2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Zdążyć przed Panem Bogiem

2l.pl / Zdążyć przed Panem Bogiem

Autor: Redakcja 2l.pl     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskimZdążyć przed Panem Bogiem

Streszczenie „Zdążyć przed Panem Bogiem”

Bohater Marek wspomina chłodny dzień, dziewiętnasty kwietnia, kiedy obudzony strzałami, wyszedł z domu położonego w getcie. Następnego dnia wysadzono bramę i wybuch zabił kilkudziesięciu Niemców. Szturmowanego getta broniło czterdzieści osób, nie chcieli się poddać. Dzień wcześniej na wieść o likwidacji getta uformowało się ... wiecejKompozycja „Zdążyć przed panem Bogiem”

W reportażu Hanny Krall można wyróżnić trzy zasadnicze części – pierwsza to wywiad z Markiem Edelmanem, który był drukowany wcześniej w prasie, druga to recepcja jego wypowiedzi w kraju i zagranicą (forma meta reportażu). Kolejna układa się w traktat narratorki o pamięci i problemach z jej zachowaniem.

Utwór R... wiecejPlan wydarzeń „Zdążyć przed panem Bogiem”

1. Wybuch powstania jako wybór sposobu umierania.
2. Likwidacja getta 19 kwietnia 1943 roku.
3. Anielewicz przywódcą powstania.
4. Samobójstwo Anielewicza.
5. Sposób dowodzenia Marka Edelmana.
6. Bohaterstwo Michała Klepfisza.
7. Praca Edelmana na Umschlagplatzu przy wyprowadzaniu chorych.
8. Sposób... wiecejObraz powstania w getcie warszawskim w „Zdążyć przed panem Bogiem”

Dziewiętnastego kwietnia 1943 roku miała odbyć się likwidacja getta. Informacja o tym dotarła do dowództwa dzień wcześniej. Osiemnastego kwietnia sztab, złożony z pięciu osób, zebrał się u Anielewicza. Przydzielili zadania – Anielewicz miał zająć się gettem centralnym, Geller i Edelman – szopami Toebbensa i fabryką s... wiecejObraz getta warszawskiego w „Zdążyć przed panem Bogiem”

Głód w getcie

W getcie Żydzi umierali często w strachu i ciemności. Leżeli, słabi z głodu, w wilgotnej pościeli, czekając aż ktoś przyniesie im owies na wodzie lub coś, co zdołali wygrzebać ze śmietnika. Ich dzieci wyrywały na ulicy przechodniom paczki z rąk w nadziei, że znajdą coś do jedzenia. W szpitalu ... wiecejTło historyczne „Zdążyć przed panem Bogiem”

Powstanie w getcie warszawskim była to dramatyczna akcja samoobrony podjęta przez Żydowską Organizację Bojową oraz Żydowski Związek Wojskowy w reakcji na wieść o mającej nastąpić ostatecznej likwidacji getta. Zryw wybuchł 19 kwietnia 1943 roku. Niemcy mieli przewagę liczebną oraz militarną. Bojowcy mieli bardzo mało - w dodatku s... wiecejSymbole w „Zdążyć przed panem Bogiem”

Malowanie na czerwono skrzeli nieświeżych ryb – o czyn ten posądzał Mordechaja Anielewicza, przywódcę powstania w getcie Marek Edelman. Matka Mordechaja handlowała rybami, zaś pomalowanie ich skrzeli miało „poprawić” jakość towaru. Wielu zarzucało Edelmanowi, że nie powinien wspominać o tym fakcie, gdyż de heroizu... wiecej„Zdążyć przed panem Bogiem” – interpretacja tytułu

Marek Edelman zajął się medycyną, uświadamiając sobie, że jako lekarz może nadal odpowiadać za ludzkie życie. Jego zadaniem było ocalenie jak najwięcej osób. Podobnie jak w czasie, kiedy stał w bramie Umschlagplatzu. Kiedy nie było żadnej szansy na wyleczenie, pragnął zapewnić ludziom komfortową śmierć – by nie bali si... wiecejPojmowanie historii w „Zdążyć przed panem Bogiem”

