Jesteś w: Bracia Lwie Serce

Bracia Lwie Serce - kompendium wiedzy o lekturze

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Bracia Lwie Serce” - geneza


Utwór Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” ukazał się drukiem w roku 1973. Już od samego początku wywołał spore emocje. Z jednej strony był rozchwytywany przez dzieci, dla których autorka stworzyła tą powieść, z drugiej jednak strony rodzice byli oburzeni tematem książki, którym według nich była śmierć. Temat śmierci dzieci była pomijana w książkach, gdyż jest to problem bardzo trudny w odczuciu dorosłych.

Autorka odpierała zarzuty niekonwencjonalnego podejścia do zagadnienia śmierci. Śmierć jest jednym z głównych tematów. To śmierć zainspirowała Astrid Lindgren do napisania książki. Jak wspominała autorka, do napisania książki zainspirowała ją wizyta na cmentarzu w Vimmerby, gdzie zauważyła nagrobek z napisem „Tu leżą młodzi bracia Fahlen, zmarli w 1860”. Jednak to nie o śmierci jest ten utwór. Głównym motywem, który przewija się na kartach książki jest braterska miłość. Utwór jest piękną epicką opowieścią o męstwie, bohaterstwie, umiłowaniu wolności i poświęceniu się w imię wyższych wartości. Miłość, pokazana na kartach utworu jest tak wielka, że nic nie jest jej zniszczyć, nawet śmierć.


Język użyty przez Astrid Lindgren jest doskonały. Czytelnik z zapartym tchem śledzi losy bohaterów utworu, spogląda jak walczą o wolność Doliny Dzikich Róż. Autorka doskonale potrafiła przedstawić w książce trudny temat jakim jest niewątpliwie śmierć dziecka, czy śmierć osoby najbliższej. Jednak nie sposób mieć dziwnego przeświadczenia, że szwedzka pisarka, na kartach swojego utworu pokazała również elementy ze strasznej naszej historii. Mroczni rycerze Tengila, mur otaczający krainę, przez który chłopcy chcą się dostać do Doliny Dzikich Róż, to wszystko może przypominać echa Holokaustu.

„Bracia Lwie Serce” to wspaniały, epicki utwór, który pokazuje to, że najbardziej się boimy o osoby, które kochamy i dzięki tej obawia jesteśmy zdolni do wielkich poświęceń. Ten strach o najbliższych może popchnąć nas do czynów wielkich, bohaterskich.

„Bracia Lwie Serce” krótkie streszczenie - główne wątki


Powieść Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” to utwór wielowątkowy, który rozgrywa się w dwóch światach – rzeczywistym oraz baśniowym. W powieści tej można wyodrębnić kilka głównych wątków, które są niezmiernie ważne. Niewątpliwie motywem przewodnim powieści jest braterska miłość pomiędzy dwoma chłopcami – dziesięcioletnim Karolem Lwem zwanym również Sucharkiem oraz jego trzynastoletnim bratem Jonatanem.

Karol był bardzo chory. Przez przypadek dowiedział się, że umiera. Był zrozpaczony, ale Jonatan, który opiekował się z całych sił swoim młodszym braciszkiem pocieszał go, opowiadając o krainie Nangijali. Dzięki temu chciał uspokoić Sucharka. Jonatan bardzo kochał swojego brata. Był zdolny do wielkiego poświęcenia. W chwili, kiedy w ich domu wybuchł pożar, bierze maluszka na swoje plecy i skacze z okna ratując jego życie, a sam przy tym ginie na miejscu.

