Jesteś w: Bracia Lwie Serce

„Bracia Lwie Serce” - geneza

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Utwór Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” ukazał się drukiem w roku 1973. Już od samego początku wywołał spore emocje. Z jednej strony był rozchwytywany przez dzieci, dla których autorka stworzyła tą powieść, z drugiej jednak strony rodzice byli oburzeni tematem książki, którym według nich była śmierć. Temat śmierci dzieci była pomijana w książkach, gdyż jest to problem bardzo trudny w odczuciu dorosłych.

Autorka odpierała zarzuty niekonwencjonalnego podejścia do zagadnienia śmierci. Śmierć jest jednym z głównych tematów. To śmierć zainspirowała Astrid Lindgren do napisania książki. Jak wspominała autorka, do napisania książki zainspirowała ją wizyta na cmentarzu w Vimmerby, gdzie zauważyła nagrobek z napisem „Tu leżą młodzi bracia Fahlen, zmarli w 1860”. Jednak to nie o śmierci jest ten utwór. Głównym motywem, który przewija się na kartach książki jest braterska miłość. Utwór jest piękną epicką opowieścią o męstwie, bohaterstwie, umiłowaniu wolności i poświęceniu się w imię wyższych wartości. Miłość, pokazana na kartach utworu jest tak wielka, że nic nie jest jej zniszczyć, nawet śmierć.


Język użyty przez Astrid Lindgren jest doskonały. Czytelnik z zapartym tchem śledzi losy bohaterów utworu, spogląda jak walczą o wolność Doliny Dzikich Róż. Autorka doskonale potrafiła przedstawić w książce trudny temat jakim jest niewątpliwie śmierć dziecka, czy śmierć osoby najbliższej. Jednak nie sposób mieć dziwnego przeświadczenia, że szwedzka pisarka, na kartach swojego utworu pokazała również elementy ze strasznej naszej historii. Mroczni rycerze Tengila, mur otaczający krainę, przez który chłopcy chcą się dostać do Doliny Dzikich Róż, to wszystko może przypominać echa Holokaustu.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej