2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Jądro ciemności

2l.pl / Jądro ciemności

Autor: Redakcja 2l.pl     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskimJądro ciemności

„Jądro ciemności” - Czy zbrodnia i szaleństwo są związane z wyborem warunków zewnętrznych czy stałym elementem ludzkiej natury? Odpowiedz na pytanie analizując postawę Kurtza – rozprawka

Bohater utworu Conrada „Jądro ciemności” Charles Marlow informacje o najlepszym agencie Belgijskiej Spółki do Handlu z Górnym Kongiem zbiera stopniowo. Jest to dla niego postać intrygująca. Ciągle słyszy o jego wyjątkowości, talentach i wysokich dochodach. Na koniec, docierając do stacji Kurtza w głębi dżungli przekonuje... wiecejUniwersalizm „Jądra ciemności”

Utwór Josepha Conrada „Jądro ciemności” dotyczy problemów uniwersalnych. Mówi o kondycji ludzkiej, o jej ciemnych i jasnych stronach, chociaż więcej jest tych ciemnych stron. Autor pomija w nim szczegóły obyczajowe. Swojego bohatera pokazuje w trakcie podróży, która wydaje się nie mieć końca / opowieść o podróży w tr... wiecejCo to jest „Jądro ciemności”?

Tytuł, jaki Conrad nadał swojemu utworowi, „Jądro ciemności” ma znaczenie symboliczne. Odnosi się do wielu problemów, przez niego poruszonych. Ciemność pisarz utożsamia ze złem, z niebezpieczeństwem, z ryzykiem., z zapóźnieniem cywilizacyjnym, z nieokiełznaną naturą.

Najogólniej mówiąc, odnosi to do Afr... wiecejOdpowiedzialność moralna w „Jądrze ciemności”

Utwór Josepha Conrada „Jądro ciemności” oprócz innych problemów, podejmuje również problem odpowiedzialności moralnej. Jego bohater, Charles Marlow ma określoną osobowość, przez pryzmat której postrzega otaczający go świat. Zasady, jakimi kieruje się w życiu dobrze mieszczą się w ogólnie przyjętych zasadach.
... wiecej„Jądro ciemności” - opis podróży Charliego Marlowa

Bohater utworu Conrada „Jądro ciemności” wyrusza w swoją podróż do Afryki z Marsylii. Zanim jednak to nastąpi musi załatwić szereg formalności. Jeździ więc kilkakrotnie z Londynu, gdzie mieszka, do Brukseli. W Brukseli działa Belgijska Spółka do Handlu z Górnym Kongiem, w której Marlow stara się dostać pracę jako kap... wiecej„Jądro ciemności” jako powieść o ludzkich żądzach

Joseph Conrad w „Jądrze ciemności” ukazuje człowieka jako istotę podlegającą różnego rodzaju żądzom, które tkwią gdzieś w głębi jego natury. W cywilizowanym świecie są to sprawy ukrywane, osłonięte tajemnicą. Ujawnianie ich nie przynosi nikomu zaszczytu. Jego bohater, Charles Marlow określa mianem pobielanego grobu... wiecejMotyw podróży w „Jądrze ciemności”

Motyw podróży nieodłącznie wiąże się z twórczością beletrystyczną Josepha Conrada. Jego doświadczenie związane z pracą marynarza dostarczyło mu sporo materiału do pracy powieściopisarskiej. Tak też jest w „Jądrze ciemności”. Charles Marlow, który został głównym bohaterem utworu, zawsze pracował jako marynarz i ... wiecejWielogłosowość powieści „Jądro ciemności”

Wielogłosowość czy też współbrzmienie najczęściej kojarzy się z muzyką. Określane jest to jako polifonia. W stosunku do literatury pierwszy raz użył takiego terminu rosyjski teoretyk i badacz Michał Bachtin. Powieścią polifoniczną nazwał on dzieło Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara”.

Wielogłosowoś... wiecejSymbolizm w „Jądrze ciemności”

Symbolizm zrodził się na gruncie literatury francuskiej a następnie, w XIX wieku rozpowszechnił się w całej Europie. Polegał on na określaniu istoty różnych rzeczy przy pomocy symboli i alegorii.

U Conrada symbolika pojawia się już w tytule utworu, na który składają się dwa słowa: jądro i ciemność. Ciemność dla ... wiecej„Jądro ciemności” jako utwór egzystencjalny

W tym niewielkim objętościowo utworze, jakim jest „Jądro ciemności” Joseph Conrad poruszył tak wiele problemów, że można go nazwać utworem o ludzkiej egzystencji. Związane jest to, przede wszystkim z rozważaniami na temat natury człowieka. Pisarz ukazuje ją na tle dwóch światów – cywilizowanego i zapóźnio... wiecejWymiar etyczny „Jądra ciemności”

Joseph Conrad w swoim utworze „Jądro ciemności” opisuje sytuację we współczesnej mu Afryce kolonizowanej przez Europejczyków. W tym czasie znajdują się tam kolonie francuskie i portugalskie. Jego bohater, Charles Marlow dostaje się do Środkowego Konga, należącego do belgijskiego króla Leopolda II.

