2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ania z Zielonego Wzgórza

2l.pl / Ania z Zielonego Wzgórza

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskimAnia z Zielonego Wzgórza

„Ania z Zielonego Wzgórza” – streszczenie

Sąsiadka rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów mieszkająca nieopodal gościńca Małgorzata Linde zdziwiła się, gdy pewnego popołudnia ujrzała Mateusza zmierzającego bryczką do miasta. Maryla wyjaśniła jej, że wraz z bratem postanowili adoptować chłopca z Domu Sierot do pomocy w gospodarstwie. Przekonała ich pani Spencer i za jej... wiecejPlan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”

1. Wyjazd Mateusza bryczką na stacje.
2. Zdziwienie sąsiadki Małgorzaty Linde.
3. Informacje Maryli o przyczynach adopcji.
4. Zaskoczenie Mateusza na dworcu.
5. Powrót na Zielone Wzgórze z dziewczynką.
6. Narada Mateusza i Maryli w sprawie odesłania Ani.
7. Przebudzenie Ani na Zielonym Wzgórzu.
... wiecejCzas i miejsce akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”

Miejscem akcji powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” jest miasteczko Avonlea położone na trójkątnym półwyspie wcinającym się w Zatokę Świętego Wawrzyńca na Wyspie Księcia Edwarda położonej we wschodniej części Kanady. Stacja kolejowa położono była o osiem mil drogi. Miejscowość miała malownicze położenie. Niek... wiecejGeneza „Ani z Zielonego Wzgórza”

„Ania z Zielonego Wzgórza” to bestsellerowa powieść z 1908 roku (w Polsce tłumaczenie ukazało się w 1911 roku), napisana przez kanadyjską autorkę – Lucy Maud Montgomery. Jest to powieść obyczajowa przeznaczona dla czytelników w każdym wieku. Od połowy XX wieku uznana jest za klasyczne literackie dzieło literatury dz... wiecejProblematyka „Ani z Zielonego Wzgórza”

W „Ani z Zielonego Wzgórza” Montgomery stworzyła postać, z którą utożsamiało się i wciąż utożsamia wiele młodych dziewcząt i kobiet na całym świecie. Najbardziej charakterystyczną cechą jest niezależność Anny Shirley. Postawa ta może odzwierciedlać uczucia autorki o własnym wychowaniu przez jej prezbiteri... wiecejGłówne wątki w „Ani z Zielonego Wzgórza”

Głównym wątkiem powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” jest dorastanie jedenastoletniej Ani Shirley w Avonlea, na Zielonym Wzgórzu u rodzeństwa Cuthbertów. Ania w wieku trzech miesięcy została sierotą. Przez pierwsze lata wychowywała się w rodzinach zastępczych, gdzie pomagała przy opiece nad dziećmi. Z sierocińca przez p... wiecej„Ania z Zielonego Wzgórza” – bohaterowie

Ania Shirley - główna bohaterka powieści, poznajemy ją gdy w wieku jedenastu lat przybywa na Zielone Wzgórze i mimo pomyłki zostaje adoptowana przez Marylę i Mateusza Cuthbertów. Ania jest ruda i piegowata, jednak z czasem z „Marchewki” zmienia się w piękną dziewczynę. Jej główne cechy to szczerość, prostolinijno... wiecejCharakterystyka Ani Shirley

Ania Shirley była sierotą. Urodziła się w Nowej Szkocji 5 marca 1865 roku jako jedyne dziecko Waltera i Berty Shirley. Jej rodzice zmarli, gdy miała trzy miesiące. Do ósmego roku życia mieszkała u państwa Thomas, pomagając w wychowaniu ich czwórki dzieci. Potem przez dwa lata mieszkała u pani Hammond, która miała ośmioro dzieci. Na... wiecejCharakterystyka Gilberta Blythe

Gilbert urodził się w 1862 roku w Avonlea. Był synem Johna Blythe i jego żony. Uczęszczał do szkoły wraz z Anią i Diana, mimo że był starszy od dziewczynek o dwa lata (miał trzynaście lat). Musiał wcześniej przerwać naukę ze względu na chorobę ojca. Zmotywowało go to do ciężkiej pracy i szybko nadrobił zaległości.
<... wiecejCharakterystyka Diany Barry

Diana Barry jest córką Jerzego i pani Barry, jest siostrą o osiem lat młodszej Minnie. Urodziła się w lutym 1865 w Orchard Slope Avonlea. Była bardzo ładną dziewczynką, miała czarne oczy i kręcone, czarne włosy, rumiane policzki i wesoły uśmiech, który odziedziczyła po ojcu. Od września 1871 roku uczęszczała do szkoły w Avonle... wiecejMateusz Cuthbert - charakterystyka

Mateusz Cuthbert był bratem Maryli i mieszkańcem Zielonego Wzgórza oraz „bratnią duszą” Anny Shirley. Mateusz urodził się w 1816 roku w Avonlea, na Wyspie Księcia Edwarda. Kilka lat później, na świat przyszła jego młodsza siostra Maryla. Ich rodzice wybudowali dom na Zielonym Wzgórzu. Miał niezdarną figurę i długie si... wiecejMaryla Cuthbert – charakterystyka

Maryla Cuthbert była siostrą Mateusza, opiekunką Anne Shirley, najlepszą przyjaciółką Małgorzaty Linde i mieszkanką Zielonego Wzgórza. Maryla urodziła się w 1824 roku w Avonlea, na Wyspie Księcia Edwarda. Wychowała się wraz ze starszym bratem – Mateuszem na Zielonym Wzgórzu, gdzie kilka lat po jej urodzeniu przenieśli się ... wiecejLucy Maud Montgomery – notatka szkolna

Lucy Maud Montgomery urodziła się 30 listopada 1876 roku w Clifton (obecnie Nowy Londyn) na Wyspie Księcia Edwarda w rodzinie Clary Woolner MacNeill i Hugha Johna Montgomery. Jej matka zmarła na gruźlicę, gdy Lucy miała 21 miesięcy.

Kiedy Maud miała siedem lat, jej ojciec przeniósł się do Saskatchewan, a dziewczynka zamie... wiecejRola wyobraźni i marzeń w „Ani z Zielonego Wzgórza”

Główną cechą Ani Shirley, tytułowej bohaterki powieści Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”, jest bogata wyobraźnia. Wszystkiemu co ją otaczało nadawała fantastyczne znaczenie. Nazywała przedmioty, miejsca specjalnie wymyślonymi nazwami.

Ania Shirley miała trudne dzieciństwo. Wychowywała się w b... wiecejKonflikt między wyobraźnią a oczekiwaniami społecznymi w „Ani z Zielonego Wzgórza”

Anna Shirley w życiu kieruje się wyobraźnią i romantyzmem, które często prowadzą ją na manowce. Marzenia ciągle przerywają jej zajęcia czy rozmowy, odciągając ją od rzeczywistości i przenosząc we własny wyimaginowany świat. Ta ucieczka podoba się Ani, ale jej bogate życie wewnętrzne często wchodzi w konflikt z oczekiwaniami s... wiecejSentymentalizm kontra prawdziwe emocje w „Ani z Zielonego Wzgórza”

Uczucia Ani są bardzo głębokie - kocha i nienawidzi z pasją. Jednak jako dziecko, Ania nie potrafi odróżnić prawdziwego wzruszenia od zwykłego sentymentalizmu lub fałszywych emocji, często pozwalając sobie na sobie na sentyment, bo uważa, że to jest romantyczne. Jej słabość do fikcyjnych historii, koloryzowanie świata, powodują, ... wiecejMotyw natury w „Ani z Zielonego Wzgórza”

Natura na Wyspie Księcia Edwarda była szczególnie malownicza. Avonlea położone było w wyżynnym regionie, a gospodarstwa oddalone od miasteczka położone były na wzgórzach. Na piękno natury szczególnie wyczulona była Ania. Potrafiła je dostrzec w najdrobniejszych rzeczach.

Ania dostrzegła piękno okolicy już podczas pi... wiecejMotyw szkoły w „Ani z Zielonego Wzgórza”

Szkoła w Avonlea mieściła się w małym, białym budynku. Wewnątrz znajdowała się tylko jedna sala lekcyjna. W związku z tym, że uczęszczało na lekcje niewiele uczniów zajęcia odbywały się wspólnie. Najmłodsze dzieci uczyły się dopiero pisać, starsze, jak jedenastoletnia Ania i czternastoletni Gilbert (który zaniedbał naukę p... wiecejMotyw przyjaźni w „Ani z Zielonego Wzgórza”

Ania Shirley to główna bohaterka powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery. Dziewczynka przez całe dzieciństwo żyła u obcych ludzi, zajmując się głównie opieką nad ich dziećmi. Nie miała możliwości poznać prawdziwej przyjaciółki, choć zawsze o tym marzyła, wymyślając nierzeczywiste towarzyszki zab... wiecejLosy Ani Shirley

Przed przybyciem na Zielone Wzgórze Ania Shirley nie miała łatwego życia. Urodziła się w rodzinie nauczycielskiej. Jej rodzice zmarli na febrę, gdy Ania miała zaledwie trzy miesiące. Wówczas zaopiekowała się nią biedna rodzina państwa Thomas. Gdy dziewczynka podrosła pomagała w opiece nad ich czwórką dzieci. W ostatnim roku pobyt... wiecej