Hanna Krall pisząc „Zdążyć przed panem Bogiem” nie pragnęła stworzyć utworu ściśle historycznego. Nie przedstawiła także spójnej i uporządkowanej historii powstania w getcie warszawskim. Autorkę interesowały przede wszystkim losy ludzi. Na swojego rozmówcę wybrała jedynego żyjącego przywódcę powstania – Mark... wiecejŚmierć w „Zdążyć przed panem Bogiem”

Motyw śmierci pojawia się w reportażu „Zdążyć przed panem Bogiem” bardzo często. Giną przede wszystkim Żydzi, którzy są wywożeni z getta do obozów zagłady, z bronią w ręku giną powstańcy. Według Edelmana w getcie „zawsze chodziło […] o śmierć, nigdy o życie”. Pozostałym w getcie Żydom pozosta... wiecejBóg w „Zdążyć przed panem Bogiem”

W reportażu Hanny Krall motyw Boga pojawia się w wielu momentach. Każdy z bohaterów pojmuje jego istnienie inaczej. W obliczu Holocaustu tradycyjna teologia wydaje się szczególnie bezradna. Czasy II wojny światowej przerastały w znaczny sposób dotychczasowe doświadczenia człowieka. Szczególny stosunek do Boga ma główny narrator ̶... wiecejGatunek reportażu na przykładzie „Zdążyć przed panem Bogiem”

Po ukazaniu się reportażu Hanny Krall czytelnicy zastanawiali się nad gatunkiem, jaki reprezentuje. Wśród wielu określeń nazywano go: esejem, opowieścią dokumentalną, książką reporterską, reportażem czy esejem historiograficznym. Autorka o swym utworze mówi, że „nie jest książką historyczną – o wojnie czy o powstan... wiecejGeneza utworu „Zdążyć przed panem Bogiem”

Hanna Krall początkowo nie zamierzała napisać reportażu traktującego o powstaniu żydowskim w getcie warszawskim. W latach siedemdziesiątych pracowała w redakcji „Polityki” i przygotowywała artykuł o operacjach serca. Wówczas to zetknęła się po raz pierwszy z ordynatorem jednego z łódzkich szpitali, kardiochirurgiem Mark... wiecejBohaterowie „Zdążyć przed panem Bogiem”

Mordechaj Anielewicz – członek żydowskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Przed wojną działał w organizacjach syjonistycznych (Haszomer-Hacair, a następnie dowódca oddziału i członek Komendy Naczelnej. Od 1942 jeden z organizatorów Bloku Antyfaszystowskiego w getcie warszawskim. W grudniu tego roku został komendan... wiecejHanna Krall – notatka szkolna

Hanna Krall – wybitna polska dziennikarka i pisarka żydowskiego pochodzenia. Urodziła się 20 maja 1937 roku w Warszawie. Podczas wojny straciła całą rodzinę, sama cudem unikając śmierci w obozie koncentracyjnym. Po wojnie ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.

Debiutowała reportażem „Nie... wiecejMarek Edelman – notatka szkolna

Polski działacz polityczny i społeczny żydowskiego pochodzenia, lekarz kardiolog, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, kawaler Orderu Orła Białego (1998 rok).

Jego data i miejsce urodzin nie są znane, zwykło się przyjmować 1 stycznia 1922 w Warszawie lub 1 stycznia 1919 w Homlu, zmarł 2 października 2009 w ... wiecejPortret Marka Edelmana na podstawie „Zdążyć przed panem Bogiem”

Sylwetkę Marka Edelmana – jako człowieka, lekarza, uczestnika i dowódcy powstania w getcie warszawskim prezentuje w swoim wywiadzie – książce „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanna Krall.

Marek Edelman jest głównym bohaterem utworu i rozmówcą Hanny Krall. Opowiada o wydarzeniach, w których uczestniczył... wiecejLiteratura faktu na przykładzie „Zdążyć przed panem Bogiem”

Po zakończeniu II wojny światowej jednym z najbardziej rozwijających się form gatunkowych była literatura faktu. Zasada mówiąca, że „życie jest ciekawsze od literatury” w szczególny sposób ujawniła się w obliczu wojennego exodusu. Możemy to obserwować na przykładzie utworu Zofii Nałkowskiej „Medaliony” czy ... wiecejMotyw lekarza w „Zdążyć przed Panem Bogiem”

Podstawową powinnością lekarza, według Marka Edelmana, głównego bohatera „Zdążyć przed panem Bogiem” jest osłonienie płomienia ludzkiego życia, prowadzenie z Bogiem rywalizacji, mimo iż nikt boskich wyroków nie zna. Edelman jako lekarz przyczynił się do przeprowadzenia pierwszej w Polsce operacji na otwartym sercu, doko... wiecejWartość ludzkiego życia „Zdążyć przed panem Bogiem”

Jednym z najważniejszych moralnych tematów reportażu „Zdążyć przed panem Bogiem” jest życie ludzkie i jego wartość. Szczególna sytuacja, jaką były działania zbrojne podczas II wojny światowej, okrucieństwo i cierpienie jakiego doznawali ludzie, a przede wszystkim los Żydów postawiły człowieka w zupełnie nowych okoli... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Mendel Gdański” – bibliografia

1. Brodzka Alina, „Maria Konopnicka”, Warszawa 1961, s. 116-118.
2. Brodzka Alina, „O nowelach Marii Konopnickiej”, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1958, s. 226-232.
3. Budrewicz Tadeusz, „Posłowie”, w: Maria Konopnicka, „Nowele”, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1988... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Mendel Gdański” – najważniejsze cytaty

Opis Mendla Gdańskiego
„I jak tego wszystkiego nie ma Mendel Gdański wiedzieć, kiedy już od lat dwudziestu i siedmiu w tej samej izbie, pod tym samym oknem swój warsztat introligatorski ma i tak już przeszło ćwierć wieku przy nim w fartuchu swoim skórzanym stoi, a podczas kiedy sucha, żylasta, a dziś już nieco drż... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Wierność własnym przekonaniom na przykładzie noweli „Mendel Gdański”

Wierny wyznawanej przez siebie religii oraz kulturze i narodowości był Mendel Gdański, sześćdziesięciosiedmioletni Żyd mieszkający w Warszawie. Mendel prowadzi spokojne, uczciwe życie, ciężko pracuje dla swojej ojczyzny – czuje się Polakiem. Potwierdza swoją przynależność do polskiego społeczeństwa nie tylko rzetelną prac... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Dlaczego Mendlowi „umarło serce do tego miasta” – rozprawka

Puentę noweli Marii Konopnickiej „Mendel Gdański” stanowią słowa wypowiedziane przez starego Życia po haniebnym ataku antysemickiego tłumu w Warszawie. Bohater stwierdza, że jego serce umarło dla tego miasta”. Wspominając o mieście, ma na myśli Warszawę.

Mendel Gdański urodził się i przez sześćdzies... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Mendel Gdański” jako nowela o charakterze tendencyjnym

Polski pozytywizm zakładał szybką przebudowę polskiego społeczeństwa. Poszczególne hasła, takie jak praca organiczna, praca u podstaw, emancypacja czy asymilacja mniejszości narodowej niejednokrotnie przewijały się na kartach literatury wpływając na jej tendencyjność. Nowelę Marii Konopnickie ,,Mendel Gdański” niewątpliwie ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Obcy czy swój? - odpowiedz na to pytanie, analizując nowelę „Mendel Gdański”

Jednym z głównych problemów, jaki pojawia się w noweli „Mendel Gdański” jest antysemityzm, który możemy traktować szerzej i odnieść nie tylko do ludności pochodzenia żydowskiego, ale wszelkich mniejszości, odbiegających od większości inną religią, narodowością, kulturą czy obyczajowością.

W rozmowie... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Postawy bohaterów wobec członków innej narodowości i przyczyny zachowań opisanych przez Konopnicką w „Mendlu Gdańskim”

W noweli Konopnickiej „Mendel Gdański” głównym problemem jest stosunek ludności polskiej do mniejszości narodowych – w tym wypadku chodzi o traktowanie ludności pochodzenia żydowskiego. W utworze możemy zobaczyć trzy dominujące postawy wobec Żydów reprezentowanych przez starego Mendla Gdańskiego i jego syna Jakuba.wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Hasło asymilacji Żydów na przykładzie noweli „Mendel Gdański”

„Mendel Gdański” Marii Konopnickiej został napisany w 1890 roku. Są to czasy, gdy określenie Żydów mianem „Polaków mojżeszowego wyznania” ulega dezaktualizacji. Podobnie dzieje się z ideą asymilacji, czyli narodowego i kulturowego zintegrowania obu narodowości. Te wzniosłe hasła w starciu z rosnącym napięci... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Źródła i konsekwencje antysemityzmu na podstawie noweli „Mendel Gdański”

Twórcy pozytywizmu nie tylko dostrzegali postawy antyżydowskie, narastające wśród polskich obywateli, ale również widzieli wynikające z nich zagrożenia i próbowali im zapobiec, głosząc hasła asymilacji tej mniejszości narodowej. Doskonale obrazuje to nowela Marii Konopnickiej, zatytułowana – „Mendel Gdański”. Prze... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw dziecka w „Mendlu Gdańskim”

Nowela „Mendel Gdański” Marii Konopnickiej porusza przede wszystkim problem antysemityzmu, ale jest zawiera portret dziesięcioletniego ucznia polskiego gimnazjum - Jakuba, młodego chłopaka i Żyda, który nie rozumie wrogości i uprzedzeń wobec niego i wobec swojego dziadka. Mendel jest starym człowiekiem, doskonale zna miejsce, ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Jakub Gdański – charakterystyka

Jakub to dziesięcioletni wnuk starego Mendla. Jego matka Lija zmarła przed wielu laty, a wychowaniem zajął się wówczas dziadek. Ma piwne oczy o złocistych blaskach, długie ciemne rzęsy i drobne usta. Po dziadku odziedziczył orli nos i wąskie, wysokie czoło. Twarz ma białą, przejrzystą, miękkie, przycięte i czarne, „jak kreci... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Mendel Gdański” – bohaterowie

Mendel Gdański - tytułowy bohater noweli Konopnickiej, stary Żyd mieszkający od urodzenia w Warszawie. Ma sześćdziesiąt siedem lat, a od dwudziestu siedmiu prowadzi zakład introligatorski na jednej z warszawskich ulic. Wychowuje dziesięcioletniego wnuka, którego osierociła przedwcześnie zmarła córka. W swej pracy kieruje się ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Mendel Gdański – charakterystyka

Mendel Gdański to sześćdziesięciosiedmioletni mieszkaniec Warszawy, który pracuje na jednej z uliczek jako introligator w swym warsztacie. Urodził się w biednej rodzinie, zamieszkującej przy jednej z uliczek na Starym Mieście, nieopodal żółtej kamienicy, gdzie mieściła się apteka. Ze swą zmarłą żoną Resią przeżył trzydzieśc... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Mendel Gdański” – kompozycja

Konopnicka w Mendlu Gdańskim posłużyła się typową dla dziewiętnastowiecznej prozy kompozycją naturalną. Tkankę fabularną noweli tworzą „podporządkowane dramaturgii nowelistycznej rosnącemu stopniowo napięciu emocjonalnemu oraz uszeregowane chronologicznie skąpe zdarzenia” (Frycie S., „Wstęp” w: Maria Konopn... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Mendel Gdański” – narracja i język

W noweli „Mendel Gdański” mamy do czynienia z narracją trzeci osobową. Narrator kreuje świat przedstawiony i w trzeciej osobie opowiada o tragedii tytułowego Żyda. „Wykorzystując scharakteryzowany punkt wyjścia ekspozycji, ukryty narrator pośrednio oddaje głos bohaterowi, którego rozmyślania wprowadzają częściowo p... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Trudne sąsiedztwo w noweli „Mendel Gdański” Konopnickiej

W epoce pozytywizmu Maria Konopnicka opublikowała nowelę „Mendel Gdański”. Tytułowy bohater to zasymilowany 67 letni Żyd, który od 27 lat prowadził swój zakład introligatorski.

Mendel był człowiekiem spokojnym, uczciwym, prawym i nie potrafił zrozumieć nasilających się represji wobec Żydów. Dziwił się, ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Portret Żyda na przykładzie noweli „Mendel Gdański”

W noweli „Mendel Gdański” Maria Konopnicka pokazała Żyda jako zwykłego człowieka, który niczym nie wyróżnia się od innych. To staruszek mający 67 lat. Od 27 pracuje jako introligator na jednej z ulic w Warszawie. Przeżył powstanie styczniowe i represje zaborców. Prowadził spokojne i uczciwe życie, zarabiając jako introl... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Przesłanie utworu „Mendel Gdański”

W noweli Marii Konopnickiej „Mendel Gdański” odnajdujemy portret pracowitego, sumiennego Żyda, który musi zmagać się z niechęcią Polaków. Tytułowy bohater to warszawiak, dumny ze swoich korzeni i jednocześnie przywiązany do miasta. Jest to człowiek uczciwy, który do swojego skromnego majątku doszedł ciężką pracą. wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Obraz Warszawy w „Mendlu Gdańskim”

Głównym miejscem akcji noweli Konopnickiej „Mendel Gdański” jest Warszawa. Pisarka specjalnie nadała mu nazwisko związane z innym polskim miastem, by zmylić cenzurę. Główny Bohater od urodzenia mieszka w stolicy polski, na świat przyszedł w ubogiej rodzinie jako piętnaste dziecko. Najpierw mieszkał „na Stare Miasto, ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Problem antysemityzmu i dyskryminacji w „Mendlu Gdańskim”

Najważniejszym zagadnieniem noweli Marii Konopnickiej „Mendel Gdański” jest problem antysemityzmu szerzącego się w II połowie XIX wieku w Polsce i reakcje ludzi na brak tolerancji. W ówczesnej rzeczywistości problem niechęci i agresji w stosunku do Żydów dotyczył wielu miast polskich, gdzie mniejszość ta stanowiła duży o... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Maria Konopnicka – notatka szkolna

Maria z Wasiłowskich Konopnicka urodziła się w 1842 roku w Suwałkach w zubożałej rodzinie ziemiańskiej. Wychowywała się w Kaliszu, a następnie uczyła się na pensji sióstr sakramentek w Warszawie.

W 1862 roku wyszła za Jarosława Konopnickiego i zamieszkała wraz z nim w Bronowie pod Łęczycą. W trakcie powstania styczn... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Mendel Gdański” – problematyka

Głównym tematem noweli „Mendel Gdański” jest tragedia starego Żyda, któremu po wielu latach życia i uczciwej pracy w Polsce odmówiono prawa do polskości. Konopnicka skupiła się na klęsce człowieka odartego z uczuć przez bezmyślny tłum mieszkańców miasta, któremu stary Żyd pozostawał wierny przez całe życie. Proble... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Mendel Gdański” – interpretacja tytułu

Tytuł noweli Marii Konopnickiej pochodzi od imienia i nazwiska głównego bohatera – sześćdziesięciosiedmioletniego introligatora mieszkającego w Warszawie i kochającego swoje miasto. To właśnie na przykładzie jego losów i historii pozytywistka urodzona w Suwałkach zwróciła uwagę na problem szerzącego się w Polsce antysemityz... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Mendel Gdański” – czas i miejsce akcji

Akcja noweli Konopnickiej „Mendel Gdański” rozgrywa się w II połowie XIX wieku. Akcja właściwa trwa zaledwie dwa dni – od dnia po incydencie, podczas którego małego Jakuba chuligan nazwał publicznie Żydem po dzień, kiedy wściekły tłum napadł na zakład introligatorski Mendla i zranił kamieniem jego wnuka.
wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Mendel Gdański” – geneza

Zanim „Mendel Gdański” ukazał się w wydaniu książkowym, w zbiorze nowel „Na drodze” z 1893 roku, był drukowany w odcinkach w „Przeglądzie Literackim”, dodatku do petersburskiego „Kraju” (numery 16-19).

Tekst stanowił odpowiedź na list Elizy Orzeszkowej, wieloletniej koleżanki ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Mendel Gdański” – plan wydarzeń

1. Obserwacja przez Mendla ludzi na jednej z warszawskich ulic.
2. Praca starego Żyda w zakładzie introligatorskim.
3. Codzienne zajęcia starego Mendla.
4. Historia rodziny Gdańskiego.
5. Wspólny obiad Mendla z dziesięcioletnim wnukiem - Jakubem.

6. Świąteczna kolacja szabasowa.
7. Antysemicki ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Mendel Gdański – streszczenie

Mendla Gdańskiego poznajemy jako jest 67-letniego Żyda, który od przeszło dwudziesty lat prowadzi swój warsztat introligatorski. Wie wszystko, co dzieje się dookoła niego, żadne bowiem nawet najmniejsze wydarzenie nie umknie jego bystrym oczom. Wszyscy mieszkańcy nie tylko się znają, ale przede wszystkim żyją „w atmosferze wzaje... wiecej