Kiedy Sucharek umiera dociera do Doliny Wiśni, która jest w Nangijali. Tam spotyka swojego brata, który ponownie się nim opiekuje. Dzięki miłości jaka jest otoczony Sucharek przez Jonatana, mały chłopiec się zmienia, staje się odważny i również jest gotów do poświęceń za swojego brata. Nie bacząc na niebezpieczeństwo, rusza do Doliny Dzikich Róż, by pomóc Jonatanowi. Nie waha się również zostać nad wodospadem, by tylko jego ukochany Jonatan wraz z Orwarem bezpiecznie uciekli. Jednak największym dowodem miłości Karola do Jonatana, jest chwila, kiedy mały chłopiec bierze sparaliżowanego Jonatana na plecy i skacze w przepaść, by pomóc mu przejść do Nangilimy.

Kolejnym wątkiem w powieści Astrid Lindgren jest wątek walki o wolność i godność osobistą. Jeszcze przed przejściem chłopców ze świata rzeczywistego do Nangijali, kraina w opowiadaniach Jonatana jawiła się jako kraina szczęścia. Jednak kiedy Karol trafia do Doliny Wiśni, okazuje się, że na jedną z dolin tej wspaniałej krainy – Dolinę Dzikich Róż, najechał tyran Tengil, który zniewolił jej mieszkańców. Większość mieszkańców Doliny Wiśni stara się pomóc swoim sąsiadom, którzy walczą z najeźdźcą. Nie bacząc na to, że tyran ma w dyspozycji nie tylko wielką ilość wojsk, ale również smoka Katlę, chcą pozbyć się kajdan.

W walce biorą również udział młodzi bracia Lwie Serce, uważając walkę za swój obowiązek. Bracia podejmują się niebezpiecznej misji uwolnienia przywódcy buntowników Orwara, a następnie po jego uwolnienia stają do rozstrzygającej bitwy z Tengilem, jego smokiem i wojskami. Do walki stają również niektórzy mieszkańcy Doliny Wiśni – między innymi Hubert i Sofia. Dzięki odwadze buntownicy pokonują wojska Tengila, a sam tyran zostaje zabity przez swojego smoka. Niestety wojownicy ponoszą straty, ginie wielu z nich w tym również Hubert, Mateusz, który zastępował Orwara, kiedy ten był więziony. Jonatan również doznał obrażeń – został sparaliżowany trującym oddechem Katli. Najważniejsze jednak było pokonanie zła i odzyskanie wolności.

Kolejny wątek, który pojawia się na kartach powieści, to watek śmierci. Jest to trudny temat, o którym jednak Astrid Lindgren nie boi się mówić. Jest wątek o tyle szczególny, że dotyka dzieci – głównych bohaterów książki. Zarówno Jonatan jak i Sucharek umierają kilka razy. Najpierw czytelnik widzi jak ginie Jonatan, który ratuje z pewnej śmierci Karola, kiedy płonie ich rodzinny dom. Kolejny raz czytelnik widzi śmierć małego Karola, który umiera wskutek ciężkiej choroby. Śmierć dotyka młodych bohaterów również w Nangijali, kiedy Karol bierze na plecy swojego sparaliżowanego brata i skacze w przepaść. Jednak śmierć nie jest pokazana przez Astrid Lindgren jako koniec. Śmierć w powieści jest pewnym etapem, jest momentem przejścia pomiędzy światami. Dla ludzi, którzy byli dobrzy śmierć jest przejściem do lepszego świata – Nangilimy, na pozostałych czeka kraina Lokrume.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 



„Bracia Lwie Serce” - streszczenie

Karol zwany również Sucharkiem jest młodszym z braci. Ma niecałe dziesięć lat i jest nieuleczalnie chory. O tym, że umiera dowiedział się zupełnie przypadkiem, gdyż podsłuchał rozmowę swojej mamy z jedną z klientek. Karol nie chce się z tym pogodzić, więc jego starszy, uwielbiany przez niego brat Jonatan, pociesza go jak może... wiecej



Plan wydarzeń „Braci Lwie Serce”

1. Chory Karol dowiaduje się, że umiera;
2. Jonatan opowiada o wspaniałej krainie Nangijali;
3. Pożar w domu rodziny Lew, Jonatan ginie ratując swojego brata;
4. Sucharek tęskni za Jonatanem;
5. Śmierć Karola;