Marlow jest ... wiecej„Jądro ciemności” - znaczenie tytułu

Tytuł utworu Conrada „Jądro ciemności” ma znaczenie symboliczne. O Afryce często mówi się: czarny ląd. Opowiadanie Charlesa Marlowa, bohatera utworu Conrada o tym właśnie traktuje – o Afryce i jej czarnych mieszkańcach. Można więc sobie wyobrazić, że jądrem ciemności autor nazywa środek tego kontynentu, samo wnę... wiecejPrzyczyny upadku Kurtza

W utworze Conrada „Jądro ciemności” agent Kurtz jest dla wszystkich intrygującą postacią. Mówi się o nim jako o człowieku wybitnym i niepospolitym. Cieszy się tą sławą ze względu na bardzo wysokie dochody z pozyskiwania kości słoniowej. Uważany jest za najlepszego agenta handlowego. Wszyscy jednak podkreślają jego ró... wiecejRefleksja o naturze człowieka w „Jądrze ciemności”

Conrad – Korzeniowski o naturze ludzkiej miał wyrazić się w następujący sposób: „Najbardziej egzotyczną dżunglą na świecie jest psychika ludzka”.

Podróż do Afryki dała mu możliwość przyjrzenia się funkcjonowaniu Europejczyków w oderwaniu od swojej cywilizacji i w konfrontacji z ludnością tu... wiecejJęzyk „Jądra ciemności”

Conrad – Korzeniowski pisywał swoje utwory w języku angielskim. W „Jądrze ciemności” wprowadzając podwójną narrację usunął na dalszy plan narrację odautorską i pozwolił swobodnie wypowiadać się głównemu Bohaterowi, Charlesowi Marlowowi. Jego język ma być zbliżony do języka mówionego. Uzasadnia to sytuacja, p... wiecejNarracja w „Jądrze ciemności”

Utwór Conrada – Korzeniowskiego „Jądro ciemności” został napisany po angielsku. Narracja jest podstawowym elementem kompozycji utworu – wiele zależy od sposobu jej prowadzenia.

Conrad w swoim utworze wprowadził dwóch narratorów. Historię o podróży do Afryki opowiada przyjaciołom Charles Marlow. Nar... wiecejKompozycja „Jądra ciemności”

Utwór Conrada „Jądro ciemności” ma kompozycję szkatułkową – jedna historia zawarta jest w innej historii. Opowiadanie Charlesa Marlowa wpisane jest w tradycyjną narrację odautorską.

Narracja odautorska opowiada o tym, jak Charles Marlow, który wybrał się z przyjaciółmi w rejs po Tamizie czekając... wiecejOcena cywilizacji w „Jądrze ciemności”

Utwór Conrada – Korzeniowskiego „Jądro ciemności” napisany został na podstawie własnych doświadczeń pisarza z podróży do Afryki, która miała miejsce w roku 1890. Jego główny bohater Charles Marlow zatrudnia się w Belgijskiej Spółce do Handlu z Górnym Kongiem jako kapitan parowca. Ma on kursować po rzece z toware... wiecejPsychologia w „Jądrze ciemności”

Psychika ludzka jest jednym z problemów, które interesowały Conrada - Korzeniowskiego. W „Jądrze ciemności” przedstawia on rzeczywistość widzianą oczami głównego bohatera a zarazem narratora Charlesa Marlowa. Ten bohater ma własną osobowość, przez pryzmat której postrzega otaczający go świat. Jego osobowość ukształt... wiecejPrzyczyny przejścia Kurtza na stronę zła

Kurtz był inteligentnym i utalentowanym człowiekiem. Miał szerokie zainteresowania, był przedsiębiorczy. Brak pieniędzy spowodował, że postanowił wyjechać do Afryki i zatrudnić się w Belgijskiej Spółce do Handlu z Górnym Kongiem jako jej agent. Przy tej okazji miał sporządzić dla pewnej placówki raport na temat obyczajów dzikic... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Granica” - wprowadzenie

„Granica” Zofii Nałkowskiej jest powieścią wielowymiarową i niejednoznaczną. Pod przykrywką romansu córki kucharki i syna zubożałego szlachcica, autorka przemyciła problematykę psychologiczną, filozoficzną, społeczną, obyczajową oraz moralną, stawiając trudne i kontrowersyjne czasami pytania.

Powieść t... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Granica streszczenie

I

Powieść rozpoczyna się informacją o samobójczej śmierci jej głównego bohatera - Zenona Ziembiewicza. Okazuje się, że nieboszczyk miał romans z Justyną Bogutówną. Wiadomość ta, dotycząca przecież jegomościa znanego i poważanego oraz wiejskiej dziewczyny, która kilka dni wcześniej oblała go kwasem, stała... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Losy Cecylii Kolichowskiej

Jedną z bohaterek powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” jest Cecylia Kolichowska, z domu Biecka, kobieta pięćdziesięcioletnia, dwukrotna wdowa, w czasie akcji utworu obecnie kobieta samotna.

Pierwszy mąż bohaterki nazywał się Konstanty Wąbrowski. Cecylia wyszła za niego z wielkiej miłości Przeżyli razem dzie... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Dzieciństwo i młodość Zenona Ziembiewicza

Zenon Ziembiewicz jest głównym bohaterem powieści psychologicznej Zofii Nałkowskiej - „Granica”.

Zenon pochodził z podupadłej ziemiańskiej rodziny. Był jedynym dzieckiem Waleriana i Żanci Ziembiewiczów, z którymi przeniósł się do Boleborzy, gdy ojciec stracił bogactwo swoje i matki. Zamieszkali tam w mająt... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Przemiana wewnętrzna Zenona Ziembiewicza

Przemianie wewnętrznej w powieści ulega jej główny męski bohater Zenon Ziembiewicz. Punktem zwrotnym w jego życiu jest początek uzależnienia od Czechlińskiego – zamożnego plenipotenta majątku hrabiostwa Tczewskich, założyciela gazety „Niwa”, a później starosty. Od chwili podjęcia współpracy z tym mężczyzną, Z... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Charakterystyka Zenona Ziembiewicza

Zenon Ziembiewicz, główny bohater powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”, pochodził z podupadłej ziemiańskiej rodziny. Był jedynym synem zubożałych szlachciców - Waleriana i Joanny (Żanci) z Niemierów. Jego ojciec, po stracie majątku rodowego własnego i żony, objął posadę rządcy Boleborzy - folwarku będącego własno... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Kariera Zenona Ziembiewicza

Kariera zawodowa i polityczna zdolnego i ambitnego Zenona Ziembiewicza jest jednym z motywów powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”, a zarazem wyrazem dominującej w XIX-sto i XX-wiecznej literaturze tendencji do opisu dojrzewania i stopniowego dochodzenia do wyższych urzędów reprezentantów zdeklasowanej szlachty i niższych warst... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Plan wydarzeń „Granicy”

1. Opis rodziców Zenona Ziembiewicza, mieszkających w Boleborzy.
2. Opis życia Cecylii Kolichowskiej i jej kamienicy.
3. Platoniczna miłość Elżbiety Bieckiej do Awaczewicza.
4. Wizyty przyjaciółek u Cecylii Kolichowskiej.
5. Życie lokatorów w kamienicy u Kolichowskiej.
6. Losy Karoliny Bogutowej.
... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Portrety kobiece w „Granicy”

W „Granicy” Zofia Nałkowska zawarła prawdziwy przegląd przez charaktery kobiet, zwracając uwagę na różnice w pochodzeniu, wykształceniu, wyglądzie, zachowaniu czy wieku.

Spośród kilkudziesięciu powieściowych bohaterek, na uwagę zasługuje czternaście z nich, reprezentujących odmienne postawy, losy, charakt... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Charakterystyka Elżbiety Bieckiej

Elżbieta Biecka jest jedną z głównych bohaterek powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”.

Była córką Romany z Giezłowskich Bieckiej (w czasie akcji właściwej powieści Niewieskiej) i mężczyzny, z którym piękna Romana rozwiodła się, gdy córka miała zaledwie roczek. Po jego śmierci Elżbieta została oddana... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Miłość Zenona Ziembiewicza i Elżbiety Bieckiej

Zenon Ziembiewicz zakochał się w Elżbiecie Bieckiej, gdy jako młody chłopak, uczeń gimnazjum, mieszkał na stancji w kamienicy jej ciotki. Mimo iż podejmował wtedy wszelkie starania, by zwrócić na siebie uwagę pięknej rówieśniczki - pomagał jej w algebrze, podrzucał ciekawe książki, ona darzyła wtedy młodzieńczym, nieodwzajemn... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Charakterystyka Justyny Bogutówny

Justyna Bogutówna – bohaterka powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” - była jedyną, nieślubną córką kucharki Karoliny Bogutowej. Jej matka urodziła ją, będąc od kilkunastu lat wdową, stając się obiektem plotek i drwin, płacąc za romans z bogatym paniczem i macierzyństwo utratą pracy.

Justyna miała... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Romans Zenona Ziembiewicza z Justyną

Gdy matka Justyny – Karolina Bogutowa, otrzymała posadę kucharki w dworku w Boleborzy i zabrała córkę ze sobą, dziewczyna poznała Zenona Ziembiewicza, który przyjechał do rodziców na wakacje.

Młodzi na początku dużo rozmawiali i spacerowali, aż w końcu zostali kochankami. Justyna urzekła Zenona optymizmem, dziec... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Konflikt pokoleń w „Granicy”

Motyw konfliktu pokoleń widać w powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej w relacjach dwóch odmiennych, a zarazem tak bardzo podobnych postaci – ojca i syna.

Walerian i Zenon Ziembiewicz wyznawali odrębne poglądy niemal na wszystkie kwestie. Pierwszy wpisywał się w ramy niewykształconego szlachcica, który prze... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Charakterystyka szlachty w „Granicy”

Zofia Nałkowska wprowadziła wątek szlachty w „Granicy” dzięki zamożnej rodzinie Tczewskich oraz podupadłej Ziembiewiczów, dając tym samym dwa całkowicie różne obrazy tej warstwy społecznej.

Hrabiostwo Tczewscy byli właścicielami majątków Chązebnej, Gwareckiego Folwarku, Pieszni, Boleborzy, Popłoszy, las... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Obraz mieszczaństwa w „Granicy”

Prócz bogatej arystokracji, zubożałej szlachty, proletariuszy i biedoty, Nałkowska opisała w „Granicy” także warstwę mieszczańską.

Jej reprezentantami w powieści są między innymi właścicielka kamienicy Cecylia Kolichowska, kierownik cukierni Marian Chązowicz oraz właściciel sklepu bławatnego Julian Toruci... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw małżeństwa w „Granicy”

Motyw małżeństwa objawia się w powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” kilkukrotnie. Ślub bierze zakochana w sobie para głównych bohaterów – Zenon Ziembiewicz i Elżbieta Biecka. Święty związek łączy także matkę kobiety – Romanę, z jej wieloletnim kochankiem Niewieskim, który dla tej pięknej i pociągające... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw starości w „Granicy”

Starość jest motywem realizowanym wiele razy w literaturze polskiej. Sięgnęła po niego także przedstawicielka prozy psychologicznej – Zofia Nałkowska.

Tworząc postać posuniętej w latach, zgorzkniałej i wspominającej czasy beztroski i urody Cecylii Kolichowskiej, pisarka zrealizowała go w sposób dość tendencyjny.... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw domu (kamienicy) w „Granicy”

W powieści „Granica” Zofia Nałkowska zrealizowała motyw domu na przykładzie kamienicy Cecylii Kolichowskiej, którą bohaterka odziedziczyła po śmierci drugiego męża.

W tym starym, dużym, trzypiętrowym budynku przy ulicy Staszica 17, na którego frontowej ścianie od ulicy znajdowały się żelazne balkony, a ter... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw miłości w „Granicy”

Motyw miłości w powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej jest – obok motywu kariery - jednym z głównych wątków utworu. Występuje on na kartach książki w wielu odsłonach, począwszy od miłości łączącej kobietę z mężczyzną (szczęśliwą oraz tę mniej uskrzydlającą), poprzez bezgraniczną miłość matczyną, a ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw mieszczaństwa w „Granicy”

Motyw mieszczaństwa jest jednym z wątków „Granicy”. Zofia Nałkowska na przykładzie właścicielki kamienicy Cecylii Kolichowskiej, kierownika cukierni Mariana Chązowicza oraz właściciela sklepu bławatnego Juliana Torucińskiego pokazała styl życia tej warstwa społecznej.

Cechowała mieszczan chęć bezwzględn... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw księdza w „Granicy”

W fabułę swojej powieści Zofia Nałkowska wplotła motyw nieco kontrowersyjnego księdza (krążyły plotki o jego romansie z hrabiną Tczewską i siostrzenicą organisty z Gwareckiego Folwarku). Jest nim Adolf Czerlon - proboszcz w Chązebnej, mężczyzna „wielki, grubokościsty, brunatny, o dużym nosie i głęboko pod czaszką ukrytych... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw kariery w „Granicy”

W powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” motyw kariery – obok miłości – jest tematem wiodącym. Pisarka potraktowała awans zawodowy jako pokazanie charakteru głównego bohatera.

Zenon Ziembiewicz w powieści z syna zubożałych szlachciców, mającego problemy z opłaceniem nauki zamienia się najpierw w p... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw samobójstwa w „Granicy”

Samobójstwo w „Granicy” Zofii Nałkowskiej pojawia się dwukrotnie o dotyczy pary kochanków – Zenona Ziembiewicza oraz Justyny Bogutówny.

Ona – poddawszy się, po zasugerowaniu takiego wyjścia przez Ziembiewicza, aborcji, nie mogąc poradzić sobie z traumą straty dziecka oraz ze śmiercią Jasi Gołąbsk... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw zdrady w „Granicy”

W powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” zdrada jest jednym z wiodących motywów. Organizuje fabułę oraz stanowi oś konstrukcyjną powieści.

Zdrady dopuszczają się w książce zarówno mężczyźni – Zenon i Walerian Ziembiewiczowie, jak i kobiety – Romana Niewieska i hrabina Tczewska. Przyczyny i skutk... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw władzy w „Granicy”

Motyw władzy w „Granicy” Zofia Nałkowska pokazała na przykładzie losów Zenona Ziembiewicza, Czechlińskiego, Tczewskich oraz manifestujących z powodu zamknięcia huty Hettnera robotników.

Zenon Ziembiewicz staje się reprezentantem władzy, gdy obejmuje urząd prezydenta miasta. Od tej chwili zaczyna decydować o l... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw matki w „Granicy”

W „Granicy” Zofia Nałkowska stworzyła wiele portretów matek.

Przykładem matki kochającej swoje dziecko miłością bezwarunkową jest Żancia Ziembiewiczowa. Darzyła Zenona typowym matczynym uczuciem: otaczając opieką od małego, dopingując w zdobywaniu wiedzy, ciesząc się z najmniejszych sukcesów, akceptując... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw szaleństwa w „Granicy”

Motyw szaleństwa w „Granicy” widać na przykładzie losu Justyny Bogutówny, którą można zaliczyć do grona postaci tragicznych. Poddawszy się, po zasugerowaniu takiego wyjścia przez Ziembiewicza, aborcji, nie mogąc poradzić sobie z traumą straty dziecka oraz ze śmiercią Jasi Gołąbskiej, jej matki oraz dzieci, osamotniona ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw dojrzewania w „Granicy”

Motyw dojrzewania w „Granicy” dotyczy głównego bohatera. Można rozpatrywać dosłownie – jako dzieciństwo i młodość Zenona Ziembiewicza, lub bardziej symbolicznie – jako przyznanie się do odpowiedzialności za stan Justyny Bogutówny, za zepsucie rodzinnego szczęścia Elżbiecie Bieckiej czy za los robotników
wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw dworku szlacheckiego w „Granicy”

Zofia Nałkowska zrealizowała w „Granicy” bardzo powszechny w polskiej literaturze motyw dworku szlacheckiego. W tej dwudziestowiecznej psychologicznej prozie symbolem szlacheckich ideałów jest Boleborzy.

Dworek ten należy do hrabiostwa Tczewskich i jest zarządzany pod kontrolą Czechlińskiego przez Waleriana Ziembi... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw choroby w „Granicy”

Motyw choroby pojawia się w powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” kilkakrotnie. Choroba ciała dopada Cecylię Kolichowską, jej syna Karola Wąbrowskiego, Karolinę Bogutowa, Jasię Gołąbską, a choroba duszy, zwana inaczej psychiczną – Justynę.

Cecylia Kolichowska zaczęła skarżyć się na różne dolegliw... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw kalectwa w „Granicy”

Motyw kalectwa w powieści „Granica” Zofia Nałkowska zrealizowała przez postać syna Cecylii Kolichowskiej – Karola Wąbrowskiego, który oswoił się z dolegliwościami zdrowia już w pierwszych latach swojego życia.

Gdy był dzieckiem, matka wywiozła go do sanatorium do Szwajcarii, gdzie z powodu gruźlicy by... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw męża w „Granicy”

W powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” występuje wielu żonatych mężczyzn. Każdy z nich reprezentuje odmienny pogląd na małżeństwo.

Walerian Ziembiewicz – mąż Żanci, czyli Joanny z Niemierów, jest przykładem człowieka kochającego i szanującego swoją żonę, lecz nie rezygnującego wraz z zawarciem... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw żony w „Granicy”

Powieściowe żony, stworzone przez Zofię Nałkowską w „Granicy”, są kobietami silnymi, wybaczającymi, kochającymi, a czasami wręcz nierealnymi ze względu na posiadaną anielską cierpliwość.

Mamy w powieści Żancię Ziembiewiczową stale przebaczającą zdrady mężowi, a nawet wychwalającą wiejskie dziewczyn... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw cierpienia w „Granicy”

Cierpienie jest motywem widocznym w biografii każdego z bohaterów powieści psychologicznej „Granica” Zofii Nałkowskiej.

To bolesne uczucie staje się udziałem między innymi Cecylii Kolichowskiej (wywołane nieodwracalnością procesu starzenia się), Elżbiety Bieckiej (sprowokowane już w młodości, gdy kochała s... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw śmierci w „Granicy”

Motyw śmierci w powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej współistnieje z kilkoma innymi: cierpienia, choroby oraz samobójstwa i dotyczy takich postaci, jak Cecylia Kolichowska, Karolina Bogutowa, Jasia Gołąbska i Zenon Ziembiewicz.

Zamożna właścicielka kamienicy umiera po kilku latach choroby. W ostatnich latach ż... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw syna w „Granicy”

Zofia Nałkowska w „Granicy” wykorzystała przy budowie fabuły stary motyw syna, który nieco zmodyfikowała. Tworząc postać Karola Wąbrowskiego – bohatera, który z zazdrości o drugiego męża matki decyduje się pozostać przez kilkadziesiąt lat za granicą, pisarka odwróciła się od tradycyjnego, powielanego w polskiej... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw przemiany wewnętrznej w „Granicy”

Motyw przemiany wewnętrznej widać w powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej w kontekście dwóch głównych postaci: Elżbiety Bieckiej oraz Zenona Ziembiewicza.

Bratanica Cecylii Kolichowskiej zmieniła się już w wieku piętnastu lat. Wówczas w codziennym życiu towarzyszyło jej nieustannie poczucie zagubienia i osa... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw konfliktu wewnętrznego w „Granicy”

Motyw konfliktu wewnętrznego jest jednym z motywów pobocznych powieści psychologicznej Zofii Nałkowskiej „Granica”. Widać go w odniesieniu do głównych bohaterów.

Cierpi z jego powodu Zenon Ziembiewicz, którego cechuje nieustanna ucieczka przed odpowiedzialnością, przyznaniem się do winy i zdeklarowaniem, czy j... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw zbrodni w „Granicy”

Motyw zbrodni, występujący w powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”, dotyczy finału szaleństwa Justyny Bogutówny, której głosy we śnie nakazują zabić dawnego kochanka i ojca nieżyjącego dziecka – Zenona Ziembiewicza.

Obwiniała go o swoją chorobę, obarczała winą za dokonanie aborcji, aż w końcu wkr... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Motyw konfliktu pokoleń w „Granicy”

Motyw konfliktu pokoleń widać w powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej w relacjach dwóch postaci – ojca i syna.

Walerian i Zenon Ziembiewicz reprezentowali odmienne poglądy niemal na wszystkie sprawy. Pierwszy wpisywał się w ramy niewykształconego szlachcica, który przez nieumiejętność zarządzania straci... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Symbole w „Granicy”

W powieści „Granica” Zofia Nałkowska wplotła symboliczną semantykę w wielu miejscach.

Po pierwsze, symboliczny jest tytuł powieści. Granica odnosi się do wielu kwestii i może być rozumiana jako granica społeczna, moralna, psychologiczna, a nawet filozoficzna.

Interpretacja społeczna dotyczy podzi... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Granica moralna w utworze

„… granica odpowiedzialności moralnej – odsuwa się niepostrzeżenie coraz bardziej” [narrator w powieści]

Granica moralna w utworze Zofii Nałkowskiej dotyczy głównego bohatera Zenona Ziembiewicza, który przez swoje decyzje przekracza niewidzialną i cienką granicę między tym, co dobre a tym, co złe. ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Granica obyczajowa w utworze

Problem niewidzialnej granicy obyczajowej w powieści Nałkowskiej widać w romansie dwójki głównych bohaterów, wywodzących się z odmiennych środowisk, mających inne wychowanie, posługujących się odrębnym słownictwem.

Justyna Bogutówna, zakochując się w Zenonie Ziembiewiczu nie zdawała sobie sprawy z braku szans na z... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Granica społeczna w utworze

Granica społeczna w powieści Zofii Nałkowskiej jest obecna w przeglądzie przez warstwy zamieszkujące Polskę lat 30. XX wieku, dokonanego przez autorkę.
Nałkowska była świadoma klasowości i hermetyczności każdej z grup społecznych. Obserwując na co dzień takie bariery i ramy, uwieczniła w swojej powieści przedzielone granic... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Granica psychologiczna w „Granicy”

„Musi coś przecież istnieć, jakaś granica, za którą nie wolno przejść, za którą przestaje się być sobą” [Elżbieta Biecka]

Zofia Nałkowska w powieści „Granica”, nazywanej czasami powieścią pytań o człowieka, opisała psychologiczny obszar ludzkiej natury. Tworząc szczegółowe psychologiczne... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Granica filozoficzna w „Granicy”

„Jakimi ludźmi jesteśmy naprawdę? Czy takimi, jakimi nas widzą inni, czy też takimi, za jakich sami się uważamy?” [Zenon]

W powieści Zofii Nałkowskiej, prócz moralnej, obyczajowej, społecznej oraz psychologicznej, widać także granicę filozoficzną. Na przykładzie losów głównego bohatera Zenona Ziembiewicz... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Sposób kreowania bohaterów w „Granicy”

W „Granicy” Zofia Nałkowska skorzystała ze schematycznej budowy losów trójki głównych bohaterów. Zenon Ziembiewicz, Elżbieta Biecka oraz Justyna Bogutówna – choć starają się żyć inaczej niż ich rodzice – popełniają te same błędy.

W stylu życia głównego bohatera widać elementy biografii Wa... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Determinacja biologiczna w „Granicy”

Determinację biologiczną w „Granicy” widać na przykładzie losów jej głównego bohatera – przedstawiciele koncepcji człowieka biologicznego, nie potrafiącego zapanować nad swoją fizycznością, kierującego się w życiu fizycznymi popędami i prymitywnymi instynktami.
Zenon Ziembiewicz brzydził się zachowanie oj... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Filozofia w „Granicy”

W powieści Zofii Nałkowskiej, prócz moralnej, obyczajowej, społecznej oraz psychologicznej, widać także problematykę filozoficzną.

Widać to na przykładzie losów głównego bohatera Zenona Ziembiewicza oraz rozmów przeprowadzonych przez księdza Adolfa Czerlona z racjonalistą Karolem Wąbrowskim. To w tych gorących dysku... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Jaki jest człowiek według „Granicy” Nałkowskiej?

Człowiek według „Granicy” Zofii Nałkowskiej jest istotą bardzo złożoną i wielowymiarową. Utwór będący studium ludzkiej psychiki ukazuje go – ocenianego poprzez pryzmat jego zachowań i decyzji oraz w kontekście biologicznym, społecznym i psychologicznym – jako jednostkę o skomplikowanej psychice. Wpływ na jej... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Wolność człowieka w kontekście „Granicy” Nałkowskiej

W „Granicy” Zofia Nałkowska pokazała, jaki wpływ na decyzje człowieka ma społeczeństwo oraz biologia. Nie znaczy to jednak, że hołdowała koncepcji całkowitego uzależnienia człowieka od otoczenia czy fizyczności, ponieważ była zdania, że w koncepcji psychologicznej jednostka ma wolność wyboru, może kształtować swoje... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Człowiek ma w życiu dwa wyjścia: kształtować rzeczywistość lub poddać się jej”. Rozważ myśl na przykładzie „Granicy”

„Człowiek ma w życiu dwa wyjścia: kształtować rzeczywistość lub poddać się jej” - myśl jednego z największych poetów i eseistów XX wieku, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1987 za „uniwersalne wartości całokształtu twórczości literackiej, odznaczające się jasnością myśli i poetycką sił... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Jesteśmy tacy, jakimi nas widzą inni, czy też tacy, za jakich sami się uważamy?” – rozprawka

„Jesteśmy tacy, jakimi nas widzą inni, czy też tacy, za jakich sami się uważamy?” - słowa wypowiedziane przez Zenona Ziembiewicza zapadają w pamięć, ponieważ takie pytania stawia sobie każdy z nas co dzień. Zastanawiamy się, podobnie jak bohater powieści psychologicznej Zofii Nałkowskiej „Granica”, czy sami s... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Obrona Zenona Ziembiewicza

Poglądy oraz postępowanie Zenona Ziembiewicza, głównego bohatera powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” są niejednoznaczne pod względem etycznym. Nie oznacza to jednak, że postać ta jest negatywna.
Mimo błędów popełnionych przez niego zarówno w życiu osobistym (romans z naiwną i prostolinijną Justyną Bogutówn... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Oskarżenie Zenona Ziembiewicza

Poglądy oraz postępowanie Zenona Ziembiewicza, głównego bohatera powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” są niejednoznaczne pod względem etycznym i predestynują go do grona postaci negatywnych.
Popełnił wiele błędów zarówno w życiu osobistym (romans z naiwną i prostolinijną Justyną Bogutówną), jak i zawodowym (... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Ocena moralna Zenona Ziembiewicza

Ocena moralna Zenona Ziembiewicza jest bardzo trudnym zadaniem, ponieważ główny bohater powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” to postać wielowymiarowa i niejednoznaczna.

Ziembiewicz funkcjonuje w powieści dwojako – jako mąż i kochanek, oraz jako osoba publiczna – prezydent miasta. W obu przypadkach pod... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Moja ocena Zenona Ziembiewicza

Zenon Ziembiewicz jest postacią zapadającą w pamięć. Nałkowska stworzyła w „Granicy” bohatera tak skomplikowanego, że jednoznaczna ocena jego zachowania i wyborów mogłaby posłużyć za niejedną rozprawę doktorską z etyki, psychologii, teologii czy filozofii.

Sądów o Ziembiewiczu wypowiedziano tyle, ilu by... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Bibliografia do „Granicy”

1. „Literatura polska XX wieku. Przewodnik encyklopedyczny” pod. red. J. Wojnowskiego, Warszawa 2000, t. 1.
2. „Wspomnienia o Zofii Nałkowskiej”, Warszawa 1965.
3. Fryde J., „Granica” Zofii Nałkowskiej, [w:] „Wybór pism krytycznych”, Warszawa 1966.
4. Kirchner H., O „Granic... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Najważniejsze cytaty z „Granicy”

Los człowieka:

„Umiera się w byle jakim miejscu życia. I dzieje człowieka zawarte między urodzeniem jego a śmiercią wyglądają niekiedy jak nonsens. Któż bowiem jest w możności o każdej chwili przemijającej pamiętać, by mogła ona być na wszelki wypadek jego gestem ostatnim? Śmierć nieraz chwyta człowieka ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Charakterystyka Cecylii Kolichowskiej

Cecylia Kolichowska jest jedną z bohaterek powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”.

W czasie akcji właściwej pięćdziesięcioletnia, dwukrotnie owdowiała kobieta pochodzącą z rodziny Bieckich jest osobą samotną, zgorzkniałą i nieszczęśliwą, zarządzającą swoją kamienicą i pragnącą pojednania z synem, z ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Charakterystyka rodziców Zenona Ziembiewicza

Ojcem Zenona - głównego bohatera powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” - był Walerian Ziembiewicz, zubożały szlachcic, który przez nieudolne zarządzanie swoim i żony - Joanny z Niemierów - majątkiem, stracił je obydwa. Mimo bankructwa, bohater ten do końca życia chwalił się świadectwami dawnej świetności - szlachecki... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Obraz społeczeństwa w „Granicy”

„Granica” Zofii Nałkowskiej to powieść, w której bohaterem zbiorowym jest społeczeństwo. Pisarka stworzyła niezapomnianą panoramę, przegląd przez wszystkie warstwy zamieszkujące Polskę w latach 30. XX wieku, pomiędzy którymi istnieją nieprzekraczalne granice, powstałe ze względu na sposób życia, obyczaje, język i wy... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Symbolika kamienicy Cecylii Kolichowskiej

Kamienica Cecylii Kolichowskiej, prócz pełnienia funkcja miejsca akcji powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej, ma także znaczenie symboliczne. Opisując życie jej różnych lokatorów, wygląd ich mieszkań, które czasami mieszkań nie przypominają, czy sposób spędzania czasu na jej dużym podwórzu, autorka pokazała nierówno... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Charakterystyka kamienicy Cecylii Kolichowskiej

Kamienica bohaterki powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”, należała w momencie akcji właściwej do Cecylii Kolichowskiej. Kobieta odziedziczyła ją po śmierci drugiego męża.

Była to stara, duża, trzypiętrowa kamienica przy ulicy Staszica 17. Na frontowej ścianie od ulicy były żelazne balkony, za domem wielki ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Losy Jasi Gołąbskiej (z domu Borbockiej)

Jasia Gołąbska, bohaterka powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”, urodziła się i wychowała na wsi. Pochodziła z biednej rodziny. Chorujący na serce ojciec był ogrodnikiem w pałacu w Chązebnej u hrabiostwa Tczewskich, a matka zajmowała się domem. Jasia miała jedynego brata Franciszka, którego ojciec posłał do miasta, do ... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Nowatorstwo powieści „Granica”

Psychologiczna, łącząca wiele wątków i motywów powieść Zofii Nałkowskiej „Granica” jest dziełem nowatorskim. Pod nalepką miłosnego trójkąta między mężem, żoną a kochanką, rozgrywającego się w środowisku tak zwanych wyższych sfer, autorka ukryła skomplikowane studium ludzkiej psychiki i wyborów człowieka. Obok... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

„Granica” jako przykład powieści psychologicznej

„Granica” Zofii Nałkowskiej jest przykładem powieści psychologicznej. Dowodów na to stwierdzenie jest wiele.

W pracach nad powieścią autorce przyświecał jasny cel: chciała ukazać wewnętrzne życie swoich bohaterów, skupić się nad ich przemyśleniami, przyczynami takich a nie innych wyborów.

Po... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Wartości artystyczne „Granicy” Nałkowskiej

Powieść „Granica” Zofii Nałkowskiej - utwór uznany za arcydzieło i zaliczany do kanonu literatury polskiej – ma wiele atutów.
Po pierwsze, rozpoczyna się zdaniem informującym o śmierci głównego bohatera, co w czasach tradycyjnej powieści realistycznej było rozumiane jak zwrot w kierunku literatury awangardowej... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Znaczenie tytułu „Granicy”

Tytuł powieści Zofii Nałkowskiej ma wymiar symboliczny. Nazywając tym rzeczownikiem swoją książkę, pisarka chciała zwrócić uwagę na jej wielowymiarowy sens i złożoną problematykę.

Granica może być rozumiana co najmniej w pięciu metaforycznych znaczeniach:

- jako granica moralna: dotyczy postępowania g... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Narracja i kompozycja „Granicy”

Licząca dwadzieścia siedem rozdziałów wielowątkowa, skupiona wokół nieszczęśliwej miłości Zenona i Elżbiety „Granica” Zofii Nałkowskiej jest ze względu formalnego powieścią, czyli fundamentalnym gatunkiem epiki, w którym występuje narracja, bohaterowie, płaszczyzna temporalna i przestrzenna.

Narracj... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Inwersja czasowa w „Granicy” Nałkowskiej

Inwersja czasowa jest zabiegiem narracyjnym dotyczącym fabuły dzieła, polegającym na opowiadaniu zdarzeń nie w ujęciu chronologicznym, lecz w porządku dowolnym. Prócz Marcela Prousta w jego dziele „W poszukiwaniu straconego czasu” czy „Jądra ciemności” Josepha Conrada, sięgnęła po niego także Zofia Nał... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Miejsce akcji „Granicy”

Akcja powieści Zofii Nałkowskiej „Granica” rozgrywa się w większości w małym prowincjonalnym miasteczku. Jego nazwa nigdy nie pada, co można interpretować jako zwrócenie uwagi pisarki, że opisanie przez nią tragiczne wydarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu.

Wraz z głównymi bohaterami czytelnik... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Czas akcji „Granicy”

Akcja powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej obejmuje kilka lat z życia głównego bohatera Zenona Ziembiewicza i rozgrywa się w latach I wojny światowej (1914-1918) oraz w kilku kolejnych po jej zakończeniu (lata 20. i 30. XX wieku). Dzięki usytuowaniu akcji obok zarysowanych dość ogólnie wydarzeń historycznych, fabuł... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Główni bohaterowie „Granicy”

Powieść Zofii Nałkowskiej „Granica” jest pełna wielu ciekawych bohaterów. Do pierwszoplanowych, tworzących powieściowy trójką miłosny zaliczamy:
• Zenona Ziembiewicza – syna Waleriana i Żanci, męża Elżbiety Bieckiej, kochanka Justyny Bogutówny;
• Elżbietę Biecką – żonę Zenona, kre... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Okoliczności powstania „Granicy”

Prace nad powieścią psychologiczną „Granica” zajęły prawie pięćdziesięcioletniej wówczas Zofii Nałkowskiej dużo czasu, bo aż ponad trzy lata (1932 – 1935), co było spowodowane dbałością o efekt końcowy oraz przewlekłą chorobą autorki, przerywającą na jakiś czas proces twórczy.

Jak sama wyzna... wiecej
Notice: Undefined offset: 3 in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 464

Zofia Nałkowska - notatka szkolna

„W pierwszym okresie mego pisania miałam oczy obrócone w głąb siebie – z surowym badaniem i jednocześnie z podziwem. (…) Byłam sama dla siebie miarą rzeczy, wystarczającym kryterium sądu o świecie. W książkach swych pisałam o miłości i myślałam, że każdy ma do niej prawo. Pisałam też o sztuce, o piękności f... wiecej