Jesteś w: Świętoszek

Molier – notatka szkolna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Właściwe nazwisko Moliera brzmiało Jean Baptiste Poquelin. Urodził się w roku 1622 w Paryżu, w rodzinie mieszczańskiej. Skończył studia prawnicze, nigdy jednak w tym zawodzie nie pracował. Jego pasją był teatr. Pisywał sztuki, występował na scenie jako aktor, był też dyrektorem teatru. Uważany jest on za najwybitniejszego francuskiego komediopisarza.

W 1643 roku, wspólnie z Magdaleną Bejart założył w Paryżu wędrowną trupę aktorską. Wystawiała ona zapomniane farsy średniowieczne, włoskie sztuki z gatunku commedia dell'arte, wymagające improwizacji aktorskiej oraz klasyczne sztuki komiczne Arystofanesa i Plauta. Gdy zbankrutowali, Molier trafił za długi do więzienia. Po wyjściu z więzienia kontynuował życie wędrownego aktora.

Trupa do Paryża wróciła w roku 1658. Tutaj w 1659 roku wystawiła sztukę Moliera „Pocieszne wykwintnisie”. Sztuka ta odniosła ogromny sukces i spotkała się z uznaniem króla, Ludwika XIV. Od tej pory miejscem działalności Moliera stał się Paryż. Uprawiał tzw. wielką komedię, widowiska farsowe, komedię heroiczną i komediobalet. Łączył w nich tradycję rodzimej farsy i włoskiej commedia dell'arte.

Zmarł w Paryżu w 1673 roku. W czasie wystawiania po raz czwarty sztuki „Chory z urojenia” Molier grający rolę Chorego dostał zapaści / grał w tym momencie śmierć Chorego /. Zmarł na scenie. Pochowany został w Paryżu na cmentarzu Pere-Lachaise.

Najbardziej znane i najczęściej wystawiane sztuki Moliera to: „Świętoszek”, „Skąpiec”, „Don Juan”, „Chory z urojenia”, „Mieszczanin szlachcicem”, „Szkoła żon”, „Uczone białogłowy”,
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej