2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> W pustyni i w puszczy

2l.pl / W pustyni i w puszczy

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskimW pustyni i w puszczy

„W pustyni i w puszczy” – streszczenie

Staś (14 lat) i Nel (8 lat) rozmawiają w Port-Said o aresztowaniu Fatmy, ciotecznej siostry Mahdiego. Została ona aresztowana, ponieważ chciała zobaczyć się z mężem dozorcą Smainem, który przyłączył się do buntowniczych wojsk Mahdiego. Rodzice dzieci – inżynierowie Tarkowski i Rawlison otrzymali zaproszenie do prowincji El-Fa... wiecej„W pustyni i w puszczy” – plan wydarzeń

1. Rozmowa Stasia i Nel o aresztowaniu Fatmy.
2. Zaproszenie Rawlisona i Tarkowskiego do kontroli budowy kanałów.
3. Prośba Fatmy o wstawiennictwo inżynierów.
4. Wyjazd inżynierów do Kairu.
5. Podróż dzieci do Medinet.
6. Niezwykły prezent – pies Saba.
7. Święta Bożego Narodzenia.
8... wiecejHenryk Sienkiewicz – notatka szkolna

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu w rodzinie szlacheckiej, pielęgnującej dawne tradycje i patriotyzm. Od 1861 roku rodzina zamieszkała w Warszawie, gdzie przyszły pisarz ukończył gimnazjum, a następnie studia filologiczno-historyczne w Szkole Głównej. Wówczas zadebiutował jako dziennikarz i... wiecejGeneza „W pustyni i w puszczy”

Henryk Sienkiewicz największe triumfy święcił na przełomie wieków. W 1896 roku ukazało się „Quo vadis”, które przyniosło mu rozgłos w Świecia, zaś w 1900 roku wyszli „Krzyżacy”. Kolejne powieści („Na polu chwały” i „Wiry”) nie spotkały się z tak przychylnym przyjęciem. Ostatnim wzl... wiecejTło historyczne „W pustyni i w puszczy”

Nie można traktować utworu Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” jako powieści historycznej. Autor był w Afryce kilka lat po zakończeniu powstania, a swą książkę napisał ćwierć wieku po jego upadku. W opisach rzeczywistej rebelii kierował się lekturą zarządcy Egiptu z1908 roku Evelina Baringa, a także zapiskami... wiecejCzas i miejsce wydarzeń „W pustyni i w puszczy”

Czas akcji
Akcja „W pustyni i w puszczy” rozgrywa się w II połowie dziewiętnastego wieku. Stasia i Nel poznajemy w 1884 roku, niedługo przed świętami Bożego Narodzenia; ich porwanie i przygody rozgrywają się w 1885 roku (m.in. pora dżdżysta) zaś czas fabuły kończy się dziesięć lat później, gdy zgodnie z ... wiecejGłówne wątki i problematyka „W pustyni i w puszczy”

Podstawowym i nadrzędnym wątkiem jest w powieści wątek porwania Stasia i Nel i ich wędrówka przez egzotyczną Afrykę. Ich przygoda rozpoczyna się z chwilą porwania przez Arabów. Przemierzają wraz z nimi niebezpieczną pustynię, są świadkami burzy piaskowej, stają przed obliczem proroka Mahdiego, a następnie wyruszają do Faszody. N... wiecejKompozycja „W pustyni i w puszczy”

Powieść Henryka Sienkiewicza składa się z czterdziestu sześciu rozdziałów oraz „Zakończenia”. Wszelkie wątki doprowadzone są do końca. Akcja przebiega chronologicznie, skupiając się wokół głównego wątku porwania, a następnie podróży Stasia i Nel przez pustynię. Kompozycja powieści jest zamknięta.

R... wiecejNarracja i język „W pustyni i w puszczy”

W powieści Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy mamy do czynienia z trzecioosobowym narratorem wszechwiedzącym. Opowiada on szczegółowo o kolejnych przygodach pary głównych bohaterów. Przedstawia tło historyczne, opisuje krajobraz, zjawiska atmosferyczne, a także egzotyczną przyrodę – florę i faunę. Nie bierze bezpośrednio... wiecej„W pustyni i w puszczy” – wyjaśnienie tytułu

Pierwotny tytuł jaki miała nosić powieść Sienkiewicza, o czym wspomina autor w liście do Wandy Ulanowskiej, miała brzmieć: „Przygody dwojga dzieci w środkowej Afryce”. Tytuł ten w prosty oddawałby główny wątek powieści, jednak ostatecznie pisarz zdecydował się nadać mu tytuł „W pustyni i w puszczy”. Ponie... wiecejWątek patriotyzmu „W pustyni i w puszczy”

Watek patriotyzmu w powieści dotyczy przede wszystkim postaci Władysława Tarkowskiego i jego syna Stasia. Inżynier walczył nieprzerwanie jedenaście miesięcy podczas powstania styczniowego. Ranny dostał się do niewoli i skazany został na wywiezienie na Sybir. Udało mu się jednak zbiec z Rosji za granicę. Wychowując samotnie syna w Por... wiecejWątek przyjaźni w powieści „W pustyni i w puszczy”

Jednym z ważniejszych motywów powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza jest motyw przyjaźni jaka łączy parę głównych bohaterów – czternastoletniego Stasia Tarkowskiego i ośmioletnią Nel Rawlison. Już na początku powieści możemy poznać opiekuńczy stosunek chłopca do dziewczynki – tłumaczy jej... wiecejOpis krajobrazów z powieści „W pustyni i w puszczy”

Przygody Stasia i Nel rozgrywają się na tle przepięknych, egzotycznych afrykańskich krajobrazów. Sienkiewicz, który podróżował po Afryce oddał je bardzo wiarygodnie. Poszczególne obrazy rozgrywają się głównie na pustyni (Sahara, Pustynia Libijska), a także w puszczy. Już sam Port Said i ujście do Kanału Sueskiego potrafi zachwyc... wiecej„W pustyni i w puszczy” – przynależność gatunkowa

Utwór Henryka Sienkiewicza możemy przede wszystkim zakwalifikować jako powieść dla dzieci i młodzieży. Główni bohaterowie podczas rozwoju akcji mają czternaście i osiem lat. Świat przedstawiony widziany jest często ich oczami. Mimo wielu brutalnych i drastycznych scen (pobicie Stasia, zabójstwo porywaczy) „W pustyni i w ... wiecejMotyw Afryki i jej mieszkańców – „W pustyni i w puszczy”

Afryka w czasach powieściowych była obszarem kolonizowanym przez wiele państw europejskich. Poszczególne kraje, takie jak Francja, Anglia, Niemcy rywalizowały między sobą o wpływy w poszczególnych regionach. Kwitł także handel kością słoniową i niewolnikami, na którym wzbogacały się także lokalne kasty.

W powieści... wiecejŚwiat arabski w powieści „W pustyni i w puszczy”

Arabowie podbili Egipt w VII wieku n. e. i zamieszkiwali to państwo przez wiele stuleci. Główną rzeczą, która spajała ten lud nie była przynależność narodowa, a wyznawanie islamu. Przede wszystkim świat arabski w powieści Sienkiewicza łączy się z sudańskim powstaniem Mahdiego i kontrolowaną przez niego administracją. Ludność a... wiecejPrzyroda (fauna i flora) w powieści „W pustyni i w puszczy”

W powieści „W pustyni i w puszczy” Sienkiewicz wymienia około stu pięćdziesięciu gatunków zwierząt i tyle samo gatunków roślin. Nie wszystkim jednak poświęca jednakową uwagę.

Bohaterem, który towarzyszy w trakcie wielu przygód dzieciom, jest pies rasy mastiff nazwany Sabą, czyli po arabsku „lwe... wiecejStaś Tarkowski – charakterystyka

Staś Tarkowski to główny bohater powieści „W pustyni i w puszczy”. Na początku utworu ma czternaście lat. Jest synem inżyniera pracującego w zarządzie Kompanii Kanału Sueskiego, Władysława Tarkowskiego. Jego matka, Francuzka, zmarła podczas narodzin chłopca. Urodził się i wychował w port Saidzie, nad Kanałem. Dzięki ... wiecejNel Rawlison – charakterystyka

Nel Rawilson w powieści ma osiem lat. Jest córką inżyniera zatrudnionego przy budowie i utrzymaniu Kanału Sueskiego. Jej matka zmarła na suchoty, gdy dziewczę miało trzy latka. Wychowywał ją ojciec, przelewając całą swą miłość na jedynaczkę. Ma jasne włosy i zielone oczy oraz nadzwyczajną urodę, którą dostrzegli nawet poryw... wiecejKali – charakterystyka

Kali to syn Fumby, króla narodu Wa-hima. „Był krępy i mocno zbudowany; ramiona miał silne, a stopy w porównaniu ze stopami Mei stosunkowo małe”, dzięki czemu cechował się siłą i zwinnością. Umiał chodzić po drzewach i wspinać się na skały, potrafił też radzić sobie w trudnych afrykańskich warunkach. Poznajemy go ... wiecej