Jesteś w: Świętoszek

Teatr we Francji w XVII wieku

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Teatr swoimi początkami sięga starożytności. W starożytnej Grecji i w starożytnym Rzymie w amfiteatrach wystawiano tragedie i komedie. W średniowieczu rozwój teatru został przyhamowany. Związał się on z obrzędami kościelnymi / misteria i mirakle /. Wystawiano też moralitety z pierwiastkami ludycznymi na rynkach miast. W XVI wieku do Francji zaczęły przyjeżdżać włoskie trupy teatralne commedia dell' arte. Wywarły one duży wpływ na teatr francuski.

XVII wiek to okres rozkwitu teatru we Francji. Zaczęły powstawać wówczas nowe zespoły i nowe sale teatralne, wzrosła pozycja aktora / dekret Ludwika XIII /, rozszerzył się krąg publiczności i zmienił się repertuar. Dużym powodzeniem cieszyły się tragedie Corneille'a i Racine'a oraz komedie Moliera. Teatr francuski stał się teatrem literackim, wykorzystującym teksty tych znakomitych dramatopisarzy.

Wzrosły również wymagania wobec aktorów. Jeśli chodzi o styl gry, wymagano od nich czystej dykcji i dbałości o słowo. Prowadziło to często do deklamacji i patosu, co sprawdzało się w tragedii ale nie pasowało do komedii.


Komedie Moliera były realizowane w innym stylu. Uczył on swoich aktorów naturalności i prostoty. W komedii obyczajowej dbał o realizm. Chciał by jego sztuki miały wymowę dydaktyczną. Wierzył w racjonalne myślenie i w to, że można ze sceny uczyć. Niestety, poruszając drażliwe tematy naraził się wielu osobom.

W 1680 roku założona została w Paryżu Com�die Fran�aise. Jest to francuski teatr narodowy, hołdujący tradycjom molierowskim, przy realizacji sztuk skupiający się na słowie, ruchu i plastyce.



  Dowiedz się więcej