Jesteś w: Motyw wsi

Motyw wsi w malarstwie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



• „Trumna chłopska” Aleksander Gierymski - obraz przedstawia dwoje zrozpaczonych rodziców. Mała trumienka ustawiona przy ścianie chaty świadczy o tym, że najprawdopodobniej umarło ich dziecko. Charakterystyczny i niezwykle przejmujący jest jej kanciasty kształt, chłodny kolor (niebieski), duży biały krzyż namalowany na wieku i niewielkie rozmiary.

• „Zbierające kłosy” Jean Fran�ois Millet - na pierwszy rzut oka obraz ukazuje zwykłe prace polowe. W rzeczywistości obrazuje okrutna prawda. Pracujące kobiety na pierwszym planie są najbiedniejszymi chłopkami i zbierają resztki kłosów jakie zostały po żniwach. Wiecznie zgięte z poranionymi rękami uważnie obserwują ziemię, żeby nic nie przegapić. Ubrane w łachmany, czarne od słońca.

• „Tańczące w karczmie” Włodzimierz Tetmajer - na pierwszym planie widzimy tańczącą parę i chłopkę stojącą samotnie starającą się nie patrzeć na bawiących się w karczmie. Mężczyzna tańczący wyraźnie nie jest zainteresowany swoją parą i ukradkiem spogląda na kobietę po prawej. Widzimy piękne suknie kobiet typowo dla chłopskiego folkloru. Tło obrazu stanowią pomieszczenia i pozostali goście. Jest ono przyciemnione, co miało za zadanie wyeksponować pierwszy plan.

• „Siewca” Leon Wyczółkowski - płótno przedstawia chłopa siejącego prawdopodobnie zboże. Scena jest bardzo realistyczna, ponieważ przedstawia typowa czynność wykonywaną przez ludzi pracujących na roli. Można zauważyć tu także elementy impresjonizmu, między innymi przedstawienie świata takim, jaki jest, a nie tak jak postrzega go artysta.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej