2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Kamienie na szaniec

2l.pl / Kamienie na szaniec

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskimKamienie na szaniec

Kamienie na szaniec streszczenie

SŁONECZNE DNI

Jak informuje autor, książka będzie opowiadaniem o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych osobach oraz o latach 1939-1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy. W Warszawie zawiązało się harcerskie środowisko młodzieży, którzy wspólnie spędzali czas. Do „Buków” należeli między innymi Alek,... wiecejOrganizacje podziemne w „Kamieniach na szaniec”

Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa (PLAN) - tajna organizacja, która powstała już w X 1939 roku w Warszawie dzięki inicjatywie dawnych członków Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej oraz harcerzy z 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Jednym z członków PLAN był Tadeusz Zawadzki, pseudonim „Zośka”. Na poc... wiecejAkcje „małego sabotażu” – streszczenie

Akcja fotograficzna
Właściciele zakładów fotograficznych prezentowali w witrynach swych zakładów portrety niemieckich żołnierzy w mundurach. Byli ostrzegani o niestosowności takiego zachowania, jednak nie reagowali. Młodzi postanowili wybijać szyby wystawowe takich zakładów. Problemem było ich położenie przy centralnyc... wiecejAkcja pod Arsenałem – streszczenie

W poniedziałek 23 marca o godzinie czwartej trzydzieści gestapo aresztowało Rudego oraz jego ojca. Przewieziono ich na Pawiak. Hitlerowcy, dzięki notatkom znalezionym u Heńka, towarzysza broni Rudego, wiedzieli, że jest on ważnym organizatorem dywersyjnych działań i zażądali od niego wydania miejsc przechowywania broni oraz adresów inn... wiecejAkcja w Celestynowie – streszczenie

W maju 1942 roku stan psychiczny Zośki po śmierci przyjaciół wciąż nie był dobry. Kapitan Pług zlecił mu samodzielne zorganizowanie akcji odbicia więźniów z transportu, co było bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Jednak Zośka miał nie brać bezpośredniego udziału w przedsięwzięciu. Młodzieniec rozpoczął przygotowania.
wiecejPlan wydarzeń „Kamieni na szaniec”

1. Zawiązanie harcerskiego środowiska młodzieży.
2. Alek, Rudy i Zośka członkami „Buków”.
3. Matura 1939 roku.
4. Beztroska wycieczka młodzieży w Beskidy Śląskie.
5. Wybuch II wojny światowej.

6. Decyzja chłopców o walce z okupantem.
7. Działalność w PLAN-ie.
8. Pierwsze... wiecejAleksander Kamiński – notatka szkolna

Aleksander Kamiński (pseudonimy: Kamyk, Bambaju, Juliusz Górecki, Dąbrowski, Fabrykant, Hubert) urodził się w 1903 roku w Warszawie, zaś zmarł w 1978 roku w tymże mieście. Dzieciństwo spędził na Ukrainie. Jego matka była prostą kobietą spod Łęczycy, zaś ojciec farmaceutą z Poznania. Kamiński studiował historię i archeologię... wiecejGeneza „Kamieni na szaniec”

Aleksander Kamiński czynnie działał w ruchu oporu, dlatego jego powieść odwołuje się do osobistych doświadczeń i obserwacji autora. Między innymi był jednym z założycieli Szarych Szeregów oraz głównym komendantem organizacji „Wawer. Dzięki temu autor znał osobiście zaprezentowanych w książce bohaterów, czerpał od nich ... wiecej„Kamienie na szaniec” – interpretacja tytułu

Tytuł „Kamienie na szaniec” nawiązywał do tytułu jaki zaproponował Tadeusz Zawadzki (Zośka): „Kamienie przez Boga rzucane na szaniec”. Nawiązywał on do fragmentu wiersza romantycznego poety Juliusza Słowackiego „Testament mój”:
„Lecz zaklinam — niech żywi nie tracą nadziei wiecejUdział warszawskich harcerzy w II wojnie światowej

Po wybuchu II wojny światowej wiele organizacji młodzieżowych mobilizowało swoich członków do zamanifestowania swojego oporu wobec okupantów. Po klęsce kampanii wrześniowej walka nie mogła być prowadzona wprost – zeszła do podziemia. Najlepiej zorganizowanymi grupami byli harcerze, którzy już przed wojną uczyli się współpra... wiecejProblematyka „Kamieni na szaniec”

„Kamienie na szaniec” to przede wszystkim niezastąpiony dokument o wydarzeniach, które rozegrały się w stolicy od 1939 do 1943 roku. Kamiński dokumentuje działalność organizacji podziemnych, opisuje poszczególne akcje, przytacza daty i wspomina o autentycznych bohaterach. Dzięki temu możemy zobaczyć jak wyglądało życie w... wiecejCharakterystyka harcerzy w „Kamieniach na szaniec”

Bohaterem zbiorowym „Kamieni na szaniec” jest patriotyczna młodzież Warszawy, skupiona przede wszystkim w organizacjach harcerskich. Harcerze to dojrzewający młodzieńcy, którzy w 1939 roku zdali maturę w Liceum im. Stefana Batorego. Pochodzą z dobrych rodzin, wychowani zostali w patriotycznym duchu, który dodatkowo wzmocnił a... wiecejAlek – Aleksy Dawidowski – charakterystyka

Charakterystykę zewnętrzną Alka autor zawiera już na początku książki: „Alek był dryblasem. Wysoki, szczupły, o niebieskich oczach i płowej czuprynie, ciągle się uśmiechał, mówił szybko, wymachiwał rękoma i przy byle okazji wpadał w zachwyt”. Jeszcze przed wojną wypracowywał w sobie zdolność opanowania i nieulega... wiecejRudy – Jan Bytnar – charakterystyka

Aleksander Kamiński o Rudym pisze: „miał piegowatą twarz i rude włosy. Cała istota Rudego ześrodkowała się w jego oczach i czole, odzwierciedlając wybitną inteligencję”. Chłopak był bystry i bardzo ambitny. Koledzy z harcerstwa podziwiali go za jego zdolności potrafił świetnie gotować, ponadto był świetnym majsterkow... wiecejZośka – Tadeusz Zawadzki – charakterystyka

Autor „Kamieni na szaniec” charakteryzuje Zośkę w słowach: „został on bowiem przez naturę obdarzony niemal dziewczęcą urodą. Delikatna cera, regularne rysy, jasnoniebieskie spojrzenie i włosy złociste, uśmiech zupełnie dziewczęcy, ręce o długich, subtelnych palcach, wielka powściągliwość, pewien rodzaj nieśmia... wiecejMotyw rodziny w „Kamieniach na szaniec”

W utworze Aleksandra Kamińskiego wielką rolę w życiu bohaterskich harcerzy pełni rodzina. To właśnie z niej młodzi chłopcy czerpią pozytywne wzorce, to rodzina od najmłodszych lat kształtuje ich osobowość. Nigdy, nawet harcerstwo nie zdołałoby wykształcić w młodych ludziach takich postaw, jak solidarność, patriotyzm, zdolnoś... wiecejMotyw szkoły w „Kamieniach na szaniec”

Obok rodziny główną rolę w wychowaniu młodzieży w „Kamieniach na szaniec” pełni szkoła. Między innymi Rudy, Alek i Zośka uczęszczali do szkoły z tradycjami – Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Placówka ta miała wybitnych pedagogów, którzy pozwalali rozwijać się młodzieży na wielu polach – przeka... wiecejMotyw przyjaźni w „Kamieniach na szaniec”

Wielką i ważną wartością w „Kamieniach na szaniec” jest koleżeństwo i przyjaźń. Członkowie drużyn harcerskich, szkolni koledzy darzyli się sympatią. Pomagali sobie nawzajem, czuli się odpowiedzialni za innych. Dzięki dobrej współpracy mogli czerpać przyjemność ze wspólnie spędzanych wakacji, czy wycieczek krajozna... wiecejMotyw dojrzewania w „Kamieniach na szaniec”

Bohaterowie „Kamieni na szaniec” w momencie wybuchu wojny w 1939 roku mieli po około osiemnaście lat. Właśnie zdali maturę i mieli decydować o swej przyszłości. Wojna zniweczyła te plany i postawiła młodych ludzi w zupełnie nowej sytuacji. Dzięki patriotycznemu i etycznemu wychowaniu, a także uczestnictwu w ruchu harcersk... wiecejPortret hitlerowskich oprawców w „Kamieniach na szaniec”

Jedną ze zbiorowych postaci opisanych w „Kamieniach na szaniec” są hitlerowscy okupanci – żołnierze niemieccy, urzędnicy i pracownicy gestapo. Najczęściej pokazani są w sposób negatywny jako okrutni i bezwzględni oprawcy.

Kamiński opisuje przede wszystkim brutalność hitlerowców podczas scen torturowania... wiecej