6. Karol spotyka brata w Nangijali;
7. Sucharek spotyka Sofię, Jossiego oraz Huberta... wiecej



„Bracia Lwie Serce” – problematyka, opracowanie

„Bracia Lwie Serce” – problematyka
Utwór Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” to powieść o charakterze uniwersalnym. Jest w nim mowa o bardzo ważnych problemach, pokazane są wspaniałe wartości, ważne dla każdego człowieka. Jednak te wartości pokazane są z perspektywy małego dziesięcioletniego chłopca, który jest n... wiecej



„Bracia Lwie Serce” – charakterystyka bohaterów

Powieść Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” jest pełna wspaniałych postaci, na których się można wzorować, ale i podobnie jak w każdej baśni występują w niej również złe postaci.

Karol Lew, zwany również Sucharkiem, a również Karolem Lwie Serce to chłopiec, który ma dopiero dziesięć lat, j... wiecej



Karol Lwie Serce – charakterystyka

Karol Lew, to dziesięcioletni chłopiec. Mieszka w jednej ze szwedzkich wiosek przy ulicy Wiciokrzewu. Jest ciężko chory, umierający. W mieszkanku, które wynajmują na trzecim piętrze domu, mieszka ze swoją mama Sigfridą Lew oraz trzynastoletnim bratem Jonatanem Lwem. Karol nie pamięta swojego ojca Axla, który był rybakiem, kiedy bow... wiecej



Jonatan Lwie Serce – charakterystyka

Jednym z dwóch głównych bohaterów utworu Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” jest trzynastoletni chłopiec Jonatan Lew. Jest bratem Karola. Jonatan, to chłopiec o niepospolitej urodzie. Jego włosy były złote, okalały zawsze uśmiechniętą twarz. Oczy ciemnoniebieskie i piękne zęby sprawiały, że mówiono iż Jonatan wyg... wiecej



Walka z Tengilem – opis

Po ucieczce Orwara z niewoli, Tengil zaczął się mścić na mieszkańcach Doliny Dzikich Róż. Nic dziwnego, że większość już z niecierpliwością czekała na chwilę, kiedy będą mogli zerwać kajdany i pozbyć się tyrana. Mieszkańcy Doliny Dzikich Róż spotykali się w chacie Mateusza, gdzie przygotowywali broń, za pomocą które... wiecej



Najciekawsza przygoda w utworze „Bracia Lwie Serce”

Jonatan i Karol – Bracia Lwie Serce, na kartach książki autorstwa Astrid Lindgren przeżyli wiele przygód. Jedną z najciekawszych, jeśli nie najciekawszą była przygoda Karola, który nie bacząc na niebezpieczeństwo wyruszył do Doliny Dzikich Róż, by ratować swojego brata Jonatana.

Po wyjeździe Jonatana do Dolin... wiecej



Opis Zagrody Jeźdźców, Doliny Dzikich Róż i Doliny Wiśni

Opis Zagrody Jeźdźców
Jonatan i Karol – bracia Lwie Serce - w Nangiliji mieszkali w Dolinie Wiśni w Zagrodzie Jeźdźców. Była to stara chatka, w kolorze białym z zielonymi narożnikami oraz zielonymi drzwiami. Chatka ta nie była zbyt duża, ale wystarczyła chłopcom w sam raz. Dookoła Zagrody Jeźdźców był skrawek ziemi,... wiecej



„Bracia Lwie Serce” – najważniejsze cytaty

• „- Sucharku Lwie Serce – spytał Jonatan - boisz się?
- Nie… tak, boję się! Ale zrobię to, Jonatanie, zrobię to teraz… zaraz…a potem już nigdy nie będę się bał! Nigdy nie będę się ba…
-Ach Nangilima! Tak Jonatanie, tak, widzę światło!”

• „Jona... wiecej