prawo łamie, zostaje wykluczony ze społeczności.

EPEJSODION II
Jest południe. Okazuje się, że to Antygona złamała prawo. Dowiaduje się o tym Kreon. Strażnik opowiada o okolicznościach schwytania winnej. Antygona przyznaje się. Wiedziała o wydanym zakazie, miała więc świadomość, że łamie prawo. Zasłania się prawem boskim, które nakazuje grzebać zmarłych. Dla niej jest ono ważniejsze od ludzkich zakazów. Gotowa jest na karę śmierci. Nie wykazuje skruchy, jest dumna ze swojego czynu. Kreon podejrzewa Ismenę o współudział. Ta chce wziąć na siebie część winy, chociaż nic nie zrobiła. Zależy jej na losie siostry. Antygona nie zgadza się na to. Ismena jednak próbuje ratować jej życie. W rozmowie z Kreonem powołuje się na związek Antygony z jego synem Hajmonem, są zaręczeni. Czy Kreon unieszczęśliwi syna zabijając jego przyszłą żonę? Tak. A póki co władca zarządza dla obu kobiet areszt domowy.

strona:    1    2    3    Dowiedz się więcej
Antygona - streszczenie
Mit rodu Labdakidów
Antygona Sofoklesa - problematyka
Trgedia antyczna
Cechy tragedii antycznej na podstawie Antygony Sofoklesa
Teatr grecki