Jesteś w: Świętoszek

Humanizm w twórczości Moliera na podstawie „Świętoszka”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W wąskim pojęciu humanizm jest prądem filozoficznym, etycznym i kulturowym epoki odrodzenia. Szerzej rozumiany oznacza postawę moralną i intelektualną, która skupia swoją uwagę na człowieku, na trosce o jego potrzeby, szczęście, godność i jego swobodny rozwój. Przykłada też wagę do racjonalnego myślenia.

Poszukiwanie prawdy i moralności w człowieku nie wyklucza wiary w Boga. Skłania to jednak do rozumowego poszukiwania praw etycznych – bez odwoływania się do twierdzeń jakiejkolwiek religii.

Taką postawę odnajdujemy w twórczości Moliera. Najwyraźniej widać to w „Świętoszku”, gdzie ascetyczny chrystianizm kultywowany przez ludzi świeckich pokazany jest w negatywnym świetle. Poglądy i zasady jakie głosi Tartuffe ogłupiają Orgona i zabijają radość w jego domu. Ascetyczny tryb życia nikomu, poza Orgonem i Panią Pernel nie odpowiada. Surowość głoszonych zasad budzi podejrzenie, że Tartuffe nie jest szczery w tym co mówi i kryją się za tym niejasne cele. Prędko okazuje się, że rodzina Orgona ma rację.

Ciekawą postacią jest Orgon. Wiadomo, że jako człowiek pobożny i przyzwoity pomógł Tartuffe'owi – wyciągnął go z nędzy i przyjął pod swój dach. Z niejasnych powodów daje się jednak omotać temu człowiekowi. Idealna, choć udawana religijność Tartuffe'a robi na nim tak duże wrażenie, że pozwala mu sobą sterować. Zapatrzony w ten wzorzec moralności i pobożności Orgon traci z oczu rodzinę, swoje sprawy majątkowe a wreszcie samego siebie, skoro powierza kompromitujące go dokumenty Tartuffe'owi.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej