Jesteś w: Król Edyp

Motyw przeznaczenia w „Królu Edypie”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Sofokles był człowiekiem religijnym. Wierzył, że życie ludzkie jest w rękach bogów. Oni decydują o losie człowieka a ich wyroki są nieodwracalne. W swojej tragedii „Król Edyp” pokazał człowieka nad którym zaciążyło fatum. To fatum stało się również udziałem jego najbliższej rodziny. Bogowie Edypowi wyznaczyli zły los.

Słynna wyrocznia delficka potrafiła przejrzeć wyroki bogów i udzielić człowiekowi wskazówek. Tam właśnie Edyp dowiedział się prawdy o swojej strasznej przyszłości. Wydawało mu się jednak, że w prosty sposób można uniknąć przepowiedzianych nieszczęść – wystarczy oddalić się od rodziców i nie utrzymywać z nimi kontaktów. Wyrocznia jednak zataiła przed nim fakt, że Polibos i Merope nie są jego prawdziwymi rodzicami. Możliwe, że w tym momencie nie potrafiła tego wyjaśnić.

Przez całe swoje życie Edyp podlega manipulacjom bogów, które prowadzą go do przeznaczonego mu nieszczęścia. Prawda jest przed nim ukrywana. On sam przez wiele lat nie zdaje sobie sprawy, że wyrocznia spełnia się. Jego zasługi, szlachetność i dobre intencje nie mają żadnego znaczenia. Musi popełnić złe czyny i musi być za to ukarany. Jego winą jest to, że nie umarł w dzieciństwie.

Sofokles pokazuje w swojej tragedii bezsilność człowieka wobec przeznaczenia i boskich wyroków.
Sprzeciwianie się im uważa za bezsensowne. Wola bogów musi wypełnić się. Człowiek nie może być szczęśliwy, ponieważ nie decyduje o swoim życiu. Nawet jeśli sprzeciwia się swojemu losowi, nie może ominąć przeznaczenia. W swoich poglądach Sofokles był pesymistą.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej