Jesteś w: Ania z Zielonego Wzgórza

Ania z Zielonego Wzgórza - kompletne opracowanie lektury

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Geneza „Ani z Zielonego Wzgórza”


„Ania z Zielonego Wzgórza” to bestsellerowa powieść z 1908 roku (w Polsce tłumaczenie ukazało się w 1911 roku), napisana przez kanadyjską autorkę – Lucy Maud Montgomery. Jest to powieść obyczajowa przeznaczona dla czytelników w każdym wieku. Od połowy XX wieku uznana jest za klasyczne literackie dzieło literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Inspirację do napisania powieści Lucy Montgomery czerpała z notatek, które robiła jako młoda dziewczyna. Między innymi wówczas poznała historię pary, która omyłkowo otrzymała z sierocińca zamiast chłopca, dziewczynkę i postanowiła ją zatrzymać. Wiele epizodów autorka zaczerpnęła z własnej biografii z okresu pobytu na Wyspie Księcia Edwarda. Pierwowzorem wizerunku Ani Shirley była Evelyn Nesbit (modelka i tancerka rewiowa), której zdjęcie wycięte z „Metropolitan Magazine” wisiało na ścianie sypialni Maud.

Montgomery został również zainspirowana przez formułę „opowieści sierocych”, które były popularne w ówczesnym czasie. Część postaci występujących w powieści istniała rzeczywiście. Diana była wzorowana Laurze Pritchard Agnew, która mieszkała w Prince Albert, zaś Gilbert Blythe był wzorowany na jej bracie Willu. Montgomery przyznała, że napisała powieść „w mroku dnia”, siedząc na wprost okna i patrząc na pola Cavendish.

Ania z Zielonego Wzgórza zapoczątkowała płodną karierę pisarską Montgomery i była pierwszą z kilku kolejnych powieści koncentrujących się na losach młodych, odważnych kobiet. Po sukcesie „Ani z Zielonego Wzgórza”, Montgomery napisała siedem kolejnych powieści o losach Ani ukazujących jej dorosłość i okres macierzyństwa.

Od publikacji, „Ania z Zielonego Wzgórza” została sprzedana w ponad 50 milionach egzemplarzy i przetłumaczona na ponad 20 języków. Po śmierci Lucy Montgomery ukazała się kontynuacja przygód Ani, a także książka opisująca wydarzenia sprzed przyjazdu dziewczynki na Zielone Wzgórze. Fabuła „Ani z Zielonego Wzgórza” została zaadaptowana na potrzeby filmów, produkcji telewizyjnych, animowanych a także seriali. Na podstawie powieści Montgomery powstało wiele sztuk teatralnych i musicali wystawianych na całym świecie.

Czas i miejsce akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”


Miejscem akcji powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” jest miasteczko Avonlea położone na trójkątnym półwyspie wcinającym się w Zatokę Świętego Wawrzyńca na Wyspie Księcia Edwarda położonej we wschodniej części Kanady. Stacja kolejowa położono była o osiem mil drogi. Miejscowość miała malownicze położenie. Niektóre domy położone były na wzniesieniach, jak dom Cuthbertów na Zielonym Wzgórzu czy państwa Barrych na Sosnowym Wzgórzu. Wszyscy sąsiedzi znali się dobrze i utrzymywali poprawne stosunki. Często się odwiedzali.

Ania Shirley wychowywała się w Domu Sierot w Nowej Szkocji. Ania wraz z Dianą odbywa podróż do miasta – gdzie mieszka ciotka Diany – Józefina. Egzaminy do seminarium oraz nauka odbywają się w mieście Charlottetown. Akcja powieści rozgrywa się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku – rozpoczyna się w czerwcu 1876 roku, zaś kończy w lipcu 1881 roku.

„Ania z Zielonego Wzgórza” - streszczenie


Głównym wątkiem powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” jest dorastanie jedenastoletniej Ani Shirley w Avonlea, na Zielonym Wzgórzu u rodzeństwa Cuthbertów. Ania w wieku trzech miesięcy została sierotą. Przez pierwsze lata wychowywała się w rodzinach zastępczych, gdzie pomagała przy opiece nad dziećmi. Z sierocińca przez pomyłkę trafiła do rodziny farmerów - Maryli i Mateusza. Chociaż rodzeństwo pragnęło adoptować chłopca, po namyśle zdecydowało się na pozostanie żywiołowej, rudowłosej dziewczynki na Zielonym Wzgórzu.

Ania dzięki żywiołowemu usposobieniu, szczerości i pracowitości szybko zdobyła sobie miłość dwojga starszych opiekunów. Choć Maryla starała się tego nie okazywać kochała Anię z każdym dniem coraz bardziej. Ania świetnie radziła sobie w szkole, dzięki bujnej wyobraźni, a także skłonności do wpadania w tarapaty często popełniała błędy, jednak jej przygody zawsze kończyły się pomyślnie. Dzięki pilności ukończyła seminarium nauczycielskie, a ze względu na stan zdrowia Maryli po śmierci Mateusza zdecydowała się pozostać w Avonlea i pracować w tamtejszej szkole.

Oprócz głównego wątku można wyróżnić kilka pobocznych. Jest nim na pewno historia przyjaźni między Dianą i Anią Shirley. Dla obu dziewczynek była ona czymś bardzo ważnym, dlatego tragedią był zakaz pani Barry (matki Diany) spotykania się dziewczynek, po pechowym podwieczorku u Ani. Dzięki znajomości Ani na chorobach i uratowaniu siostry Diany ich przyjaźń mogła rozwijać się dalej. Inne relacje łączą Anię z Gilbertem. Gdy chłopak na samym początku ich znajomości nazywa Anię „marchewką” dziewczyna obraża się na niego śmiertelnie. Nie pomagają przeprosiny i zaloty chłopaka. Nawet gdy ratuje Anię ze stawu nie może liczyć na wybaczenie. Gilbert pokazuje dojrzałość, gdy po otrzymaniu posady nauczyciela w Avonlea, rezygnuje z niej na rzecz Ani, która pragnie pozostać na Zielonym Wzgórzu. Ten gest powoduje, że między dwojgiem młodych ludzi nawiązuje się przyjaźń.

Wątkiem, o którym warto wspomnieć jest związek Ani z naturą. Bohaterka nie traktuje jej przedmiotowo, a podmiotowo. Nazywa poszczególne miejsca i rośliny, rozmawia z przyrodą. Stanowi ona dla niej nie tylko powód zachwytu, ale skłania do refleksji. Ponadto w utworze Montgomery odnajdziemy obraz małomiasteczkowego społeczeństwa kanadyjskiej miejscowości. Poznamy dzięki lekturze stosunki mieszkańców, wizerunek szkoły i nauki, rolę kościoła, a także dowiemy się, jak wyglądały doroczne festyny, pikniki, koncerty.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 



„Ania z Zielonego Wzgórza” – streszczenie

Sąsiadka rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów mieszkająca nieopodal gościńca Małgorzata Linde zdziwiła się, gdy pewnego popołudnia ujrzała Mateusza zmierzającego bryczką do miasta. Maryla wyjaśniła jej, że wraz z bratem postanowili adoptować chłopca z Domu Sierot do pomocy w gospodarstwie. Przekonała ich pani Spencer i za ... wiecej



Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”

1. Wyjazd Mateusza bryczką na stacje.
2. Zdziwienie sąsiadki Małgorzaty Linde.
3. Informacje Maryli o przyczynach adopcji.
4. Zaskoczenie Mateusza na dworcu.
5. Powrót na Zielone Wzgórze z dziewczynką.
6. Narada Mateusza i Maryli w sprawie odesłania Ani.
7. Przebudzenie Ani na Zielonym Wzgórzu.
wiecej



Problematyka „Ani z Zielonego Wzgórza”

W „Ani z Zielonego Wzgórza” Montgomery stworzyła postać, z którą utożsamiało się i wciąż utożsamia wiele młodych dziewcząt i kobiet na całym świecie. Najbardziej charakterystyczną cechą jest niezależność Anny Shirley. Postawa ta może odzwierciedlać uczucia autorki o własnym wychowaniu przez jej prezbit... wiecej



„Ania z Zielonego Wzgórza” – bohaterowie

Ania Shirley - główna bohaterka powieści, poznajemy ją gdy w wieku jedenastu lat przybywa na Zielone Wzgórze i mimo pomyłki zostaje adoptowana przez Marylę i Mateusza Cuthbertów. Ania jest ruda i piegowata, jednak z czasem z „Marchewki” zmienia się w piękną dziewczynę. Jej główne cechy to szczerość, prostolini... wiecej



Charakterystyka Ani Shirley

Ania Shirley była sierotą. Urodziła się w Nowej Szkocji 5 marca 1865 roku jako jedyne dziecko Waltera i Berty Shirley. Jej rodzice zmarli, gdy miała trzy miesiące. Do ósmego roku życia mieszkała u państwa Thomas, pomagając w wychowaniu ich czwórki dzieci. Potem przez dwa lata mieszkała u pani Hammond, która miała ośmioro dzieci.... wiecej



Charakterystyka Gilberta Blythe

Gilbert urodził się w 1862 roku w Avonlea. Był synem Johna Blythe i jego żony. Uczęszczał do szkoły wraz z Anią i Diana, mimo że był starszy od dziewczynek o dwa lata (miał trzynaście lat). Musiał wcześniej przerwać naukę ze względu na chorobę ojca. Zmotywowało go to do ciężkiej pracy i szybko nadrobił zaległości.
wiecej



Charakterystyka Diany Barry

Diana Barry jest córką Jerzego i pani Barry, jest siostrą o osiem lat młodszej Minnie. Urodziła się w lutym 1865 w Orchard Slope Avonlea. Była bardzo ładną dziewczynką, miała czarne oczy i kręcone, czarne włosy, rumiane policzki i wesoły uśmiech, który odziedziczyła po ojcu. Od września 1871 roku uczęszczała do szkoły w Avo... wiecej



Mateusz Cuthbert - charakterystyka

Mateusz Cuthbert był bratem Maryli i mieszkańcem Zielonego Wzgórza oraz „bratnią duszą” Anny Shirley. Mateusz urodził się w 1816 roku w Avonlea, na Wyspie Księcia Edwarda. Kilka lat później, na świat przyszła jego młodsza siostra Maryla. Ich rodzice wybudowali dom na Zielonym Wzgórzu. Miał niezdarną figurę i długie... wiecej



Maryla Cuthbert – charakterystyka

Maryla Cuthbert była siostrą Mateusza, opiekunką Anne Shirley, najlepszą przyjaciółką Małgorzaty Linde i mieszkanką Zielonego Wzgórza. Maryla urodziła się w 1824 roku w Avonlea, na Wyspie Księcia Edwarda. Wychowała się wraz ze starszym bratem – Mateuszem na Zielonym Wzgórzu, gdzie kilka lat po jej urodzeniu przenieśli si... wiecej



Motyw literackie w „Ani z Zielonego Wzgórza”

Motyw natury w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Natura na Wyspie Księcia Edwarda była szczególnie malownicza. Avonlea położone było w wyżynnym regionie, a gospodarstwa oddalone od miasteczka położone były na wzgórzach. Na piękno natury szczególnie wyczulona była Ania. Potrafiła je dostrzec w najdrobniejszych rzeczach.
... wiecej



Losy Ani Shirley

Przed przybyciem na Zielone Wzgórze Ania Shirley nie miała łatwego życia. Urodziła się w rodzinie nauczycielskiej. Jej rodzice zmarli na febrę, gdy Ania miała zaledwie trzy miesiące. Wówczas zaopiekowała się nią biedna rodzina państwa Thomas. Gdy dziewczynka podrosła pomagała w opiece nad ich czwórką dzieci. W ostatnim roku po... wiecej



„Ania z Zielonego Wzgórza” – najważniejsze cytaty

„Ani z Zielonego Wzgórza” – najważniejsze cytaty
• „Całe życie składa się tylko z powitań i pożegnań, jak mówi pani Linde (...).” – Ania Shirley

• „Przecież już jak się coś sobie wyobraża, to się myśli o czymś najpiękniejszym.” - Ania Shirley
wiecej