Jesteś w: Szatan z siódmej klasy

Szatan z siódmej klasy

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Szatan z siódmej klasy” - geneza


Kornel Makuszyński w roku 1937 opublikował powieść dla młodzieży pod tytułem „Szatan z siódmej klasy” Autor napisał tą powieść w tym samym roku. Jest to jeden z wielu utworów Makuszyńskiego, który jest skierowany do młodzieży. Jest to powieść detektywistyczna. Temat akcji książki to śledztwo, które jest prowadzone przez głównego bohatera Adasia Cisowskiego.

Bohater wykazuje wiele cech dobrego detektywa – jest bardzo bystry ma analityczny rozum. W treści czytelnik znajduje również ofiarę, która jest wieloosobowa – rodzina Gąsowskich oraz oczywiście przestępców, którzy dokonują włamań do domu Gąsowskich, napadają na Cisowskiego, w końcu zabierają wykopaną skrzynię, myśląc że to skarb ukryty przez Kamila de Berier.

Autor zakończył pisanie książki w Zakopanem. W książce można znaleźć odniesienia do poprzedniej książki Makuszyńskiego „Złamany miecz”. Jak twierdził Makuszyński, książka zawiera trzy czwarte prawdy i jedną czwartą zmyślenia. Nazwiska głównych bohaterów profesor Gąsowski oraz Adam Cisowski są autentyczne – jest to forma żartu i autoreklamy autora.

„Szatan z siódmej klasy” - czas i miejsce wydarzeń


Akcja książki Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” toczy się w na przełomie czerwca i lipca 1937 roku. Akcja rozpoczyna się w czwartkowy dzień, w którym doszło do pomyłki profesora Gąsowskiego podczas odpytywania uczniów i trwa około dwóch miesięcy.

Autor przenosi również dwukrotnie akcję książki w przeszłość, a dokładnie w rok 1813, kiedy do wsi Bejgoły do majątku państwa Gąsowskich przychodzą dwaj francuscy żołnierze, którzy wracają do domu po klęsce Napoleona pod Moskwą, oraz w rok 1863 w okres powstania styczniowego, kiedy na probostwo powstańcy przynoszą rannego na drzwiach z domku ogrodnika z majątku Gąsowskich.

Kornel Makuszyński umieścił akcję swojej książki w kilku miejscowościach. Książka rozpoczyna się w Warszawie, gdzie mieszka i chodzi do szkoły Adam Cisowski. Czytelnik znajduje się w gimnazjum gdzie pracuje profesor Gąsowski, w mieszkaniu profesora, a także w mieszkaniu rodziny Cisowskich.

W dalszej części książki Makuszyński przenosi akcję do wsi Bejgoły, która znajduje się na Wileńszczyźnie. Tam znajduje się majątek rodzinny profesora Gąsowskiego, tam też znajduje się majątek państwa Niemczewskich – dwór Wiliszki, gdzie młody Cisowski tłumaczy list Kamila de Berier, w pobliżu również znajduje się Żywotówka – opuszczony dworek, w którym bandyci więzili Adama Cisowskiego oraz francuskiego poszukiwacza skarbu. W końcu miejscem akcji jest również plebania, gdzie został przeniesiony chory Francuz i gdzie w roku 1863 umieszczono rannego powstańca.

„Szatan z siódmej klasy” – problematyka


W przypadku powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” trudno jest mówić o problematyce. Jest to bowiem książka z rodzaju powieści sensacyjnej, gdzie głównym przesłaniem jest rozrywka, którą dostarcza autor czytelnikowi książki. Kornel Makuszyński zręcznie przedstawia przeróżnych bohaterów książki, a dzięki znakomicie skonstruowaniu akcji powieści, czytelnik może wręcz uczestniczyć w jej przebiegu, śledząc go z wypiekami na twarzy. Makuszyński w swojej książce dostarcza czytelnikowi wspaniałej zabawy podczas rozwiązywania zagadek, które można znaleźć na kartach jego powieści. Można się także doskonale bawić wcielając się w jednego z bohaterów.

Głowni bohaterzy powieści „Szatan z siódmej klasy” to osoby usposobione pogodnie. Niezależnie czy jest to główny bohater akcji Adaś Cisowski, czy też profesor Gąsowski, wzbudzają oni u czytelnika pozytywne odczucia. Można by było się z nimi zaprzyjaźnić. Czytelnik obserwuje, jak Adam, rezygnując z wyjazdu z rodziną nad morze pomaga rodzinie Gąsowskich. Widzi się również jak profesor Gąsowski mimo swojego roztargnienia nie jest komiczny. Jest autorytetem w oczach Adama Cisowskiego oraz jego kolegów. Nie krzyczy, kiedy chłopcy odkrywają jego metodę pytania, nie mści się na chłopcach. Charakter profesora widać dokładnie w chwili, kiedy na widok znalezionego skarbu stwierdza: …Setki tysięcy ludzi zginęło, dla takiego jak ten łupu… te rubiny są nasycone krwią”.

Kornel Makuszyński w powieści dla młodzieży pokazał bohatera pozytywnego, który doskonale sobie radzi w każdej sytuacji. Dał młodzieży wzorzec do naśladowania. Cisowski biegle mówi po francusku, zna doskonale historię, potrafi korzystać z przenikliwego umysłu. Jest takim, jakim chciałby pewnie być niejeden chłopiec. Autor przekazał również przesłanie, że dobro, szlachetność i bezinteresowność to cechy, którymi się warto kierować i które będą zawsze zwyciężać.

„Szatan z siódmej klasy” - krótkie streszczenie


W swojej powieści „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński zawarł cztery wątki. Motywem przewodnim jest niewątpliwie wątek kryminalny. Główny bohater powieści Adaś Cisowski, to chłopiec o niezwykle przenikliwym umyśle, który potrafi rozwiązać każdą zagadkę. To właśnie on spełniając prośbę swojego nauczyciela historii – profesora Gąsowskiego pomaga w rozwiązaniu zagadki ze znikającymi drzwiami z dworku rodzinnego profesora. Dla Cisowskiego to zabawa, wielka letnia przygoda, która jednak staje się z czasem niebezpieczna. Ludzie, z którymi Adam Cisowski ma do czynienia, aby zdobyć skarb są zdolni do wszystkiego, nie unikają przemocy. Adam dwukrotnie się o tym przekonuje, pierwszy raz, kiedy zostaje uderzony w głowę w parku niedaleko dworku Gąsowskich, a drugi raz, kiedy zostaje pojmany i uwięziony przez bandziorów. Dzięki swoim umiejętnościom przenikliwego i analitycznego myślenia młody Cisowski pomału odkrywa tajemnicę, która jest związana z historią rodziny Gąsowskich.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 



„Szatan z siódmej klasy” - streszczenie

Profesor Gąsowski był lubianym nauczycielem. Lekcje historii prowadził bardzo niekonwencjonalnie. Miał ulubione postacie, o których potrafił opowiadać z niezwykłym zapałem, a o postaciach historycznych, których nie darzył sympatią wypowiadał się lekceważąco.

Podczas lekcji potrafił się na długo zamyślić... wiecej



Plan wydarzeń „Szatana z siódmej klasy”

1. Nieporozumienie na lekcji historii;
a. Profesor Gąsowski zdziwiony nieprzygotowaniem uczniów;
b. Adam Cisowski przyznaje się do znajomości metod pytania uczniów stosowanej przez nauczyciela historii;
c. Ponowna próba odgadnięcia metody odpytywania uczniów;
d. Rozwiązanie zagadki listów profesora;
2. Za... wiecej



„Szatan z siódmej klasy” – recenzja powieści

Powieść Kornela Makuszyńskiego została wydana w roku 1937. Jest to skierowana do młodzieży powieść detektywistyczna o przygodach nastoletniego ucznia siódmej klasy jednego z warszawskich gimnazjów. Już od chwili wydania powieść szybko zyskała szerokie grono miłośników. Mimo upływającego czasu, szybka akcja, lekki język i tre... wiecej



„Szatan z siódmej klasy” – charakterystyka bohaterów

W swojej powieści „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński oparł akcję na doskonale przedstawionych bohaterach. Są to postacie barwne, które wzbudzają sympatię u czytelnika.

Adam Cisowski – to młody siedemnastoletni chłopak, uczeń jednego z warszawskich gimnazjów. Kornel Makuszyński pisał... wiecej



Adam Cisowski – charakterystyka

Adam Ciskowski jest głównym bohaterem powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. To chłopak siedemnastoletni, uczeń jednego z gimnazjów w Warszawie. Jego nauczycielem historii był profesor Gąsowski, który mu nadał przydomek „Szatan”.

Adaś Cisowski pochodził z dobrej rodziny. Jego... wiecej



Profesor Gąsowski – charakterystyka

Profesor Gąsowski to jedna z głównych postaci powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Był nauczycielem historii w gimnazjum. Uczył tam już od trzydziestu lat. Jako nauczyciel był lubiany przez swoich uczniów. Był wymagającym, ale sprawiedliwym wykładowcą. Każdego roku czuł się bardziej zmęczony n... wiecej



Wanda Gąsowska – charakterystyka

Wanda Gąsowska jest jedyną córką Iwo oraz Ewy Gąsowskich i bratanicą profesora Gąsowskiego. To bardzo ładna dziewczyna. Jej smukła, sylwetka oraz niebanalna uroda pokreślona pięknymi fiołkowymi oczami i śmiejącymi się ustami niewątpliwie rzucała się w oczy. Wanda była świadoma swojej urody i wiedziała, również jak ona dz... wiecej



Iwo Gąsowski – charakterystyka

Iwo Gąsowski to brat profesora Gąsowskiego. To mężczyzna o niepozornej posturze, ale o tubalnym głosie, który niewątpliwie wzbudza respekt. Jest posiadaczem bujnej czarnej brody, która starannie farbuje, aby ukryć upływ czasu.

Iwo jest dziedzicem majątku Gąsowskich, zarządza nim, a uczciwiej można powiedzieć, że ma... wiecej



Komizm w powieści „Szatan z siódmej klasy”

Komizm – to właściwości osób, rzeczy, sytuacji, które czytelnika, widza pobudza do śmiechu. Najczęściej osiąga się to poprzez przerysowanie sytuacji, postaci lub zjawiska. Kornel Makuszyński zastosował tę technikę w powieści „Szatan z siódmej klasy”. Wykorzystał zarówno komizm słowny, jak i komizm postaci i ... wiecej



Opis dworku Gąsowskich w Bejgole

Większość akcji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” toczy się w rodzinnym majątku rodziny Gąsowskich w Bejgole. Była to posiadłość stara, niska i olbrzymia. Pokryta była drewnianym daszkiem, który był już mocno sfatygowany. Daszek był z trudem podtrzymywany przez dwie drewniane kolumny, które ... wiecej



Dzieje skarbu z dworku państwa Gąsowskich

Poszukiwanie skarbu i rozwiązanie jego zagadki jest głównym wątkiem powieści „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Skarb w majątku rodzinnym Gąsowskich pojawia się pod koniec okresu wojen napoleońskich w roku 1813, kiedy to po klęsce Napoleona w Rosji do Bejgoły docierają zmęczeni żołnierze francuscy. Jed... wiecej



Obraz szkoły na przykładzie powieści „Szatan z siódmej klasy”

Kornel Makuszyński część akcji swojej powieści detektywistycznej dla młodzieży „Szatan z siódmej klasy” umiejscowił w szkole. Jest to przedwojenne gimnazjum, które się różni od szkoły jaką uczniowie znają w dniu dzisiejszym.

Okres międzywojenny był trudnym okresem dla szkolnictwa. Generalnie szkoły p... wiecej



Odkrycie metody egzaminowania pana Gąsowskiego – opis

Adam Cisowski – główny bohater powieści „Szatan z siódmej klasy” autorstwa Kornela Makuszyńskiego, posiadał bardzo analityczny umysł i potrafił z niego korzystać. Już na początku siódmej klasy odkrył, że profesor pyta według swojego opracowanego klucza. Zawsze do odpowiedzi wzywał trzy osoby, czasem mniej, ale... wiecej



Zagadka zagubionego pióra – opis

W kilka dni po tym, kiedy się wydało, że uczniowie znają metodę pytania stosowaną przez profesora Gąsowskiego, w siódmej klasie doszło do awantury. Dwóch przyjaciół Adasia Jasiński i Żelski kłócili się o pióro. Jasiński oskarżał Żelskiego, że ten zabrał mu pióro. Adaś, bojąc się, iż dojdzie do rękoczynów rozdziel... wiecej



Odnalezienie zaginionych stu złotych – opis

Adam Cisowski w swojej szkole był sławny. Wszyscy wiedzieli, ze posiada wspaniały dar rozwiązywania zagadek. Nic dziwnego, że do jego domu przyszli chłopcy z szóstej klasy i poprosili o pomoc w rozwiązaniu kolejnej zagadki. Wyjaśnili, że za idąc za pomysłem jednego ze swoich kolegów, który posiadał wielki zmysł handlowy, założ... wiecej



Zagadka dworu państwa Gąsowskich – opis

W powieści Makuszyńskiego dworek rodziny Gąsowskich zajmuje bardzo ważne miejsce. Tu toczy się większość akcji powieści, z tajemnicą dworku związany jest główny wątek kryminalny. Rozwiązanie tej tajemnicy przez Adasia Cisowskiego, to dla niego najpoważniejsze zadanie i zarazem największa przygoda. Adam udaje się tam spełniaj�... wiecej



Czy „Szatan z siódmej klasy” jest powieścią która zaciekawi współczesnego czytelnika?

Kornel Makuszyński napisał swoją powieść „Szatan z siódmej klasy” w roku 1937, w tym samym również roku powieść ta została wydana. Już od samego początku dostała doskonałe recenzje od tych, dla których była napisana – od młodzieży. Można się jednak zastanawiać, czy po upływie prawie osiemdziesięciu lat,... wiecej



„Szatan z siódmej klasy” – najważniejsze cytaty

• „Adaś zaś miał serce pełne cichego smutku. Kochał tych wszystkich ludzi, prócz matematyka, co w nim dość niepewne budził uczucia. Z całej duszy polubił ten cichy zapadający się dom, z którym go dziwaczna związała przygoda. Mieszkała w nim dobroć i uczciwość. I ten śmieszny, basem gadający brodacz jest dobrym ... wiecej