Jesteś w: Motyw winy i kary

Motyw winy i kary w literaturze

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Biblia - Pierwszymi grzesznikami byli Adam i Ewa - sprawcy grzechu pierworodnego. Bóg dał prarodzicom raj i pozwolił jeść owoce z wszystkich drzew, z wyjątkiem Drzewa Poznania Dobra i Zła. Szatan, wcieliwszy się w postać węża, namówił jednak Ewę na zerwanie jabłka. Ta ugryzła owoc, po czym dała go Adamowi. Kara była okrutna: oboje zostali wygnani z raju i stracili życie wieczne. Omawiając problem, nie możemy pominąć motywów postępowania pierwszych ludzi. Mieli oni w raju wszystko - byli szczęśliwi, mogli żyć wiecznie w przyjaźni z wszelkimi stworzeniami, złamali jednak prawo i spotkała ich sprawiedliwa boska kara.

• Bóg rozkazał Kainowi i Ablowi, synom Adama i Ewy, przynieść w ofierze baranka. Kain postanowił nieco zmodyfikować dar ofiarny i dołożył jeszcze owoce. Bogu nie spodobał się jego pomysł i pochwalił posłusznego Abla. Kain zapałał nienawiścią do brata i zabił go. Ujrzał go Stwórca i potępił mężczyznę za ten niegodny czyn. Od tej pory Kain miał tułać się po świecie, cierpiąc głód i biedę, a każdy, kto go ujrzał, miał rozpoznać w nim zabójcę własnego brata z powodu znamienia, jakie Bóg wypalił na jego czole.

Historię Noego odnajdziemy w Starym Testamencie w Księdze Rodzaju. Opowieść rozpoczyna się postanowieniem Stwórcy, aby zesłać na ziemię zagładę. Zmusiło Go do tego postępowanie ludzi, które spowodowało, że Bóg pożałował ich stworzenie, dlatego decyduje się na wytępienie wszelkiego życia na ziemi. Autorzy biblijni nie mają żadnej wątpliwości co było przyczyną potopu. Katastrofę na ludzi ściągnęła ich własna niegodziwość i gwałty. Bóg wybiera dla nich karę najstraszliwszą z możliwych- nie mógł pozostać obojętny na mnogość popełnianych przez nich grzechów. To właśnie zasięg, siła destrukcyjna potopu, który miał ogarnąć całą ziemię wraz z wszelkim stworzeniem, odpowiada w sensie moralnym zasięgowi zepsucia moralnego. Pośród świata wyzbytego z wszelkich wartości Bóg nagrodził osobę całkowicie niewinną i zupełnie mu posłuszną- Noego. Bóg nie ukarał Noego, wręcz odwrotnie, zachował życie jego i jego rodziny, a także zawarł z nim przymierze. Niewinność więc nie została ukarana.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 



  Dowiedz się więcej