Jesteś w: Motyw samotności

Motyw samotności w literaturze

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



• „Kot w pustym mieszkaniu”, Wisława Szymborska - poetka za pomocą zwierzęcia pokazuje nie tylko opis pokoju po śmierci właściciela, ale i przeżycia kogoś, kto został skazany na trwanie w tym miejscu nadal. Nie trudno doszukać się tu głębszego sensu. Wiersz jest utrzymany w tonacji pretensji kota. Zwierze zdaje się być oburzone, że komuś takiemu jak on, można było zrobić taką przykrość:
„Umrzeć, tego się nie robi kotu.
Bo co ma począć kot
w pustym mieszkaniu.”

Kot zachowuje się w każdym calu jak człowiek - co prawda zdaje sobie sprawę z istnienia śmierci, ale duchowo, wewnętrznie nie ma zamiaru się z tym pogodzić. I właśnie ta świadomość połączona z niechęcią akceptacji sprawia, że życie po stracie bliskich jest ciężkie i zostawia nas samotnymi.

• „Sto lat samotności” Gabriel Garcia Marquez - narrator mówi, że zgodnie z przepowiednią Melquiadesa siedem pokoleń rodu Buendiów musi przez sto lat żyć z piętnem samotności. Mimo licznego pokolenia, każdy z osobna w tej rodzinie jest samotny. Przeżywa to uczucie na różne sposoby. Kamufluje je, buntuje się przeciwko mu, bądź biernie z nim żyje. Jednak wszyscy zostają bezsilni wobec tego uczucia. Perypetie tej rodziny wymuszają na niej, aby żyła z dnia na dzień bez względu na ich los. Udaje im się to do pewnego momentu, potem zaczynają się komplikacje. Członkowie rodziny, zaczynają umierać, popełniać samobójstwa, popadać w alkoholizm, choroby psychiczne i zaczynają sami w sobie być toksycznymi i niebezpiecznymi dla otoczenia. Wszystko to sprowadza się do wielkiej katastrofy. Samotność w tym ujęciu, jest powodem tragedii. Jest ona czymś normalnym, a jednak każdego dnia niesie niespodziewane, przykre niespodzianki.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 



  Dowiedz się więcej