Jesteś w: Motyw śmierci

Motyw śmierci w literaturze, malarstwie i filmie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim


Przykład zakończenia:

Sądzę, że temat śmierci zawsze będzie dla człowieka pewnego rodzaju zagadką, czymś nieokreślonym. Jednak spojrzenie na nią zmienia się wraz z historią, wierzeniami, rozwojem nauki, czy laicyzacją społeczeństwa. W literaturze temat śmierci był podejmowany wielokrotnie i na różne sposoby, na nas ciągle większe wrażenie robi śmierć jednostki, stopniowo coraz mniejsze tysiąca, a później miliona osób. Śmierć masowa staje się anonimowa, nie znamy historii poszczególnych jednostek, ich rodzin i dzieci. Nie wiemy jaką tragedią było dla nich odejście kogoś bliskiego. Dlatego staje się to dla nas takie odległe, a wręcz abstrakcyjne. Również w dzisiejszych czasach śmierć, jak w przytoczonych powyżej przykładach, może być wyzwoleniem od cierpienia, ale może być też wielkim nieszczęściem, kiedy ginie człowiek młody, mający przed sobą całe życie i wiele planów. Śmierć jest niewątpliwie jedyną pewną rzeczą dla człowieka i powinniśmy o niej pamiętać, żyjąc zgodnie z własnym sumieniem i wyznawanymi zasadami. Nikt jednak nie jest w stanie się w pełni do niej przygotować, gdyż, niezależnie od wieku i sytuacji, zawsze przychodzi niespodziewanie.

B. Wizerunek śmierci i umierania w utworach literackich i malarstwie. Zaprezentuj odwołując się do wybranych przykładów.

Należy zwrócić uwagę na kilka wniosków dotyczących motywu śmierci. Przede wszystkim wizerunek ten zmieniał się na przestrzeni wieków. W zależności od epoki zmiany te były dosyć widoczne. Pragnę również zauważyć, że wraz ze zmianą postaci, stosunek ludzi również często się przeinaczał. Z początku była to fascynacja samą postacią i tym, co dzieje się po śmierci z duchem, jak i z ciałem. Później nieszczęśliwie zakochani (i nie tylko) traktowali ją, jako rodzaj ucieczki od problemów codziennego życia. Dzieła literackie XX wieku pokazały moim zdaniem trochę mieszane odczucia, co do śmierci. Być może było to spowodowane wydarzeniami, które miały miejsce w ubiegłym stuleciu. Sądzę jednak, że stosunek ludzi zależał od przyjętych postaw, ideologii i panującego światopoglądu. Te właśnie czynniki w dużej mierze decydowały o postawie człowieka wobec śmierci. Śmierć będzie częściej kojarzona z końcem życia, aniżeli z początkiem życia wiecznego, ponieważ człowiek zawsze szybciej uwierzy w to co namacalne, co go otacza, niż w rzeczywistość niepoznawalną ludzkimi zmysłami, wymagającą wielkiej wiary.

Motyw śmierci - tematy wypracowań


Temat śmierci można potraktować wieloaspektowo. Przy jego uściśleniu należy zastanowić się nad jedną z możliwych form jego realizacji. Tematy mogą zostać sformułowane bardzo ogólnikowo:

• Śmierć w literaturze różnych epok.
• Motyw śmierci w literaturze. Dokonaj analizy wybranych utworów z różnych epok.
• Motyw umierania ukazany w literaturze. Omów na wybranych przykładach.

Powyższe propozycje pozwalają na dowolny dobór lektur pod kątem określonego problemu prezentacji. Mogą być wykorzystane przez uczniów, którzy nie do końca pewnie czują się na lekcjach języka polskiego, ponieważ pozwalają na wybór podstawowych, najbardziej znanych lektur. Należy pamiętać, że odwołanie się do zbyt wielu źródeł, bez ich pogłębionej analizy, może uczynić pracę płytką. Lepiej, określając problem, skupić się na jakimś aspekcie tematu. Innym sposobem ujęcia motywu śmierci jest ukazanie jego oblicza w literaturze oraz innych tekstach kultury. Poniższe tematy należą do drugiej grupy, zakładającej związek literatury z innymi dziedzinami sztuki:

• Motyw śmierci w literaturze i sztukach plastycznych. Omów zagadnienie, odwołując się do wybranych dzieł.
• Śmierć jako motyw w literaturze i sztuce. Przeanalizuj zagadnienie na wybranych przykładach.
• Wykorzystanie motywu śmierci w utworach literackich i malarskich XIX i XX wieku. Omów, analizując wybrane dzieła.
• Różne sposoby ukazywania śmierci i umierania w literaturze i malarstwie renesansu oraz przełomu XIX i XX wieku.
• Wizerunek śmierci w utworach literackich i malarstwie. Zaprezentuj odwołując się do wybranych przykładów.

W tak sformułowanych tematach trzeba oprócz przykładów książkowych odnaleźć i zaprezentować motywy taneczne występujące w sztukach plastycznych (malarstwo, rzeźba, plakat, itp.), filmie czy muzyce. Kolejnym popularnym nawiązaniem do omawianego tematu jest możliwość ukazania funkcji śmierci w tekstach kultury. Temat można sformułować następująco:

• Funkcje motywu śmierci w literaturze i sztuce. Przedstaw na podstawie wybranych utworów.
• Różne oblicza śmierci w literaturze i ich funkcje.

Pośród innych wariantów tematów dotyczących śmierci odnaleźć można takie, które przedstawiają wyłącznie śmierć samobójczą, śmierć bohaterską, lub skupiają się na stosunku człowieka do śmierci:

• Motyw samobójstwa w literaturze. Przedstaw na wybranych przykładach pochodzących z różnych epok.
• Samobójstwo jako temat utworów literackich różnych epok.

• Sposoby ukazywania bohaterskiej śmierci w literaturze. Scharakteryzuj je na podstawie wybranych utworów różnych epok literackich.
• Bohaterska śmierć w literaturze. Przedstaw na wybranych przykładach literackich.

• Człowiek wobec śmierci w poznanych utworach literackich różnych epok. Przedstaw na wybranych przykładach.
• Przedstaw różne wyobrażenia ludzi dotyczące śmierci w oparciu o wybrane dzieła literackie.

We wszystkich wymienionych tematach prezentacji uwagę zwrócić należy na to, co sugeruje jego sformułowanie. Może pojawić się wymóg sięgnięcia do różnych lub wybranych epok.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -