Jesteś w: Świętoszek

„Świętoszek” - bohaterowie (postacie komedii)

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Charakterystyka Orgona


W komedii Moliera „Świętoszek” ciekawą postacią jest również Orgon. Bez niego nie byłoby Świętoszka. To on pozwolił Tartuffe`owi na rozwinięcie swoich oszustw.

Orgon jest starszym mężczyzną. Ma dwójkę dorosłych dzieci z pierwszego małżeństwa, o których dalszym losie musi zadecydować. Ma też dużo młodszą od siebie żonę. Żona jest ładna i lubi stroić się. Może podobać się innym mężczyznom. Jest również młoda służąca, Doryna. Orgon musi dbać o ład w domu, o przestrzeganie zasad przyzwoitości i moralności. Jego krytycznie do wszystkiego nastawiona matka mieszka oddzielnie a na dodatek łatwo wpada w złość i często czuje się urażona. Kleant, brat Elmiry może okazać się stronniczy, gdy jego siostra zrobi coś niewłaściwego. Na dodatek Orgon przechowuje u siebie jakieś kompromitujące go dokumenty.

W tej sytuacji osoba Tartuffe`a okazuje się dla Orgona wręcz niezbędna. Widzi w nim człowieka pobożnego, żyjącego zgodnie z nakazaniami kościoła, wysoce moralnego, uczciwego, dbającego o przyzwoitość obyczajów swojego otoczenia i otwarcie głoszącego swoje przekonania. Świętoszkowi udaje się przekonać Orgona słowami i ostentacyjnymi gestami
/ rozdawanie jałmużny ubogim /, że właśnie taki ma charakter. Z tego powodu Orgon trzyma go w swoim domu i pozwala mu w nim rządzić.

Cała rodzina dostrzega obłudę Tartuffe`a. Próbują uświadomić to Orgonowi. Ten jednak zmanipulowany przez oszusta nie daje wyprowadzić się z błędu. Jest przekonany, że domownikom ciąży surowość obyczajów Tartuffe`a. Wszystkie uwagi pod jego adresem odbiera jako oczernianie jego najlepszego przyjaciela. Wpada w końcu w złość i robi na rzecz Tartuffe`a zapisy majątkowe. Jest przekonany, że gdy wyda za niego swoją córkę, Mariannę wszystko i tak pozostanie w rodzinie.
Wierzy, że Tartuffe nie oszuka go.


Dopiero namacalne dowody przekonują Orgona jak wielki popełnił błąd – Tartuffe ograbił go z majątku i złożył na ręce księcia dokumenty, które miał u siebie ukrywać. Tylko szczęśliwy przypadek ratuje Orgona i jego rodzinę przed całkowitą katastrofą.

Tartuffe – charakterystyka


Tartuffe zwany inaczej Świętoszkiem jest tytułowym bohaterem jednej z komedii Moliera. Autor przedstawia w swojej sztuce historię popełnionego przez niego oszustwa.

Tartuffe jest dojrzałym mężczyzną. Nie posiada żadnego majątku. Jest za to elokwentny i potrafi w rozmowie zręcznie operować różnymi argumentami. Wykorzystuje tę umiejętność do manipulowania ludźmi. Każdą sytuację umie obrócić na swoją korzyść. Tym sposobem wkrada się w łaski Orgona.

Jest on również dobrym aktorem. Potrafi odgrywać przed Orgonem rolę człowieka pobożnego, żyjącego według nakazów kościoła i myślącego przede wszystkim o sprawach ducha. To sprawiło, że Orgon uważa go za autorytet w kwestiach religii i moralności. Tak również uważa matka Orgona, pani Pernelle.

Inni domownicy nie lubią go. Mówią o nim – Świętoszek. Z niechęcią patrzą jak rządzi się w ich domu. Podejrzewają, że jest dwulicowy i w jego zachowaniu kryje się jakieś oszustwo. Próbują to wyjaśnić Orgonowi. Orgon jest głuchy na wszelkie argumenty, ponieważ Świętoszkowi udało się omamić go.

Próby skompromitowania intruza początkowo nie dają rezultatu. Nie czując się pewnie, Tartuffe potrafi w odpowiednim momencie uderzyć w pokorę i poddać krytyce własną osobę. Według jego filozofii, którą ujawnia przed Elmirą, każdy zły uczynek można usprawiedliwić dobrymi intencjami.

Dopiero, gdy udaje mu się wyłudzić od Orgona zapisy na swoją korzyść, Tartuffe ujawnia swoje prawdziwe oblicze. Przyłapany na uwodzeniu Elmiry i skompromitowany, natychmiast przystępuje do działania przeciwko Orgonowi. Wyrzuca go z domu, który ma zamiar przejąć i składa księciu doniesienie o sprawach z przeszłości Orgona. Na szczęście okazuje się, że sam jest od dawna poszukiwanym oszustem.
strona:   - 1 -  - 2 -   Dowiedz się więcej