2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Chłopcy z Placu Broni

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskimChłopcy z Placu Broni

„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie

„Chłopcy z Placu Broni” to pierwsza i najbardziej znana powieść Ferenca Molnara. Opowiada o grupie młodzieży mieszkających i uczących się w jednej ze szkół w Budapeszcie okresu przełomu XIX i XX w. Akcja książki toczy się w Budapeszcie w okresie dwunastu dni marca 1899 roku.

Pod koniec lekcji, chłopcy nudzi... wiecejCzas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”

Akcja „Chłopców z Placu Broni”, rozgrywa się w jednej dzielnic Budapesztu obecnej stolicy Węgier, a wówczas w jednym z ważniejszych miast cesarstwa Austro – Węgier. Ferenc Molnar zawęził akcję powieści do czterech miejsc w Budapeszcie.

Najważniejszym miejscem, w którym toczy się akcja jest plac p... wiecejGeneza „Chłopców z Placu Broni”

Ferenc Molnar ukończył studia w Genewie w roku 1900. Już wówczas był poczytnym reportażystą, którego teksty pojawiały się na łamach prasy węgierskiej oraz zagranicznej. Po ukończeniu studiów powrócił do Budapesztu. Ferenc oprócz tego, że był ceniony za dobre teksty, był również znany z dość wystawnego, a wręcz hulaszczego ... wiecejFerenc Molnar – notatka szkolna.

Ferenc Molnar urodził się 12 stycznia 1878 roku w Budapeszcie, w zamożnej rodzinie żydowskiego lekarza Maurycego Neumanna. Jego matka Józefa z domu Wallfisch, była wielką miłośniczką literatury i tą miłość zaszczepiła swojemu synowi.

Ferenc Molnar, uczęszczał do Kalwińskiego Gimnazjum w Budapeszcie, który zdał z w... wiecejPlan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”

1. Lekcja i nerwowe oczekiwanie na jej koniec.
2. Opowieść Nemeczka o kradzieży kulek przez braci Pastorów.
3. Kradzież chorągwi przez Feriego Acza.
4. Relacja Nemeczka o zdarzeniu.
5. Wybory na wodza, zwycięstwo Boki.

6. Opracowanie planu wyprawy do Ogrodu Botanicznego.
7. Wyprawa chłopców do Og... wiecejChłopcy z Placu Broni – wartości etyczne

Powieść Ferenca Molnara nie jest tylko opowiadaniem o grupie chłopców, którzy się bawią w pobliżu tartaku przy placu Pawła. Ci chłopcy wyznają pewne wartości, które są dla nich bardzo ważne, gdyż one pokazują im jak żyć, dla tych wartości potrafią się poświęcić.

Pośród najważniejszych wartości etycznych, ... wiecejCzym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”

Utwór Ferenca Molnara – „Chłopcy z Placu Broni” to przejmująca opowieść o grupie chłopców mieszkających w Budapeszcie. Tych chłopców oprócz wspólnego miejsca zamieszkania i miejsca nauki, łączy jeszcze coś więcej - wspólne zainteresowania, wspólne wartości.

Jedną z najważniejszych wartości, jak... wiecejProblematyka „Chłopców z Placu Broni”

Problematykę poruszaną przez Ferenca Molnara można rozpatrywać w kilku płaszczyznach. Autor pokazuje wiele postaw, z których jedne zasługują na podziw, inne z kolei wyłącznie na potępienie. Przyjaźń i zdrada, bohaterstwo i samolubstwo, to tylko niektóre ważne sprawy, na których się opiera akcja „Chłopców z Placu Broni̶... wiecejPlac Broni – opis miejsca

Główne miejsce, o który toczy się bój w książce Ferenca Molnara Plac Broni, położony jest w Budapeszcie na tyłach placu Pawła. To był niewielki skrawek ziemi, z jednej strony ogrodzony płotem, który już był w stanie rozpadu, a trzech pozostałych, ścianami kamienic.

W chwili, kiedy dzieje się na nim akcja, by... wiecej„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne

Ferenc Molnar w swojej powieści „Chłopcy z Placu Broni” wprowadza czytelnika w świat dziecka z końca XIX wieku. Jest to świat pełen fantazji, oparty na ważnych zasadach: lojalności, przyjaźni, bohaterstwie i poświęceniu. To wokół tych wartości krążą zarówno wątki główne jak i poboczne powieści.

Najw... wiecejFeri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena

Feri Acz oraz Janosz Boka, to przywódcy dwóch grup chłopców, którzy bawili się na ulicach dziewiętnastowiecznego Budapesztu. Byli to chłopcy, z pozoru zupełnie odmienni charakterem, ale było coś, co ich łączyło.

Janosz Boka był to czternastoletni chłopak, który potrafił wpływać na swoich kolegów. Nie robił tego j... wiecejObraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”

W powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni” szkoła jest miejscem, gdzie spotykają się jej bohaterowie. Nie jest to ich miejsce ulubione. Wręcz przeciwnie, traktują szkołę jako przymus, nudzą się w niej, czekając z niecierpliwością na koniec zajęć i wolność zabawy.

Ferenc Molnar swoją powieść na... wiecejŚmierć Nemeczka i jej wymowa

Powieść Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni” kończy się tragicznie. Jeden z głównych bohaterów Erno Nemeczek, wskutek powikłań po przeziębieniu umiera. Śmierć Nemeczka jest skutkiem jego poświęcenia dla grupy, dla ratowania Placu Broni przed przejęciem go przez Czerwone Koszule. Jak pokazała treść książki, plac ... wiecejKonteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”

Trudno nie zauważyć, że Molnar pisząc „Chłopców z Placu Broni” pisał tą książkę w kontekście politycznym. Cała akcja, jaka się rozgrywa w Budapeszcie w 1899 roku, ma odniesienie do sytuacji, jaką można było zaobserwować w tym okresie w cesarstwie Austro-Węgier.

Można obserwować, jak grupa chłopców, ... wiecejBitwa na Placu Broni – opis

Pogoda w dniu, kiedy odbywała się bitwa, była słoneczna. Przygotowując się do bitwy, chłopcy pod wodzą Janosza Boki zaczynali zajmować powoli swoje miejsca. Przed samą bitwą Boka zmienił taktykę bitwy. Część chłopców miała zająć miejsce w okopach, wykopanych przez Słowaka Jano, na prośbę Janosza. Wtedy do generała podszed... wiecejUniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”

Ferenc Molnar napisał swoją powieść „Chłopcy z Placu Broni” osadzając akcję w Budapeszcie końca lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Jednak dzięki wartościom jakie niesie z sobą można powiedzieć o powieści, że jest ponadczasowa. Uniwersalizm zawarty w akcji oraz postawie jej bohaterów sprawia, że możne ją osadzić w... wiecejErno Nemeczek – charakterystyka

Najważniejszym bohaterem powieści „Chłopcy z Placu Broni” jest jedenastoletni Erno Nemeczek. Pochodził z ubogiej rodziny. Ojciec był krawcem, jego matka zajmowała się domem. Był to chłopiec niewielki, o delikatnej budowie i równie delikatnych rysach. Był chorowity i bardzo nieśmiały. Często w jego oczach pojawiały się ... wiecejJanosz Boka – charakterystyka

Janosz Boka, to czternastoletni chłopiec, który jednak nie wyglądał na swój wiek. Z wyglądu, a dokładnie z twarzy wyglądał na mniej. Dopiero jego głos dawał wskazówkę, ile faktycznie mógł mieć lat. Był to chłopiec bardzo spokojny i zrównoważony. Swoim spokojem wpływał na innych. Nie wdawał się w żadne konflikty, starał si... wiecejFeri Acz – charakterystyka

Feri Acz, był wodzem zaciętych wrogów chłopców z Placu Boni – Czerwonych Koszul. Już nazwa grupy wzięła się od koloru koszuli, w której chodził. Ten kolor koszuli podkreślał jego urodę, sprawiał, że wyglądał jak wojownik. Był to młodzieniec wysoki, przystojny, barczysty i bardzo silny. Dla małych chłopców, w tym równi... wiecejDeżo Gereb – charakterystyka

Deżo Gereb, to postać co najmniej dwuznaczna. To jeden z bohaterów powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Pochodził z zamożnej rodziny. To rówieśnik Erno Nemeczka, uczęszczał z nim do jednej klasy. Był to chłopiec bardzo ambitny, zdolny do poświęcenia wszystkiego, by zrealizować swoje cele. Posiadał niezwykl... wiecej