Jesteś w: Motyw zbrodni

Motyw zbrodni - tematy wypracowań

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Określenie problemu – teza

Po wyborze tematu i przejrzeniu dostępnej literatury podmiotowej i przedmiotowej najważniejsze będzie określenie problemu. Odpowiednia forma znacząco wpłynie na realizację wybranego tematu. Trzeba pamiętać, by teza znalazła swoje odzwierciedlenie w zakończeniu.

Najpopularniejsze, ale przez to mało konkretne są ogólnikowe ujęcia problemu. Pozwalają one na szerokie wykorzystanie literatury, jednak poprzez brak określonych celów mogą sprawić, że praca będzie sztampowa i „przegadana”:

• Motyw zbrodni fascynował autorów wielu epok literackich.
• Literatura przedstawia różne portrety zbrodniarzy.
• Zbrodnia i kara to jedne z najbardziej powszechnych i uniwersalnych motywów literackich świata.
• Postępowanie człowieka w sytuacji wyboru wynika z wielu różnorodnych czynników społecznych i indywidualnych. Często przeważają decyzje niezgodne z przyjętymi przez ogół zasadami moralnymi.

Mimo ogólnego ujęcia problemu należy pamiętać o słowach kluczach. W pierwszym temacie trzeba będzie sięgnąć do literatury kilku epok. W trzecim z kolei określenie problemu sugeruje odwołanie nie tylko do polskich lektur. Z kolei jeśli w pracy poruszać będziemy problem zbrodni w połączeniu z zagadnieniem kary teza może brzmieć następująco:

• Zbrodnia i kara ma archetypiczny wymiar i pojawia się w kulturze każdej epoki.
• Człowiek zawsze miał świadomość tego, że gdy dopuści się występku czeka go kara.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 



  Dowiedz się więcej