Jesteś w: Akademia pana Kleksa

Akademia pana Kleksa - streszczenie i opracowanie lektury

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Czas i miejsce akcji „Akademii pana Kleksa”


Akcja „Akademii pana Kleksa” rozgrywa się przede wszystkim w tytułowej szkole położonej przy ulicy Czekoladowej i otaczającego budynek parku. Ponadto bohaterowie odwiedzają znane bajki, do których prowadzą furtki umieszczone w ogrodzeniu Akademii – m. in. bajkę o dziewczynce z zapałkami, bajkę o księżniczce Śnieżce, bajkę o zaczarowanej żabce, bajkę o rybaku z złotej rybce.

Adaś Niezgódka po nauczeniu się wznoszenia w powietrze odwiedza psi raj, po którym oprowadza go pies Reks. Oko pana Kleksa odwiedza księżyc, jednak właściciel zaczarowanego oka nie kończy opowieści o dalekiej krainie – przeszkadza mu wtargnięcie Alojzego. Chłopcy odwiedzają także fabrykę dziur i dziurek, po której oprowadza ich inżynier Kopeć.

Szpak Mateusz wspomina o swym dzieciństwie spędzonym w pałacu na dworze jego ojca - potężnego króla. Królestwo zostaje zniszczone przez napaść człekopodobnych wilków po zabiciu ich władcy przez młodego księcia.

Czas akcji utworu to półroczny pobyt Adasia Niezgódki w Akademii - od września aż do wigilii Bożego Narodzenia podczas której następuje zamknięcie szkoły z powodu zniszczeń jakich dokonuje lalka stworzona przez Filipa Golarza.

Akademia Pana Kleksa - krótkie streszczenie


zobacz: szczegółowe streszczenie
„Akademia pana Kleksa” Brzechwy przede wszystkim opowiada o nauce młodych chłopców w cudownej Akademii prowadzonej przez Ambrożego Kleksa. Szkoła niczym nie przypomina normalnej placówki edukacyjnej – zamiast zwykłych lekcji – historii, arytmetyki czy geografii uczniowie kształtują swoją wyobraźnie. Pan Kleks uczy ich kreatywnego ćwiczenia, niczym nie krępuje wyobraźni chłopców. Chłopcy w ramach swych obowiązków odwiedzają inne bajki, gdzie pomagają fantastycznym postaciom lub załatwiają sprawunki dla swego pedagoga.

Wrogim przeciwnikiem pana Kleksa jest dostarczający mu piegów Filip Golarz – fryzjer. Nie darzy on Kleksa sympatią i konstruuje lalkę – Alojzego, która doprowadza do zniszczenia Akademii.

Pobocznym wątkiem „Akademii pana Kleksa” jest opowieść Mateusza o tym, jak stał się ptakiem. Niegdyś był synem króla w potężnym państwie. Niczego mu nie brakowało. Najbardziej ze wszystkiego kochał konną jazdę i polowania. Gdy ojciec zabronił mu tego złamał zakaz i udał się pewnej nocy konno do lasu. Przez przypadek zabił króla wilków. Po paru latach wilki zemściły się i napadły na królestwo. Zginęli dworzanie oraz rodzice księcia Mateusza. Młodzieńcowi udało się uciec jako ptak dzięki cudownej czapce bogdychanów. Przy czapce brakowało jednak zaczarowanego guzika, dlatego Mateusz pozostał w swej pierwotnej postaci.

Narracja „Akademii pana Kleksa”


Narratorem „Akademii pana Kleksa” jest postać fikcyjna - dwunastoletni chłopiec, Adaś Niezgódka (w pozostałych baśniach zawartych w utworze występuje narrator anonimowy), który wspomina swój pobyt w Akademii. Utwór ten ma więc charakter pamiętnika.

Narrator wypowiada się w pierwszej osobie liczby pojedynczej w czasie teraźniejszym. Wszystkie wydarzenia przedstawione są w porządku chronologicznym. Relacja Adasia jest subiektywna – to znaczy chłopiec opisuje własne wyobrażenia, zawiera własne oceny postępowania poszczególnych bohaterów. Czas akcji dzieła nie jest jednoznacznie określony, lecz niektóre wydarzenia każą nam przypuszczać, że to czasy współczesne autorowi.
Bohaterowie utworu opisani są w sposób bezpośredni – poprzez opis narratora i jego ocenę ich czynów i zachowania.

W baśni Brzechwy występuje także bohater zbiorowy – uczniowie Akademii. Na plan pierwszy zdecydowanie wysuwają się prowadzący szkołę Ambroży Kleks i narrator Adaś Niezgódka (to on odwiedza psi raj, a także ma sen o siedmiu szklankach). Język dzieła jest prosty, bizony do mowy potocznej – trzeba pamiętać, że historię opowiada dwunastoletni, nie pozbawiony wyobraźni chłopiec. Świat przedstawiony ukazany więc został z perspektywy dziecka i dostosowany do jego oglądu rzeczywistości.

Gatunek „Akademii pana Kleksa”


„Akademia pana Kleksa” to powieść Jana Brzechwy przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Historia przedstawiona w utworze widziana jest oczami dwunastoletniego chłopca, który opowiada o swym pobycie w Akademii, dlatego też możemy mówić w przypadku tego utworu o formie pamiętnika.

Powieść Brzechwy utrzymana jest w konwencji fantastyczno-baśniowej. Oznacza to, że przedstawione wydarzenia, mimo iż nadano im charakter prawdopodobieństwa, nie mogłyby się wydarzyć w realnym świecie. Ponadto w utworze przywołane zostają dobrze znane wszystkim baśnie, np. o dziewczynce z zapałkami Andersena. Na fantastykę w utworze składają się fantastyczne postaci – przede wszystkim pan Kleks ze swymi magicznymi umiejętnościami oraz postaci z innych bajek, magiczne przedmioty, jak powiększająca pompka, czy zdarzenia – wizyta Adasia w psim raju.

„Akademia” różni się jednak od typowej baśni, gdyż akcja dzieje się w świece współczesnym autorowi, a bohaterowie – chłopcy i ich profesor sprawiają wrażenie rzeczywistych. Mamy więc do czynienia z pozornym realizmem, który zostaje zburzony poprzez wprowadzenie elementów fantastycznych. Na fabułę składają się także inne baśnie – na przykład opowieść Mateusza o jego prawdziwym pochodzeniu i zamianie w ptaka.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - „Akademia pana Kleksa” - streszczenie

Ta oraz inne bajki
Dwunastoletni Adaś Niezgódka jest uczniem Akademii pana kleksa mieszczącej się przy ulicy Czekoladowej. Rodzice oddali go, gdyż sprawiał wychowawcze problemy. Akademia miała trzy pietra – na parterze były sale szkolne, na piętrze jadalnia i sypialnie, a ostatnie Piętro zarezerwowane było wyłącznie dla... wiecejPlan wydarzeń „Akademii pana Kleksa”

1. Adaś Niezgódka uczniem Akademii.
2. Wizyta w bajce o dziewczynce zapałkami.
3. Pomoc w zakończeniu bajki o śpiącej królewnie i siedmiu braciach.
4. Zamiłowanie do piegów pana Kleksa.
5. Ofiarowanie piegów szpakowi.
6. Niezwykła opowieść Mateusza.
7. Poszukiwanie guzików przez Adasia.
8.... wiecejBohaterowie „Akademii pana Kleksa” – charakterystyka

Adaś Niezgódka – dwunastoletni chłopiec, uczeń Akademii prowadzonej przez pana Kleksa. W rodzinnym domu był niezdarny, dopiero pan Kleks zobaczył w nim potencjał. Adaś jest zarazem narratorem utworu o szkole niezwykłego pedagoga.

Ambroży Kleks – główny pedagog Akademii – posiadał wiele niecodziennyc... wiecejProblematyka „Akademii pana Kleksa”

„Akademia pana Kleksa” to utwór skierowany do dzieci i młodzieży. To niezwykła fantastyczna baśń, która zaczyna się w sposób typowy (realistyczny), gdy chłopiec – Adaś Niezgódka – trafia do szkoły prowadzonej przez pana Kleksa. Okazuje się jednak, że Akademia nie ma nic wspólnego z typową placówką edukacyjną. Zobacz s... wiecejAdaś Niezgódka - charakterystyka

Adaś Niezgódka miał dwanaście lat i był uczniem Akademii pana Kleksa. Kiedy mieszkał wcześniej w domu nic mu się nie udawało. Każdego dnia spóźniał się do szkoły, nie odrabiał lekcji i był niezdarny. Wszystko upuszczał na podłogę, tłukł naczynia i niechętnie jadł krupnik i marchewkę na obiad, które codziennie dostawał... wiecejAmbroży Kleks - charakterystyka

Pan Kleks był dyrektorem Akademii położonej przy ulicy Czekoladowej. Prowadził większość zajęć i opiekował się kilkunastoletnimi wychowankami. Funkcjonował dzięki piegom, które co czwartek przynosił mu z miasta golarz Filip. W niedzielę i święta punktualnie o jedenastej pan Kleks wyjmował kilka piegów z tabakierki i przytwie... wiecejMateusz - charakterystyka

Mateusz był szpakiem , który potrafił doskonale mówić, choć wypowiadał tylko końcówki wyrazów. Odrabiał z chłopcami lekcje i często zastępował pana Kleksa w szkole, kiedy na przykład mężczyzna szedł łapać motyle na drugie śniadanie. Czasami milczał wiele dni, by go przekupić chłopcy przynosili mu piegi pana Kleksa. Szpa... wiecejŻycie chłopców w Akademii pana Kleksa

Do Akademii uczęszczało dwudziestu czterech chłopców. Wszystkie ich imiona zgodnie z zasadami zaczynały się na literę „A”. Mieszkali w trzypiętrowym budynku otoczonym ogrodem. Na parterze znajdowały się sale lekcyjne, zaś na piętrze jadalnia i sypialnie. Na drugim piętrze znajdowały się sekrety pana Kleksa. Nauczyciel często ... wiecejAkademia – opis

Akademia mieściła się w dużym, trzypiętrowym budynku na końcu ulicy Czekoladowej. Na najwyższym piętrze, na które uczniowie nie mieli sami prawa wchodzić, pan Kleks przechowywał swoje sekrety, do których dostawał się przez komin. Na parterze mieściły się sale szkolne, na pierwszym piętrze – sypialnie i jadalnia, a... wiecejPrzygody chłopców w Akademii

Odwiedziny w bajce o dziewczynce z zapałkami
Pewnego dnia pan Kleks wezwał do siebie Adasia i poprosił go, aby udał się do bajki Andersena o dziewczynce z zapałkami po pudełko zapałek. Chłopiec udał się do parku i od razu trafił do właściwej furtki. Po drugiej stronie ujrzał ulicę nieznanego miasta, po której przechadzali... wiecejOpowieść Mateusza

Plan wydarzeń opowieści Mateusza
1. Wychowanie Mateusza na królewskim dworze.
2. Zamiłowanie do jazdy konnej i polowań.
3. Złamanie zakazu ojca i konna przejażdżka.
4. Zabicie króla wilków przez Mateusza.
5. Niegojąca się rana księcia.
6. Cudowne uzdrowienie przez doktora Paj-Chi-Wo.
7. Z... wiecej